„Niebieska i biała, nowa nadzieja”, Unia, będzie startować jako wspólna lista w listopadowym głosowaniu

Partia Niebiesko-Biała ministra obrony Benny’ego Gantza i partia Nowa Nadzieja ministra sprawiedliwości Gideona Sa’ara podpisały porozumienie o wystartowaniu na wspólnej liście w nadchodzących wyborach zaplanowanych na 1 listopada, ogłosili w niedzielę wieczorem.

Potępiając elementy ekstremistyczne, Gantz powiedział na konferencji prasowej, że obie partie przystąpią do ustanowienia rządu, który będzie „odpowiedzialny, realistyczny, bezpieczny i liberalny”. Taka koalicja, powiedział, „powiedziałaby nie rasizmowi i nie ekstremizmowi i tak dla jedności w całym kraju i wszystkich obywateli… Prawosławni, prawosławni i świeccy; nie rasizmowi i nie ekstremizmowi. Muzułmanie, chrześcijanie, Druzowie i Żydzi”.

„Izrael zasługuje na coś lepszego”, powiedział Gantz, dodając, że wyborcy „nie powinni wybierać spośród ekstremistów”, ale zamiast tego zasługują na rozsądny wybór centralny.

Było to prawdopodobnie odniesienie do partii takich jak Lista Wspólna większości arabskiej lub skrajnie prawicowy religijny syjonista, kierowany przez Bezalela Smotricha, w tym Itamara Ben Gvira, który stoi na czele skrajnie prawicowej frakcji Otzma Yehudit w partii. Ben Gvir wszedł do Knesetu w wyborach w marcu 2021 r. po połączeniu Otzma Yehudit z religijnym syjonizmem, w porozumieniu wynegocjowanym przez ówczesnego premiera Benjamina Netanjahu w celu wzmocnienia prawicowych głosów.

Zbyt długo, powiedział Gantz, Netanjahu wciągnął partię Likud na stanowiska, które podważają jedność narodową i szkodzą demokratycznym zasadom Izraela.

„Kładziemy kamień węgielny pod następny rząd” – powiedział Gantz. Wezwał inne grupy „zgodne z naszymi wartościami” do przyłączenia się do ich związku. Jego celem, powiedział, jest zjednoczenie „wszystkich, którzy popierają żydowski, demokratyczny i bezpieczny Izrael”.

Minister sprawiedliwości Gideon Saar i minister obrony Benny Gantz organizują konferencję prasową ogłaszającą połączenie ich partii, 10 lipca 2022 r. (Tomer Neuberg/Flash90)

Gantz powiedział, że wierzy, że Lista Wspólna może przemawiać do „tylu osób na prawicy, co mężów stanu”, którzy szukają domu politycznego.

READ  Statek wycieczkowy zatrzymał się w Australii, aby usunąć biofaul, który zrekompensuje pasażerom

„Od momentu, gdy wszedłem do polityki, ciągle powtarzam, że jesteśmy w bezprecedensowej i nielogicznej sytuacji” – powiedział Gantz o trwającym politycznym impasie. [Israel’s] Data.”

Wybory 1 listopada w Izraelu będą piątym narodowym głosowaniem w tym kraju od 2019 roku.

Nieopublikowany raport Channel 12 powiedział w niedzielę, że Gantz i Sa’ar zdecydowali, że ich partia nie będzie zasiadać w rządzie z Netanjahu, ale chociaż Gantz potępił przywódcę Likudu, ani on, ani Sa’ar nie wykluczyli go wyraźnie z bycia potencjalnym partnerem w następnej koalicji.

W swoim przemówieniu w niedzielę Grantz pochwalił odchodzącą wielopartyjną koalicję, na czele której stał Naftali Bennett do zeszłego miesiąca, ale powiedział, że kilku członków z jej marginesu usunęło go z drogi. Nieprawdopodobny sojusz Bennetta między prawicowymi, centrolewicowymi partiami i islamistami przetrwał prawie rok, zanim się rozpadł, ostatecznie załamany przez dźwięk. Wyjazd Jeden z kluczowych prawodawców z partii Yaminy Bennett.

Ustępujący premier Naftali Bennett, po prawej, i jego tymczasowy następca, Yair Lapid, przemawiają po uchwaleniu ustawy o rozwiązaniu Knesetu, 30 czerwca 2022 r. (AP Photo/Ariel Schalit)

Przemawiając za Gantzem, Sa’ar powiedział, że Izrael „potrzebuje nowej nadziei i wyjścia z tego kryzysu”. Powiedział, że on i Gantz poświęcili swoje życie państwu Izrael i zgodzili się połączyć wysiłki na rzecz stworzenia „szerokiej, narodowej, centroprawicowej” listy wyborczej.

Sa’ar powiedział również, że Gantz – który w połączonej partii zajmie pierwsze miejsce – jest idealnym kandydatem do kierowania kolejnym rządem.

Blue and White posiada obecnie 8 miejsc w 120-osobowym Knesecie; Nowa Nadzieja ma 6.

W ostatnich sondażach, które niekoniecznie były wiarygodne, Blue and White mają uzyskać około 8-9 mandatów, a New Hope 4-5.

Premier Yair Lapid z zadowoleniem przyjął tę wiadomość, mówiąc, że wierzy w dobre intencje Gantza i Sa’ara.

Lapid napisał na Twitterze: „Powodzenia dla Benny’ego Gantza i Gideona Sa’ara”. Jestem przekonany, że masz dobre intencje. Nie mogę się doczekać dalszej współpracy z wami w imieniu obywateli Izraela”.

Premier Yair Lapid przewodniczy posiedzeniu gabinetu w Kancelarii Premiera w Jerozolimie, 10 lipca 2022 r. (Marc Israel Sellem/POOL)

Partia Yesh Atid Lapida występowała z partią Niebiesko-białych Gantza w wyborach z kwietnia 2019 r., września 2019 r. i marca 2020 r. Następnie Gantz zdecydował się dołączyć do koalicji kierowanej przez Netanjahu, powodując rozłam. Od tego czasu są rozdzieleni.

READ  Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Pakistan i Afganistan

Jeśli chodzi o ich wspólną kartę, mówi się, że Gantz i Sa’ar mają nadzieję na pozyskanie byłego szefa sztabu IDF Gadi Eisenkota, który jest źle traktowany przez partię Yesh Atid Lapida i jest postrzegany jako główny magnes dla każdej ze stron ze względu na jego wielką sławę. i ogólna popularność.

Według doniesień hebrajskich mediów, Eisenkot zająłby trzecie miejsce, gdyby zdecydował się startować z frakcją Niebieskich, Białych i Nowej Nadziei.

Uważa się, że Eisenkot, który był szefem sztabu wojskowego w latach 2015-2019, ma potencjał, aby przyciągnąć wyborców zarówno z lewicy, jak i z prawicy. Emerytowany generał był jednym z najbardziej poszukiwanych podczas cyklu wyborczego w marcu 2021 r., a jego nazwisko widniało w raportach dla wielu partii, ale ostatecznie zdecydował się nie kandydować.

Były szef sztabu IDF Gadi Eisenkot, po prawej, w wywiadzie z Amosem Yadlinem na dorocznej konferencji Instytutu Studiów nad Bezpieczeństwem Narodowym w Tel Awiwie, 27 stycznia 2019 r. (INSS)

Pozostałe miejsca na szczycie Wspólnej Listy zajmą minister ds. imigracji Pina Tamanu Shata (niebiesko-biały), minister kultury Chile Trooper (niebiesko-biały), minister edukacji Yifat Shasha Biton (Nowa Nadzieja) oraz Komitet Ekonomiczny Knesetu . Według doniesień prezydent Michael Peyton (Niebieski i Biały) i Minister Mieszkalnictwa Ze’ev Elkin (Nowa Nadzieja).

Minister komunikacji Yoaz Hendel i MK Zvi Hauser, których partia Dirich Eretz dołączyła do New Hope po rozstaniu z sojuszem Niebiesko-Białych, raczej nie znajdą się na liście, choć nie wiadomo, która strona podjęła zapowiedzianą decyzję.

Poinformowano, że Hendel w rozmowach Według publicznego nadawcy Kan, nowa przywódczyni Yaminy, Ayelet Shaked, łączy siły.

Minister komunikacji Yaiz Hendel w Modi’in, 5 grudnia 2021 r. (Tomer Neuberg/Flash90)

We wcześniejszym niedzielnym poście na Facebooku Hendel powiedział, że nie żałuje swojego czasu na tym stanowisku i wierzy, że trzymał się swoich zasad. „Będę ciężko pracował, aby głosy prawicowych, przypominających mężów stanu, miały godną szacunku reprezentację w następnym Knesecie” – napisał. „Obiecuję, że wkrótce cię zaktualizuję.”

READ  Minister ds. Europy Finlandii powiedział, że „bardzo prawdopodobne” jest wstąpienie do NATO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.