Najwyższy urzędnik UE zobowiązał się przeprowadzić „test warunków skrajnych” rurociągów po wyciekach

BRUKSELA – Szef ramienia wykonawczego Unii Europejskiej zobowiązał się w środę do przeprowadzenia kontroli kluczowej infrastruktury UE, w tym energetycznej, po podejrzenie sabotażu gazociągów na Morzu Bałtyckim.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​w zeszłym tygodniu uszkodzenia rurociągów Nord Stream biegnących z Rosji do Niemiec „pokazały, jak wrażliwa jest nasza infrastruktura energetyczna” i że potrzebny jest kompleksowy plan, aby zapewnić integralność kluczowych sieci UE, w tym danych.

„Musimy położyć nacisk na naszą infrastrukturę” – powiedziała von der Leyen w Parlamencie Europejskim w Strasburgu we Francji. „Musimy ustalić, czy mamy słabości i gdzie są”. Stwierdzono również, że monitoring satelitarny będzie wykorzystywany do wykrywania potencjalnych zagrożeń.

Pośród siedmiomiesięcznej wojny Rosji z Ukrainą i zachodniego wsparcia militarnego dla rządu ukraińskiego, podmorskie eksplozje w zeszłym tygodniu przerwały rurociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2, które zostały zbudowane w celu przesyłania gazu z Rosji do Niemiec.

Ponieważ państwa członkowskie są odpowiedzialne za nadzorowanie energetyki i innej niezbędnej infrastruktury w Unii Europejskiej, von der Leyen powiedziała, że ​​jej dążenie do bezpieczeństwa obejmie stolice krajowe.

„Będziemy współpracować z państwami członkowskimi, aby zapewnić skuteczne testy warunków skrajnych w sektorze energetycznym” – powiedziała. „W ślad za tym powinny pójść inne sektory wysokiego ryzyka, takie jak infrastruktura cyfrowa i energia elektryczna na morzu”.

Rządy duński i szwedzki powiedziały, że Kilkaset funtów materiału wybuchowego W zeszłym tygodniu został użyty do zniszczenia bliźniaczych rurociągów w dwóch miejscach w pobliżu Szwecji i dwóch poza Danią. Nieszczelności spowodowały uwolnienie do powietrza dużych ilości metanu.

Bombardowania należy rozpatrywać w świetle pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa w Europie. „Mamy wszelkie powody, by sądzić, że to sabotaż” – powiedziała w środę szwedzka minister spraw zagranicznych Anne Linde. „W tej chwili nie możemy zagwarantować, kto jest za to odpowiedzialny”.

READ  Biden mówi, że powiedział saudyjskiemu księciu, że obwinia go o morderstwo Khashoggiego

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył Zachód w piątek o atakowanie rurociągów, które… Stany Zjednoczone i ich sojusznicy stanowczo odmówiono.

Duńskie władze poinformowały, że monitorują wycieki na wodach międzynarodowych Zatrzymałem się na weekend. Wygląda również na to, że jeden z przecieków ze Szwecji się skończył.

Szwedzka straż przybrzeżna poinformowała w środę, że rozmiar pozostałego wycieku z gazociągu Nord Stream 2 jest „nieco mniejszy” i „sprawia wrażenie malejącego”.

Szwecja rozmieściła statek zdolny do zaawansowanych misji nurkowych nad wyciekiem, chociaż nie było jasne, kiedy nurek lub łódź podwodna zejdą na ląd w celu przeprowadzenia inspekcji.

Szwedzka straż przybrzeżna ma na miejscu przez całą dobę jeden ze swoich statków, który monitoruje ruch morski w okolicy.

Prokuratura szwedzka i szwedzkie służby bezpieczeństwa prowadzą śledztwo. Policja w Kopenhadze była odpowiedzialna za dochodzenie w ścisłej współpracy z duńskimi władzami energetycznymi, policją krajową i duńską służbą wywiadowczą policji.

Również w Strasburgu szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell przewidział w środę, że 27 rządów krajowych zgodzi się na nałożenie nowych sankcji na Rosję w odpowiedzi na nielegalną aneksję czterech regionów Ukrainy, które stanowią około 15% terytorium Ukrainy.

Planowane nowe sankcje obejmują ograniczenie cen rosyjskiej ropy, ograniczenia w eksporcie z UE komponentów lotniczych do tego kraju oraz ograniczenia w imporcie rosyjskiej stali. Dyplomaci z krajów Unii Europejskiej dążyli do przyjęcia nowego pakietu już w środę w Brukseli.

Nowe sankcje bazują na bezprecedensowych już europejskich sankcjach wobec Rosji w wyniku jej wojny z Ukrainą od lutego.

Dotychczasowe środki UE obejmują ograniczenia dostaw energii z Rosji, zakaz transakcji finansowych z rosyjskimi podmiotami, w tym bankiem centralnym, oraz zamrożenie aktywów wobec ponad 1000 osób i ponad 100 podmiotów.

Śledź relację Associated Press o wojnie na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.