Należąca do NASA sonda kosmiczna Juno zmierza w kierunku Io, najbardziej wulkanicznego miejsca w Układzie Słonecznym

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Statek kosmiczny NASA przygotowuje się do pierwszego z serii bliskich spotkań z najbardziej wulkanicznym miejscem w Układzie Słonecznym. Sonda Juno przeleci obok księżyca Jowisza Io w czwartek, 15 grudnia.

Manewr będzie jednym z Dziewięć lotów Io zostało wykonanych przez Juno w ciągu następnego półtora roku. Oba spotkania będą miały miejsce zaledwie 930 mil (1500 kilometrów) od powierzchni Księżyca.

Juno uchwyciła świecący obraz Io w podczerwieni 5 lipca z odległości 50 000 mil (80 000 kilometrów). Najjaśniejsze punkty na tym zdjęciu odpowiadają wyższym temperaturom na Io, na którym znajdują się setki wulkanów – z których niektóre mogą wysyłać fontanny lawy na wysokość kilkudziesięciu kilometrów.

Naukowcy wykorzystają obserwacje Io przez Juno, aby dowiedzieć się więcej o sieci wulkanicznej i o tym, jak jej erupcje oddziałują na Jowisza. Księżyc jest nieustannie przyciągany przez ogromną grawitację Jowisza.

„Zespół jest naprawdę podekscytowany, że rozszerzona misja Juno obejmuje badanie księżyców Jowisza. Z każdym bliskim przelotem byliśmy w stanie uzyskać mnóstwo nowych informacji” – Scott Bolton, główny badacz misji Juno w Southwest Research Institute w San Antonio, powiedział w oświadczeniu.

„Czujniki Juno są przeznaczone do badania Jowisza, ale jesteśmy zadowoleni z tego, jak dobrze mogą wykonywać podwójną pracę, obserwując księżyce Jowisza”.

Sonda wykonała ostatnio nowe zdjęcie najbardziej wysuniętego na północ cyklonu Jowisza 29 września. Atmosfera Jowisza jest zdominowana przez setki huraganów, z których wiele gromadzi się na biegunach planety.

Juno uchwyciła najbardziej wysunięty na północ huragan Jowisza, widziany po prawej stronie wzdłuż dolnej krawędzi zdjęcia.

Sonda Juno krąży wokół Jowisza od 2016 roku, aby ujawnić więcej szczegółów na temat gigantycznej planety i skupić się na wykonywaniu przelotów obok księżyców Jowisza podczas rozszerzonej części swojej misji, która rozpoczęła się w zeszłym roku i ma trwać do końca 2025 roku.

Juno minęła Ganimedesa, księżyc Jowisza w 2021 roku, a następnie Europę na początku tego roku. Sonda wykorzystała swoje instrumenty do przeszukania lodowej skorupy obu księżyców i zebrała dane o wnętrzu Europy, gdzie prawdopodobnie znajduje się słony ocean.

Interaktywne: Dowiedz się, gdzie trwają poszukiwania życia w naszym Układzie Słonecznym

Powłoka lodowa, która tworzy powierzchnię Europy, ma grubość od 10 do 15 mil (16 do 24 kilometrów), a ocean, na którym się znajduje, ma głębokość od 40 do 100 mil (64 do 161 kilometrów).

Dane i obrazy przechwycone przez Juno mogą pomóc w dwóch oddzielnych misjach zmierzających na księżyce Jowisza w ciągu najbliższych dwóch lat: JUpiter ICy Satellite Explorer Europejskiej Agencji Kosmicznej i Misja NASA Europa Clipper.

Pierwsza z nich, której start zaplanowano na kwiecień 2023 r., zajmie trzy lata na dogłębnej eksploracji Jowisza i trzech jego lodowych księżyców — Ganimedesa, Kallisto i Europy. Uważa się, że wszystkie trzy księżyce mają oceany pod pokrytą lodem skorupą, a naukowcy chcą zbadać, czy ocean Ganimedesa nadaje się do zamieszkania.

Europa Clipper zostanie wystrzelona w 2024 r., aby wykonać specjalną serię 50 przelotów wokół Księżyca po przybyciu w 2030 r. Ostatecznie, wznosząc się z wysokości 1700 mil (2736 km) do 16 mil (26 km) nad powierzchnią Księżyca, może być w stanie pomóc naukowcom ustalić, czy naprawdę istnieje wewnętrzny ocean i czy księżyc może podtrzymywać życie.

READ  Nowo wystrzelony żagiel słoneczny przygotowuje się do wystrzelenia na niską orbitę okołoziemską

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.