„Niesamowity kamień milowy”: Teleskop Jamesa Webba w pełni wykorzystany w kosmosie | Wiadomości o kosmosie

Teleskop Kosmiczny Jamesa Weba zakończył trudną dwutygodniową fazę wdrażania, rozkładając swój największy, pozłacany szklany panel w kształcie kwiatu, gotowy do eksploracji każdego etapu kosmicznej historii.

Zespoły inżynierów z Space Telescope Science Institute w Baltimore w stanie Maryland były zachwycone, gdy NASA ogłosiła w sobotę na Twitterze, że wykorzystano ostatni odcinek szkła o długości 6,5 metra (21 stóp).

„Jestem tym pasjonatem – co za wspaniały kamień milowy” – powiedział Thomas Surbuchen, starszy inżynier NASA, podczas transmisji wideo na żywo, celebrowanej przez gwiazdy na całym świecie.

„Widzimy teraz tę piękną postać na niebie”.

Sieć warta 10 miliardów dolarów, potężniejsza niż Kosmiczny Teleskop Hubble’a, przeskanuje kosmos w poszukiwaniu światła z pierwszych gwiazd i galaktyk powstałych 13,7 miliarda lat temu. Aby tego dokonać, NASA musiała ozdobić sieć największym i najbardziej czułym szkłem, jakie kiedykolwiek wypuszczono na rynek – jego „złotym okiem”, jak nazywają je naukowcy.

Teleskop był tak duży, że trzeba go było złożyć w stylu origami, aby zmieścił się na rakiecie, która eksplodowała z Gujany Francuskiej dwa tygodnie temu.

Najniebezpieczniejszy ruch miał miejsce na początku tygodnia, kiedy rozmiar kortu tenisowego powiększył pancerz słoneczny.

Tarcza jest na stałe umieszczona pomiędzy teleskopem a słońcem, ziemią a księżycem, a stroną zwróconą do słońca jest 110 stopni Celsjusza (230 stopni Fahrenheita).

Najdalsze zakątki wszechświata

Kontrolerzy ruchu lotniczego Baltimore rozpoczęli w piątek otwieranie „Złotego Oka”, rozkładając lewą stronę jak stół z opuszczanymi liśćmi.

To szkło jest wykonane z berylu, lekkiego, wytrzymałego i odpornego na zimno metalu. Każdy z 18 segmentów jest pokryty warstwą ultradźwiękowego złota, która silnie odbija światło podczerwone.

READ  Frank Ocean wycofuje się z Coachella Weekend 2 – Variety

Sześciokątne sekcje rozmiaru stolika kawowego powinny być dostosowywane w ciągu najbliższych kilku dni i tygodni, aby mogły skupić się na jednym z obcych światów, który zawiera znaki atmosferyczne gwiazd, galaktyk i życia.

„Tak jak my mamy 18 szklanek, teraz małe dźwięki prima robią swoje, muszą śpiewać własną piosenkę na dowolnym klawiszu i muszą zachowywać się jak refren, co jest systematycznym, trudnym procesem” naukowiec Jane Rigby powiedział dziennikarzom.

Webb jeszcze nie osiągnął celu miliona mil (1,6 miliona kilometrów) w ciągu dwóch tygodni; Od początku Bożego Narodzenia znajduje się już 667 000 mil (milion kilometrów) od Ziemi.

Według NASA do teleskopu jeszcze pięć i pół miesiąca, a kolejne kroki obejmą dostosowanie optyki teleskopu i pomiary jego instrumentów naukowych.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, badania naukowe rozpoczną się latem tego roku. Astronomowie uważają, że w ciągu 100 milionów lat od Wielkiego Wybuchu wszechświat znajdzie się znacznie bliżej, niż dotarł do niego Hubble.

Jego celem jest badanie pochodzenia, ewolucji i zamieszkiwania odległych planet.

Amy Lynn Thompson, dziennikarka zajmująca się kosmosem i nauką, pisze do space.com, że udane rozprzestrzenienie się tarczy słonecznej i naświetlenie luster było „niesamowitym wyczynem”.

„Minęło 25 lat od wyprodukowania tego teleskopu, a naukowcy są naprawdę gotowi, aby dotrzeć do punktu, w którym będzie mógł odesłać obrazy, a to są ważne kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że działa” – powiedział Al Jazeera. .

„To, co zamierza zrobić, to spojrzeć na światło podczerwone, które jest częścią widma elektromagnetycznego, które czujemy na gorąco. Powiedział.

READ  Ostatnie informacje o wojnie rosyjsko-ukraińskiej – The Washington Post

„Więc możemy nie tylko zobaczyć niektóre z pierwszych gwiazd i galaktyk, ale także zobaczyć, jakie substancje chemiczne znajdują się w atmosferze egzoplanet i być może znaleźć inne planety, które mogłyby zamieszkiwać wszechświat”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.