Naukowcy dokonują zaskakującego odkrycia na odległym księżycu

Niezbędny budulec życia został znaleziony w jednym z najbardziej nieprawdopodobnych miejsc w galaktyce.

według Ostatnie badania Opublikowany 14 czerwca w czasopiśmie Nature, Enceladus – lodowy księżyc krążący wokół Saturna – może mieć ocean pełen fosforu, pierwiastka nie wykrytego wcześniej na innych planetach. Międzynarodowy zespół naukowców, który kierował papier Użyj Cassini Cosmic Dust Analyzer lub CDA, aby zbadać cząsteczki lodu Enceladusa, które dryfowały w Saturn Świecący „pierścień E”.

Początkowo modelowanie geochemiczne zespołu sugerowało, że fosforanów może być mało, ale ostatnie badania ujawniły, że stężenia fosforanów mogą być „co najmniej 100-krotnie wyższe w wodach oceanicznych tworzących biegun księżyca niż w oceanach na Ziemi”. Według NASA fosfor jest niezbędny dla naszego DNA i często znajduje się w kościach, błonach komórkowych i planktonie. Obecność tego pierwiastka wskazuje również, że Enceladus może nie być jedynym lodowym światem posiadającym zdolność tworzenia życia.

„Wysokie stężenia fosforanów są wynikiem interakcji między bogatą w węglany ciekłą wodą a skalistymi minerałami na dnie oceanu na Enceladusie i mogą również występować na wielu innych planetach oceanicznych” – powiedział planetolog i geochemik Christopher Glenn z Southwest Research Instytut. NASA. „Ten kluczowy składnik może występować w wystarczającej ilości, aby wspierać życie w pobliżu Enceladusa; to niesamowite odkrycie dla astrobiologii”.

Przez lata naukowcy byli zdumieni tym księżycem. w 2015 rokuNaukowcy z CDA odkryli, że Enceladus wytworzył pióropusz wody i skał bogatych w krzemionkę, co wskazuje, że pochodzi on z regionu „aktywności hydrotermalnej”.

Niezależnie od tego naukowcy wciąż próbują dokładnie zrozumieć, co oznacza to nowe odkrycie.

„Obecność składników jest konieczna, ale może nie wystarczyć, aby środowisko pozaziemskie mogło pomieścić życie” – kontynuował Glenn. To, czy życie powstało w pobliżu Enceladusa, pozostaje kwestią otwartą.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.