Nowe silne trzęsienia ziemi wstrząsają południową Turcją | Wiadomości o trzęsieniu ziemi w Turcji i Syrii

Poniedziałkowe wstrząsy wtórne w prowincji Hatay były płytkie, co oznacza, że ​​stanowiły poważne zagrożenie dla osób w strefie trzęsienia ziemi.

Trzęsienie ziemi o sile 6,4 stopnia w skali Richtera nawiedziło region przygraniczny między Turcją a Syrią po tym, jak został zniszczony na początku tego miesiąca przez trzęsienia ziemi, które zabiły dziesiątki tysięcy ludzi.

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne poinformowało, że wstrząs wtórny w poniedziałek w tureckiej prowincji Hatay miał głębokość dwóch kilometrów.

Trzęsienie nawiedziło miasto Defne o godzinie 20:04 (17:04 GMT) i było silnie odczuwalne w miastach Antakya i Adana, 200 kilometrów (300 mil) na północ.

Turecka Agencja Zarządzania Kryzysowego poinformowała, że ​​kilka minut później drugi pocisk o sile 5,8 magnitudo, wystrzelony w Samandag w dzielnicy Hatay, wstrząsnął tym obszarem.

Nie było natychmiastowych doniesień o obrażeniach. Turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu poinformowała, że ​​trzęsienie ziemi było odczuwalne w Syrii, Jordanii, Izraelu i Egipcie.

’Bardzo przestraszony’

Asid Bey z Al Jazeera z Gaziantep powiedział, że pojawiły się doniesienia o kolejnych zniszczeniach budynków w okolicy. Dodał, że wstrząsy wtórne trwają.

Budynki istnieją, ale są zniszczone. Istnieje obawa, że ​​jeśli będzie więcej takich wstrząsów wtórnych, może to zburzyć te budynki, zagrażając życiu. „Wielu ludzi tutaj bardzo się boi”.

Świadkowie powiedzieli, że tureckie ekipy ratownicze biegły po ostatnich trzęsieniach ziemi, aby sprawdzić, czy ludziom nic się nie stało.

Mona Al-Omar powiedziała, że ​​była w namiocie w parku w centrum Antakyi, kiedy trzęsienie ziemi uderzyło w poniedziałek.

„Myślałam, że ziemia otworzy się pod moimi stopami” – powiedziała, szlochając, trzymając w ramionach swojego 7-letniego syna. – Czy będzie kolejny wstrząs wtórny? zapytała.

Trzęsienia ziemi o sile 7,8 i 7,6 nawiedziły południowo-wschodnią Turcję i sąsiednią Syrię 6 lutego, zabijając ponad 47 000 osób i powodując przesiedlenie miliona osób, a także spodziewane koszty ekonomiczne w wysokości dziesiątek miliardów dolarów.

READ  Armia rosyjska ogłasza plan rozbudowy i tworzenia nowych jednostek

Syria ponownie zaatakowała

Niektóre media w mocno dotkniętych syryjskich regionach Idlib i Aleppo na początku tego miesiąca informowały o zawaleniu się niektórych budynków oraz przerwach w dostawie prądu i usług internetowych w niektórych częściach tego obszaru.

Agencje informacyjne podały, że wiele osób opuściło swoje domy i zgromadziło się na otwartych przestrzeniach.

Syryjska Obrona Cywilna opozycji, znana również jako Białe Hełmy, wydała ostrzeżenie wzywające mieszkańców północno-zachodniej części opanowanego przez rebeliantów postępowania zgodnie z wcześniej wydanymi instrukcjami dotyczącymi trzęsień ziemi i ewakuacji budynków.

Szacuje się, że w Turcji 385 000 mieszkań zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych, a wiele osób nadal uważa się za zaginione po katastrofie z 6 lutego.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że budowa prawie 200 000 mieszkań w 11 dotkniętych trzęsieniem ziemi prowincjach w Turcji rozpocznie się w przyszłym miesiącu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.