Najpierw w CNN: Następnej wiosny gospodarka pogrąży się w łagodnej recesji, jak w 1990 roku, mówi Fitch


Nowy Jork
CNN Biznes

uporczywy przerost I Zarząd Rezerwy Federalnej Duże podwyżki stóp procentowych To doprowadzi amerykańską gospodarkę do łagodnej recesji w stylu lat 1990, która rozpocznie się wiosną, ostrzegła we wtorek agencja ratingowa Fitch.

W raporcie uzyskanym po raz pierwszy przez CNN, Fitch obniżył swoją prognozę wzrostu w USA na ten i następny rok ze względu na: Jedna z najbardziej zaciekłych kampanii antyinflacyjnych Przez Rezerwę Federalną w historii. Oczekuje się, że amerykański PKB wzrośnie tylko o 0,5% w przyszłym roku, w porównaniu z 1,5% w prognozie firmy na czerwiec.

Fitch powiedział, że wysoka inflacja „spowoduje duży drenaż” dochodów gospodarstw domowych w przyszłym roku, zmniejszając wydatki konsumentów do tego stopnia, że ​​spowoduje ich spadek w drugim kwartale 2023 roku.

Fitch, jedna z trzech największych agencji ratingowych na świecie, ocenia zdolność firm i krajów na całym świecie do spłaty długów, dostarczając kluczowych wskazówek inwestorom.

Ponure perspektywy dodaje do Rosnący strach wśród inwestorów, ekonomistów i liderów biznesu Że największa gospodarka na świecie bliski stagnacji – Tylko 2,5 roku od ostatniego razu.

Jednak pozytywną stroną jest to, że kolejna recesja może nie być tak dewastująca, jak dwie ostatnie poważne recesje.

„Oczekujemy, że recesja w USA jest bardzo łagodna” – powiedzieli ekonomiści z Fitch Ratings.

Firma ratingowa argumentowała, że ​​Stany Zjednoczone wkraczają w ten trudny okres z pozycji siły – zwłaszcza, że ​​konsumenci nie są obciążeni tak dużymi długami jak w przeszłości.

„Finanse gospodarstw domowych w USA są teraz znacznie silniejsze niż w 2008 roku, system bankowy jest zdrowszy, a na rynku mieszkaniowym niewiele jest dowodów na przerost” – napisali ekonomiści Fitch.

Wielka Recesja, która rozpoczęła się pod koniec 2007 roku, była najgorszym kryzysem od czasów Wielkiego Kryzysu i prawie doprowadziła do rozpadu systemu finansowego. Recesja Covid, która rozpoczęła się na początku 2020 r., spowodowała wzrost stopy bezrobocia do prawie 15%.

READ  FTX: Klienci, którzy zaufali gigantowi kryptowalut, mogą zostać z niczym

Natomiast Fitch Ratings odnotowuje wzrost stopy bezrobocia Od zaledwie 3,5% dzisiaj do 5,2% w 2024 r. Przekłada się to na utratę milionów miejsc pracy, ale nie aż tak dużo, jak w poprzednich dwóch recesjach.

„Agencja ratingów kredytowych Fitch spodziewa się bardzo silnego bilansu konsumentów i najsilniejszego rynku pracy od dziesięcioleci, aby złagodzić skutki potencjalnej recesji” – czytamy w raporcie.

Pomimo narastających obaw o recesję, rynek pracy pozostaje bardzo napięty, a podaż pracowników jest niezrównoważona z popytem na pracę. Zwolnienia są niskie, a wolne miejsca pracy są wysokie.

Fitch twierdzi, że następna recesja będzie prawdopodobnie „znacząco podobna” do tej, która rozpoczęła się w lipcu 1990 roku i zakończyła w marcu 1991 roku.

Istnieją interesujące podobieństwa między dniem dzisiejszym a początkiem lat dziewięćdziesiątych.

Podobnie jak dzisiaj, recesja nastąpiła w 1990 r. po tym, jak Rezerwa Federalna rzuciła się do walki z inflacją, szybko podnosząc stopy procentowe.

Podobnie kryzys ten poprzedził szok naftowy wywołany wojną. W tamtym czasie to inwazja Iraku na Kuwejt spowodowała wzrost cen benzyny i energii na Amerykanów.

Dzisiejszy okres wysokich cen energii jest w dużej mierze związany z rosyjską inwazją na Ukrainę, konfliktem, który również podniósł ceny żywności.

Recesja lat 1990-1991 pomogła zniszczyć polityczne fortuny ówczesnego prezydenta George’a HW Busha.

W 1992 roku w wyścigu o Biały Dom gubernator Arkansas Bill Clinton oskarżył politykę Busha o recesję, a jeden ze strategów Clintona ukuł zdanie „To gospodarka, głupcze”, podkreślając Znaczenie tej kwestii dla wyborców.

Ostatnie sondaże opinii publicznej wskazują, że dziś wyborcy są intensywnie skoncentrowani na stanie gospodarki. w Sondaż New York Times opublikowany w poniedziałek44% potencjalnych wyborców stwierdziło, że obawy gospodarcze są najważniejszym problemem, przed którym stoi Ameryka – znacznie ważniejszym niż jakikolwiek inny problem.

READ  Dolar rośnie, rentowności spadają po uwagach Powella o inflacji

Inflacja pozostaje największą chmurą wiszącą nad amerykańską gospodarką. Rosnące koszty życia obniżają wartość wynagrodzeń pracowników i podważają zaufanie konsumentów. Utrzymująca się inflacja spowodowała również, że Rezerwa Federalna ograniczyła gospodarkę, dramatycznie podnosząc stopy procentowe.

Dlatego ekonomiści w osobnym sondażu, pochodzącym z Wall Street Journal, przypisują szansę na recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy na 63%, Najwyższy poziom od ponad dwóch lat.

Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase Dla CNBC w zeszłym tygodniu „Bardzo niebezpieczna” mieszanka wyzwań prawdopodobnie spowoduje recesję w połowie przyszłego roku.

Agencja ratingowa Fitch stwierdziła, że ​​nadal istnieje ryzyko głębszej recesji niż ta, która rozpoczęła się w 1990 r., po części dlatego, że amerykańskie firmy mają większe zadłużenie w stosunku do wielkości gospodarki niż 30 lat temu. W raporcie zwrócono również uwagę na „wysoce niepewny” wpływ wysiłków Fed na jego ograniczenie Bilans wynosi 9 bilionów dolarów.

Największym jasnym punktem w gospodarce jest rynek pracy, na którym stopa bezrobocia jest powiązana z najniższym poziomem od 1969 r. Jednak urzędnicy Rezerwy Federalnej spodziewają się, że stopa bezrobocia wzrośnie w nadchodzących kwartałach, a Bank of America ostrzega Gospodarka USA będzie tracić 175 000 miejsc pracy miesięcznie w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Nawet urzędnicy Białego Domu przyznają, że może nastąpić spowolnienie gospodarcze.

Prezydent Joe Biden Jake Tapper z CNN powiedział w zeszłym tygodniu Możliwa jest „lekka recesja”, choć nie jest to oczekiwane.

Minister transportu Pete Buttigieg Powiedz ABC News w weekend Recesja jest „możliwa, ale nie nieunikniona”.

Chociaż ryzyko wyraźnie wzrasta, stagnacja nie jest przesądzona.

Nikt, nawet Rezerwa Federalna, nie wie dokładnie, jak to wszystko się potoczy. Nie można powiedzieć, co dzieje się z gospodarką o wartości 23 bilionów dolarów dwa lata po pandemii raz na stulecie iw środku wojny w Europie. Nie ma na to dowodów.

READ  Akcje GOOGL rosną, gdy zarobki są niedoszacowane, ale biznes reklamowy się trzyma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.