Nasdaq wstrzymuje IPO małych chińskich firm, badając wzrost akcji

NOWY JORK, 22 października (Reuters) – Nasdaq, Inc (NDAQ.O) Jak twierdzą prawnicy i bankierzy pracujący nad wprowadzeniem takich akcji, wstrzymano przygotowania do pierwszej oferty publicznej (IPO) co najmniej czterech małych chińskich spółek, podczas gdy Komisja bada krótkoterminowe rajdy giełdowe tych spółek po ich debiucie.

Działania operatora giełdy zbiegają się z gwałtownym wzrostem akcji chińskich firm, które w ramach IPO pozyskują niewielkie sumy, zwykle 50 mln USD lub mniej. Akcje te rosną nawet o 2000% w swojej sile, by w kolejnych dniach spadać, denerwując inwestorów, którzy są na tyle odważni, by spekulować na małych akcjach.

Douglas Ellenoff, prawnik ds. korporacyjnych i papierów wartościowych w Ellenoff Grossman & Schole LLP, powiedział, że Nasdaq powiedział mu, że niektóre IPO nie będą mogły kontynuować „dopóki na początku tego roku nie zostanie zidentyfikowana anomalna aktywność handlowa niektórych chińskich emitentów”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„To były rozmowy telefoniczne w ostatniej chwili, tak jak myśleliśmy, że gdzieś pójdziemy z umowami” – powiedział Ilinov.

Nasdaq zaczął zadawać pytania chińskim doradcom nominowanym do pierwszej oferty publicznej w połowie września. Pytania dotyczyły tego, kim są dotychczasowi akcjonariusze, gdzie mieszkają, ile zainwestowali i czy zaoferowano im nieoprocentowany dług, aby mogli uczestniczyć, jak mówi jeden z bankierów, Dan McClury, szef rynków kapitałowych. W zniszczonych papierach wartościowych.

Prawnicy i bankierzy rozmawiali z Reuters pod warunkiem zachowania anonimowości nazw czterech firm, które wstrzymały swoje IPO.

Nie jest jasne, jakie działania podejmie Nasdaq po zakończeniu dochodzenia i czy wszystkie lub niektóre wstrzymane IPO będą dozwolone. Rzecznik Nasdaq odmówił komentarza.

Siedem źródeł pracujących nad pierwszymi ofertami publicznymi małych chińskich firm rozmawiało z Reuters pod warunkiem zachowania anonimowości lub ich klientów. Źródła te podały, że efemeryczny rajd giełdowy został spowodowany przez kilku zagranicznych inwestorów, którzy ukryli swoją tożsamość i przejęli większość akcji w ofertach, tworząc wrażenie, że debiuty są poszukiwane.

READ  Koniec ery w Rosji, w której sankcje i zachodnie firmy flirtują z ucieczką

W rezultacie chińskie IPO w USA w tym roku zwróciły średnio oszałamiające 426% pierwszego dnia handlowego, w porównaniu z 68% w przypadku wszystkich innych IPO, według danych Dealogic.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i inne amerykańskie organy nadzoru finansowego nie ogłosiły jeszcze skutecznego ścigania tych programów dumpingowych, ponieważ chińskie firmy i ich zagraniczni bankierzy do tej pory odgrywali kluczową rolę w ich przeprowadzaniu potajemnie, według siedmiu źródeł.

Rzecznik Komisji Papierów Wartościowych i Giełd nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

luki loop

Interwencja Nasdaq podkreśla, że ​​standardy płynności, które przyjął w ciągu ostatnich trzech lat, aby zapobiec manipulacji akcjami w małych IPO, mają luki, które wykorzystują chińskie firmy. Przepisy mówią, że spółka, która wchodzi na giełdę, musi mieć co najmniej 300 inwestorów, z których każdy posiada co najmniej 100 akcji, co daje łączną kwotę co najmniej 2500 USD.

Wymogi te nie były jednak wystarczające, aby zapobiec manipulacjom w obrocie niektórymi akcjami gotówkowymi. Mniejsze chińskie firmy przyciągały raczej Nasdaq niż Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych, ponieważ ta pierwsza była tradycyjnie domem dla start-upów technologicznych – obraz, który te firmy często próbują stworzyć.

Prawie wszystkie te akcje o małej kapitalizacji to akcje „historyczne”, powiedział Jay Ritter, profesor University of Florida, który bada IPO, a promotorzy próbują przekonać niedoświadczonych inwestorów detalicznych, że to może być nasz następny „nowoczesny” lub może być. następny Facebook. .

Według Dealogic w ciągu ostatnich pięciu lat notowanych było 57 małych chińskich firm, w porównaniu z 17 w ciągu ostatnich pięciu lat. Do tej pory w tym roku było dziewięć takich notowań, mimo że amerykański rynek IPO stoi w obliczu największej suszy od prawie dwóch dekad z powodu zmienności rynku napędzanej przez podnoszenie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w celu zwalczania inflacji.

READ  Akcje amerykańskie podskoczyły o 2% po ostatniej wyprzedaży; Jen spada w stosunku do dolara

McClury powiedział, że trend wskazuje na luźniejsze wymogi regulacyjne dotyczące notowań w Stanach Zjednoczonych niż w Chinach. „Prawie niemożliwe jest, aby te firmy były notowane w Chinach, a teraz rynek w Hongkongu również całkowicie się zamknął” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdania Echo Wang w Nowym Jorku Redakcja Grega Rumiliotisa i Matthew Lewisa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.