Norwegia aresztuje Rosjan za latanie dronami w pobliżu infrastruktury energetycznej

Zawieszenie

BRUKSELA – Norwescy urzędnicy ostrzegli w czwartek o możliwości dalszych aresztowań po tym, jak co najmniej siedmiu Rosjan – w tym syn bliskiego powiernika prezydenta Władimira Putina – zostało aresztowanych w ostatnich tygodniach za latanie dronami lub robienie zdjęć w pobliżu wrażliwych obszarów. Służba Wywiadu Wewnętrznego.

Norwegia i inne kraje zmierzają w ślad za zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej Sabotaż gazociągu Nord Stream. Od tego czasu odnotowano obserwacje dronów na rozległych norweskich polach naftowych i gazowych oraz na norweskich lotniskach.

W środę premier Norwegii Jonas Gahr Store obwinił „zagraniczny wywiad” – i pośrednio wskazał palcem na Rosję. „Niedopuszczalne jest, aby zagraniczny wywiad latał dronami nad norweskimi lotniskami. Rosjanom nie wolno latać dronami w Norwegii” – powiedział.

Europejscy przywódcy obwiniają rosyjski „sabotaż” za zamachy na Nord Stream

Morskie instalacje naftowe i gazowe mają kluczowe znaczenie dla norweskiej gospodarki. Odkąd Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę, kraj ten stał się ważnym zasobem dla energochłonnej Europy.

Sklep wygłosił komentarze kilka godzin po tym, jak w pobliżu lotniska Bergen, drugiego pod względem liczby ludności miasta w kraju, zauważono drona, który tymczasowo odciął ruch lotniczy.

Władze ujawniły również aresztowanie dwu obywatela rosyjsko-brytyjskiego oskarżonego o latanie dronem nad Svalbardem, archipelagiem na Oceanie Arktycznym, rzekomo za złamanie przepisu uniemożliwiającego obywatelom Rosji latanie dronami w tym kraju.

Mężczyzna, 47-letni Andrei Yakunin, jest synem Władimira Jakunina, byłego szefa Kolei Rosyjskich i bliskiego powiernika Putina. Sankcje na Jakunina Starszego zostały nałożone przez Stany Zjednoczone po rosyjskiej inwazji na Krym w 2014 roku.

Prokurator policji Anya Mikkelsen Endebgur powiedziała Obserwator Barentsa. „Zawartość drona ma ogromne znaczenie dla sprawy”.

Andrey Yakunin, opisany w artykule Financial Times na temat korzystania z jego 88-stopowego jachtu żaglowego Jeździć na nartach w odległej Arktyce w NorwegiiPodobno został poproszony przez sąd o uznanie go za obywatela brytyjskiego.

READ  Biden mówi, że powiedział saudyjskiemu księciu, że obwinia go o morderstwo Khashoggiego

Jego prawnik, John Christian Elden, powiedział w e-mailu, że jego klient, obywatel brytyjski, studiował, pracował i miał rodzinę w Wielkiej Brytanii.

Elden nie zaprzeczył, że Yakunin latał dronem, ale powiedział, że jest to nielegalne dla obywateli rosyjskich, a nie brytyjskich.

Yakunin został aresztowany prawie tydzień później przez norweską policję Rosjanin aresztowany Przelecieć dronem nad lotniskiem w Tromsø w północnej Norwegii. W piątek władze skonfiskowały „znaczną” ilość sprzętu fotograficznego, w tym drony i karty pamięci. Policja odkryła również zdjęcia lotniska w Kirkenes, norweskiego miasta w pobliżu granicy z Rosją oraz norweskiego helikoptera wojskowego.

Norwegia jest przedstawiana jako bohater i czarny charakter w europejskim kryzysie energetycznym

50-letni Rosjanin został aresztowany tego samego dnia na granicy norwesko-rosyjskiej po tym, jak ustalono, że przewoził dwa drony i kilka elektronicznych urządzeń magazynujących. według Do Powiązanej Prasy. Czterech kolejnych Rosjan zostało aresztowanych kilka dni później za robienie zdjęć miejsc, w których filmowanie jest zabronione, według norweskich urzędników.

Norweskie władze poinformowały, że istnieje zwiększone, ale ogólnie niskie ryzyko ataku na infrastrukturę krytyczną, a celem dronów może być wywoływanie strachu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.