NASA otrzyma 26 miliardów dolarów w nowym wniosku budżetowym

Prezydent Joe Biden żąda ogromnych 26 miliardów dolarów dla NASA do 2023 roku, Prawie 2 miliardy dolarów więcej od agencji kosmicznej otrzymanej za bieżący rok podatkowy, Według nowo opublikowanych dokumentów budżetowych Białego Domu. Jeśli zostanie uchwalony tak, jak jest, jedna trzecia tego budżetu zostanie przeznaczona na program Artemis NASA – ambitną inicjatywę agencji, aby przywrócić ludzi na Księżyc.

Prawie 7,5 miliarda dolarów przeznaczono na Artemidę, której celem jest wysłanie pierwszej kobiety i pierwszych kolorowych ludzi na Księżyc już w 2025 roku. Część tych środków zostanie przeznaczona na opracowanie nowego lądownika księżycowego, zdolnego do transportu ludzi na Księżyc i z niego. powierzchnia – Niedawny dodatek do Artemis Master Plan.

Aby przywrócić ludzi na Księżyc, NASA pracuje nad trzema głównymi elementami sprzętu. Pierwsze dwa to masywna rakieta o nazwie Space Launch System lub SLS oraz kapsuła załogi o nazwie Orion. Para została opracowana przez ostatnią dekadę i została zaprojektowana do współpracy, aby zabrać ludzi do oceanu księżycowego. Trzecim ważnym elementem wymaganym do ukończenia lotu jest lądownik księżycowy. W zeszłym roku NASA przyznała SpaceX kontrakt o wartości 2,9 miliarda dolarów na opracowanie nowego statku kosmicznego firmy w lądownik Artemis.

Jednak zaledwie w zeszłym tygodniu NASA ogłosiła plany nawiązania współpracy z inną firmą handlową rozwijać Po drugie Statek do lądowania na Księżycu. Agencja początkowo chciała wybrać dwie firmy do budowy systemów lądowania dla ludzi dla Artemis, ale musiała wybrać tylko jedną Po otrzymaniu niewielkiej części środków, o które prosił Kongres. NASA prosi teraz o pieniądze na drugi księżyc, którego chciała od samego początku. Według dokumentów budżetowych NASA na systemy lądowania ludzi przeznaczono około 1,486 miliarda dolarów, chociaż dokumenty nie określały finansowania poszczególnych lądowników.

READ  Naukowcy odkryli nową formę lodu — może być powszechna na odległych, bogatych w wodę planetach

Tymczasem 779 milionów dolarów zostało przeznaczonych na rozwój Lunar Gateway, nowej stacji kosmicznej, którą agencja ma nadzieję zbudować na orbicie księżycowej. Docelowo portal ma służyć jako centrum programu Artemis, w którym astronauci mogą żyć i trenować przed lądowaniem na Księżycu. Pierwszy fragment portalu ma ukazać się najwcześniej w 2024 roku.

Oprócz sprzętu do misji ludzkich, nowy wniosek budżetowy wymaga dodatkowych 486 milionów dolarów na sfinansowanie misji robotów na Księżyc, aby pomóc lepiej zrozumieć topografię Księżyca. Jedna z takich misji obejmuje łazik VIPER „badający lodowe osady, które mogą w przyszłości dostarczać paliwo i tlen astronautom”. Część z tych środków zostanie również przeznaczona na ugruntowane partnerstwa NASA z prywatnymi firmami, takimi jak Intuitive Machines i Astrobotic, które na początku tego roku wysyłają roboty lądujące na Księżyc.

Oprócz Artemidy Biały Dom przeznaczył 224 miliony dolarów na zachęcenie do rozwoju nowych komercyjnych stacji kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej, gdzie obecnie znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Pod koniec zeszłego roku administracja Bidena ogłosiła plany kontynuowania działalności Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2030 roku. Ale ten program w końcu się zakończy, a agencja chce, aby prywatne stacje kosmiczne były gotowe jako alternatywne miejsca docelowe dla astronautów, gdy nadejdzie ten czas.

Jeszcze bardziej komplikując sprawę, Rosja zgodziła się jedynie na utrzymanie działania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2024 roku. Niedawno zakwestionowano również wiek Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po tej dacie, w związku z trwającą rosyjską inwazją na Ukrainę. Po tym, jak Stany Zjednoczone nałożyły na Rosję sankcje za inwazję, szef programu kosmicznego Rosji wystosował wrogie groźby dotyczące możliwego zakończenia partnerstwa kraju w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponieważ stacja kosmiczna ma być obsługiwana wspólnie przez Rosję i Stany Zjednoczone, odejście kraju po 2024 r. prawdopodobnie doprowadzi do wcześniejszego zakończenia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podczas gdy NASA rozpoczęła operację Partnerstwo z trzema prywatnymi firmami w celu rozwoju stacji kosmicznychTe projekty są prawdopodobnie kilka lat od gotowości.

READ  Kolejny nauczyciel! Teleskop Kosmiczny Webba zakończył pierwsze zestrojenie wielu instrumentów

Również w ramach tego budżetu, prawie 8 miliardów dolarów przeznaczono na naukę, z czego 2,4 miliarda przeznaczono na nauki o Ziemi i badania zmian klimatycznych za pomocą satelitów na orbicie wokół planety. Biały Dom wzywa do sfinansowania nowego Obserwatorium Systemu Ziemi z nowymi misjami satelitarnymi, zapewniającymi „wszechstronny, trójwymiarowy obraz Ziemi niezbędny do lepszego zrozumienia zagrożeń naturalnych i zmian klimatycznych”. NASA ma również za zadanie wzmocnić monitorowanie emisji gazów cieplarnianych i udostępniać te dane innym agencjom.

Tymczasem 822 miliony dolarów zostały przydzielone NASA na prace nad pozyskiwaniem próbek z Marsa. W zeszłym roku agencja z powodzeniem wylądowała na Czerwonej Planecie swoim wytrwałym łazikiem, robotem zaprojektowanym do zbierania próbek marsjańskiego terenu i pozostawiania ich na powierzchni planety. Teraz NASA współpracuje z Lockheed Martin i Europejską Agencją Kosmiczną nad opracowaniem zestawu pojazdów, które mogą zwrócić te próbki na Ziemię, aby naukowcy mogli je dokładniej zbadać i zrozumieć, czy na Marsie kiedyś istniało życie.

NASA uwzględniła szczegóły wniosków budżetowych dla poszczególnych programów, które możesz przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.