Niesamowite zdjęcie NASA przedstawiające pozostałości po supernowej, która oszałamia internet

Odkrycie Swifta przyciągnęło uwagę astronomów

NASA udostępniła imponujące zdjęcie supernowej uchwyconej przez teleskop Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej udostępniła zdjęcie na swoim Instagramie, przedstawiające obracające się gwiazdy neutronowe, które zostały odkryte w 2016 roku. Pokazuje ono właściwości silnie namagnesowanej gwiazdy neutronowej lub magnetara, ale jej zrekapitulowany okres wirowania jest tysiące razy dłuższy niż dowolnego pulsara . NASA powiedziała w komunikacie prasowym.

Złożony obraz przedstawia pozostałość po supernowej około 9000 lat świetlnych od Ziemi, w trzech pasmach światła rentgenowskiego. Na tym zdjęciu promienie rentgenowskie o najniższej energii z Chandry są zaznaczone na czerwono, środkowy pas jest na zielono, a promienie rentgenowskie o najwyższej energii są na niebiesko. Jasnoniebieskie źródło promieniowania rentgenowskiego w środku RCW 103 to 1E 1613, zgodnie z komunikatem prasowym.

Sprawdź zdjęcie tutaj:

„Jedna z najbardziej ekstremalnych gwiazd neutronowych lub pulsarów – kiedykolwiek odkryta w 2016 roku. Obserwatorium Swift pomaga wykrywać rozbłyski gamma – duże promieniowanie gamma” – mówi NASA w swoim komentarzu na Instagramie. Impulsy powstające, gdy masywna gwiazda zapada się w czarną dziurę. – przy użyciu światła optycznego, światła ultrafioletowego i promieni rentgenowskich.”

Dodała: „Ten złożony obraz pokazuje pozostałość po supernowej, około 9000 lat świetlnych od Ziemi, w trzech pasmach światła rentgenowskiego wykrytych przez NASAChandraXRay, z niskoenergetycznymi promieniami rentgenowskimi w kolorze czerwonym, średnim zielonym i górnym w kolorze niebieski”.

„Opis obrazu: Czarna pusta przestrzeń, taka jak #Północ, jest wypełniona małymi białymi gwiazdami na całym obrazie. Wirujący labirynt kolorów w kolorze niebieskim, zielonym, żółtym, fioletowym i czerwonym tworzy środek obrazu otaczającego jasną niebieską gwiazdę neutronową, ” napisała NASA.

Zdjęcie zebrało wiele polubień i komentarzy. Użytkownicy mediów społecznościowych byli zszokowani po obejrzeniu zdjęcia, jeden z użytkowników napisał: „Kosmiczna noc powinna być nowym kolorem”. Inny skomentował: „Widzę, co zrobiła tam NASA!” Trzeci skomentował: „To jest takie piękne. Nasz wszechświat może być tak filmowy” – skomentował trzeci.

Odkrycie Swifta przyciągnęło uwagę astronomów, ponieważ źródło wykazywało ekstremalne, niezwykle szybkie fluktuacje w skali milisekundowej, podobnie jak inne znane magnetary. Te dziwne obiekty posiadają najsilniejsze pola magnetyczne we wszechświecie – biliony razy te obserwowane na Słońcu – i mogą wybuchać z ogromnymi ilościami energii, podała NASA w oświadczeniu.

READ  NASA zastępuje nieszczelną Artemis 1. Uszczelki paliwowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.