NASA wykrywa pierwsze fale sejsmiczne wewnątrz jądra Marsa

(CNN) Kiedy trzęsienia ziemi wstrząsnęły Marsem i Meteoryt uderzył w czerwoną planetę W ciągu ostatnich czterech lat sonda NASA InSight zebrała fale dźwiękowe, które pomogły odkryć tajemnice wnętrza Marsa.

Podczas tych wydarzeń sonda InSight po raz pierwszy wykryła fale sejsmiczne przechodzące przez jądro Marsa. Teraz naukowcy wykorzystali dane z łazika do ustalenia, że ​​Mars ma rdzeń z płynnego stopu żelaza, który zawiera również lekkie elementy, takie jak Siarka i tlen, a także mniejsze ilości wodoru i węgla.

większy rozwój Zrozumienie wnętrza Marsa może pomóc naukowcom dowiedzieć się więcej o tym, jak powstały skaliste planety, takie jak Ziemia i Mars, czym różnią się te dwie planety i jakie czynniki sprawiają, że inne planety nadają się do zamieszkania.

Szczegółowe wyniki badań były Opublikowano w poniedziałek w czasopiśmie Obrady Narodowej Akademii Nauk.

„W 1906 roku naukowcy po raz pierwszy odkryli jądro Ziemi, obserwując, jak fale sejsmiczne z trzęsień ziemi wpływają na podróżowanie przez nie” – powiedział w oświadczeniu współautor badania Vedran Lekic, profesor geologii na University of Maryland, College Park. „Po ponad stu latach stosujemy naszą wiedzę o falach sejsmicznych na Marsie. Dzięki InSight w końcu odkrywamy, co znajduje się w centrum Marsa i co sprawia, że ​​Mars jest tak podobny, a jednocześnie różni się od Ziemi”.Sonda NASA Mars Insight bada wnętrze Marsa od czterech lat.

Naukowcy przeanalizowali, jak długo trwały fale sejsmiczne generowane przez pojedynczą falę bagno Oprócz uderzenia meteorytu podróżują przez rdzeń Marsa, co pozwala im oszacować gęstość i skład chemiczny rdzenia.

Rdzenie planetarne dostarczają dowodów ewolucji

Ziemia ma ciekły rdzeń zewnętrzny i stały rdzeń wewnętrzny, ale rdzeń Marsa wydaje się być wykonany w całości z cieczy. Jądro Marsa jest również znacznie gęstsze i mniejsze niż sądzą naukowcy, a jego promień wynosi od około 1106 do 1125 mil (1780 do 1810 kilometrów).

READ  Prywatna załoga astronautów Axiom Mission 1 bezpiecznie rozproszona w pobliżu Florydy

Współautor badania Nicholas Schmeier, profesor geologii na University of Maryland: College Park, powiedział w oświadczeniu.

„Efektem końcowym procesów powstawania i ewolucji może być albo powstanie, albo brak warunków podtrzymujących życie. Wyjątkowość jądra Ziemi pozwala na generowanie pola magnetycznego, które chroni nas przed wiatrem słonecznym, co pozwala oszczędzać wodę. Mars ’ rdzeń nie generuje tej tarczy ochronnej, więc warunki są takie, że powierzchnia planety jest wrogo nastawiona do życia.

Mars obecnie nie ma pola magnetycznego, ale ślady magnetyzmu pozostają w marsjańskiej skorupie. Ruiny prowadzą naukowców do przekonania, że ​​Mars prawdopodobnie kiedyś zapewniał środowisko nadające się do zamieszkania, ale z czasem przekształcił się w zamarzniętą, nienadającą się do zamieszkania pustynię.

„W pewnym sensie to jak układanka” – powiedział Lekic. „Na przykład w jądrze Marsa znajdują się niewielkie ślady wodoru. Oznacza to, że muszą istnieć pewne warunki, które umożliwiają tam istnienie wodoru, i musimy zrozumieć te warunki, aby zrozumieć, w jaki sposób Mars ewoluował w planetę, którą jest dzisiaj. ”

Początkowo InSight, pierwsza misja badania wnętrza Marsa, miała trwać około dwóch lat. Ale NASA przedłużyła misję o kolejne dwa lata.

„Dodatkowy czas misji z pewnością się opłacił” – powiedziała w oświadczeniu główna autorka badań, dr Jessica Irving, starszy wykładowca nauk o Ziemi na Uniwersytecie w Bristolu w Wielkiej Brytanii.

„Dokonaliśmy pierwszych obserwacji fal sejsmicznych przemieszczających się przez jądro Marsa. Dwa sygnały sejsmiczne, jeden z bardzo odległego grzęzawiska, a drugi z uderzenia meteorytu po drugiej stronie planety, pozwoliły nam zbadać Marsa za pomocą fal sejsmicznych. Aktywnie nasłuchiwaliśmy energii przemieszczającej się przez jądro planety, a teraz ją usłyszeliśmy”.

Misja InSight do końca zbierała dane na Marsie, Cisza w grudniu 2022 r Po tym, jak kurz uniemożliwił panelom słonecznym otrzymanie niezbędnego światła słonecznego. Ale zbiór danych zebranych przez sondę podczas jej czterech lat na Marsie zmienił sposób, w jaki naukowcy rozumieją Czerwoną Planetę.

READ  Tysiące nowych wirusów odkryto w oceanach świata

„InSight będzie nadal wpływać na to, jak rozumiemy powstawanie i ewolucję Marsa i innych planet w nadchodzących latach” – powiedział Lekic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.