Norweska policja zatrzymała Gretę Thunberg podczas pro-Sami protestu

  • Aktywiści wzywają do usunięcia dwóch farm wiatrowych
  • Protesty zablokowały ministerstwa
  • Sąd Najwyższy orzekł, że farmy wiatrowe naruszają prawa ludności tubylczej
  • Minister energii mówi, że potrzebuje czasu na osiągnięcie kompromisu

OSLO (Reuters) – Działaczka na rzecz środowiska Greta Thunberg została dwukrotnie aresztowana podczas demonstracji na rzecz praw ludności tubylczej w Oslo w środę po tym, jak policja usunęła ją i innych działaczy z Ministerstwa Finansów, a później Ministerstwa Środowiska.

W poniedziałek Thunberg dołączyła do protestujących wzywających do usunięcia 151 turbin wiatrowych z pastwisk reniferów używanych przez pasterzy Lapończyków w środkowej Norwegii. Mówią, że przejście na zieloną energię nie powinno odbywać się kosztem praw ludności tubylczej.

Demonstranci w ostatnich dniach zablokowali dostęp do niektórych budynków rządowych, doprowadzając centrolewicowy rząd mniejszościowy do kryzysu i zmuszając ministra energii Terje Aslanda do odwołania oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii.

Norweski Sąd Najwyższy orzekł w 2021 r., że turbiny, które zostały wzniesione na dwóch farmach wiatrowych w Fössen i części największej lądowej farmy wiatrowej w Europie, naruszyły prawa Sami wynikające z umów międzynarodowych, ale nadal działają ponad 16 miesięcy później.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Thunberg, która niosła czerwono-niebiesko-żółto-zieloną flagę Samów, została podniesiona i porwana przez policjantów z Ministerstwa Finansów, gdy setki protestujących skandowały.

„Chcemy, aby było absolutnie jasne, że prawdziwą zbrodnią jest tutaj państwo norweskie za łamanie praw człowieka” – powiedziała Reuterowi na kilka minut przed usunięciem.

Thunberg i inni protestujący zablokowali później wejście do Ministerstwa Klimatu i Środowiska i ponownie zostali usunięci przez policję.

Dla wielu Thunberg została uwolniona wraz z innymi aktywistami, którzy również zostali aresztowani.

Pasterze reniferów twierdzą, że widok i dźwięk gigantycznych maszyn wiatrowych przeraża ich zwierzęta i zakłóca starożytne tradycje.

Departament Energii powiedział, że turbiny stanowią impas prawny pomimo orzeczenia Sądu Najwyższego i ma nadzieję, że uda się osiągnąć kompromis, ale nowa decyzja w sprawie Vossen może zająć kolejny rok.

READ  Rosja nasila strajki wokół stolicy Ukrainy, ostrzega USA przed uzbrojeniem Kijowa

Aktywiści powiedzieli we wtorek, że w ostatnich dniach zebrali prawie 100 000 dolarów, aby pomóc indywidualnym protestującym zapłacić policyjne grzywny.

Dodatkowe raporty Gwladysa Focha, dodatkowe raporty Nory Polley i Victorii Clesty autorstwa Terry’ego Solsvika; Montaż autorstwa Nory Polley i Johna Stonestreeta

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.