Nowy rosyjski atak rakietowy wstrząsa krajem i uderza w sieć energetyczną

Minister energetyki Ukrainy poinformował, że uszkodzona została infrastruktura energetyczna na południu i wschodzie kraju

Rosyjskie bombardowania uszkodziły infrastrukturę energetyczną w południowej i wschodniej Ukrainie, — poinformował na Facebooku niemiecki minister energetyki GałuszenkoWedług tłumacza google. Ostrzegał przed możliwością spadku wolumenu produkcji energii elektrycznej lub awaryjnych wyłączeń.

Ihor Terekow, burmistrz Charkowa, potwierdził dziś rano szkody w lokalnej infrastrukturze energetycznej w wyniku ostatniego bombardowania Ukrainy przez Rosję. Ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrenform zacytowała rzecznika Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurija Ihnata, który powiedział, że Moskwa wystrzeliła już ponad 60 pocisków w ramach ataku. Według niego.

Zniszczenia infrastruktury w Charkowie

Burmistrz ukraińskiego miasta Charków Ihor Terekow powiedział, że w wyniku ostatniego rosyjskiego ataku rakietowego zniszczeniu uległa ważna infrastruktura.

„Następuje masowe zniszczenie infrastruktury, a przede wszystkim systemu energetycznego” – powiedział. Według Tłumacza Google jego postów na Telegramie.

„Proszę o cierpliwość wobec tego, co się teraz dzieje. Wiem, że w waszym domu nie ma światła, nie ma ogrzewania, nie ma wody… Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby szybko przywrócić to, co zrobił rosyjski agresor.

Inne doniesienia wskazują, że całe miasto Charków jest obecnie pozbawione prądu, aw całym kraju wprowadzono awaryjne wyłączenia.

Matt Clinch

Urzędnik powiedział, że cztery osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych w bombardowaniu Chersoniu 15 grudnia

Siły rosyjskie ostrzeliwały region Chersoniu 30 razy 15 grudnia, zabijając cztery osoby i raniąc dziewięć innych, według Jarosława Januszewicza, szefa regionalnej administracji wojskowej Chersoniu. Jego wypowiedź cytowała oficjalna ukraińska agencja informacyjna „Ukrainform”.

Januszewicz zwrócił uwagę, że rosyjskie bombardowania uderzyły w domy mieszkalne, szlaki komunikacyjne, obiekty służby zdrowia i punkty pomocy humanitarnej.

MSC nadal wysyła towary przez Morze Czarne

Największa na świecie firma żeglugowa MSC poinformowała w czwartek, że nadal przewozi towary przez Morze Czarne, unikając ukraińskich portów uważanych za zbyt niebezpieczne, takich jak Odessa.

READ  Watykańska policja aresztuje turystę, który rozbił starożytne rzymskie popiersia w muzeum

Dyrektor wykonawczy Soren Tofte powiedział CNBC, że chociaż „oczywiście przestrzega sankcji”, nadal przewozi żywność, pomoc humanitarną i środki medyczne do Rosji.

Powiedział: „Nie sądzę, że moim obowiązkiem jest działać politycznie”. „Jest 150 milionów Rosjan i nie sądzę, żebym chciał pozbawić ich podstawowych rzeczy”.

Karen Gilchrist

Ukraina mówi, że Rosja rozpocznie nową ofensywę

Według wyższych urzędników ukraińskich Rosja może rozpocząć nową ofensywę na Ukrainie już w styczniu.

Dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Walerij Załużny, prezydent Wołodymyr Zełenski i generał Ołeksandr Serski rozmawiali z opublikowanym w czwartek The Economist, szczegółowo opisując swoje prognozy na nadchodzący rok.

„Rosjanie przygotowują około 200 tysięcy nowych żołnierzy” – powiedział gazecie Załużny.

Czytaj więcej tutaj.

Matt Clinch

Co najmniej 3 miasta są atakowane

Associated Press donosi teraz, powołując się na władze ukraińskie, że w piątek rano doszło do wybuchów w co najmniej trzech miastach na Ukrainie – Kijowie i Krzywym Rogu na południu oraz w północno-wschodnim Charkowie.

„Eksplozje w Charkowie drugi dzień z rzędu. Obiekt infrastruktury został wcześniej trafiony pociskiem. Mogą być problemy z elektrycznością… Uważaj i schronij się” – powiedział burmistrz Charkowa Ihor Terekow za pośrednictwem Telegramu. .

Matt Clinch

Wybuchy w Kijowie, mówi burmistrz

W piątek rano burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w stolicy doszło do wybuchów po tym, jak w całym kraju rozległy się syreny alarmowe.

Wybuchy w stołecznej dzielnicy Dasnian. Wszystkie służby jadą na miejsce.. Zostańcie w schroniskach! Kliczko powiedział, zgodnie z tłumaczeniem Google jego postu na Telegramie.

Kolejna eksplozja w Kijowie w rejonie Dniepru.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko stoi przed budynkiem zniszczonym po rosyjskich nalotach w Kijowie 29 kwietnia 2022 r. podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Genia Sawiełow | AFP | Obrazy Getty’ego

Na Ukrainie zawyły syreny alarmowe

Stany Zjednoczone rozszerzają szkolenie bojowe sił ukraińskich

Pentagon rozszerzy wojskowe szkolenia bojowe dla sił ukraińskich, poinformowali amerykańscy urzędnicy, wykorzystując powolne zimowe miesiące do szkolenia większych jednostek w zakresie bardziej złożonych umiejętności bojowych.

Stany Zjednoczone przeszkoliły już około 3100 ukraińskich żołnierzy, jak używać i konserwować określoną broń i inny sprzęt, w tym haubice, pojazdy opancerzone i wysoce mobilny artyleryjski system rakietowy znany jako HIMARS. Ale starsi dowódcy wojskowi od miesięcy dyskutowali o rozszerzeniu tego szkolenia, powołując się na potrzebę poprawy zdolności ukraińskich jednostek wielkości batalionu i kompanii do przemieszczania się i koordynowania ataków na polu bitwy.

Batalion mógł liczyć do 800 żołnierzy; Znacznie mniejsza kompania, licząca kilkaset żołnierzy.

Jak informują urzędnicy, szkolenie odbędzie się na poligonie Grafenwoehr w Niemczech. Celem jest wykorzystanie miesięcy zimowych do doskonalenia umiejętności ukraińskich sił zbrojnych, tak aby były one lepiej przygotowane na ewentualną falę rosyjskich ataków lub próby poszerzenia rosyjskich zdobyczy terytorialnych.

– Agencja prasowa

Dyplomaci powiedzieli, że Unia Europejska zgadza się na nowe sankcje wobec Rosji

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji prasowej w Odessie na Ukrainie, 9 maja 2022 r., w związku z trwającym atakiem Rosji na Ukrainę.

Ukraińska Państwowa Służba Prasowa | agencji Reutera

Unia Europejska poinformowała, że ​​zgodziła się na nowy pakiet sankcji, których celem jest zwiększenie presji na Rosję w związku z jej wojną na Ukrainie.

Pakiet, którego szczegółów nie ujawniono, został zatwierdzony po wielodniowych obradach podczas spotkania ambasadorów 27-narodowego bloku.

Republika Czeska, która sprawuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE, zapowiedziała, że ​​pakiet zostanie potwierdzony w ramach procedur pisemnych w piątek. Szczegóły zostaną następnie opublikowane w aktach prawnych bloku.

READ  Luksusowy jacht o wartości 700 milionów dolarów powiązany z Władimirem Putinem został przejęty przez Włochy

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, w zeszłym tygodniu zaproponowała zakazy podróżowania i zamrożenie aktywów dla około 200 innych rosyjskich urzędników i oficerów wojskowych w ramach nowej rundy środków.

Adresatami zalecanych sankcji byli ministrowie, parlamentarzyści, wojewodowie i partie polityczne.

– Agencja prasowa

Cztery statki opuszczają ukraińskie porty w ramach Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego

Pływający pod banderą Malty masowiec Zante w drodze do Belgii przekracza Cieśninę Bosfor, przewożąc 47 270 ton metrycznych rzepaku z Ukrainy po tym, jak został zatrzymany przy wejściu do Cieśniny Bosfor z powodu wycofania się Rosji z Umowy zbożowej z Morza Czarnego 2 listopada 2022 r. w Stambule, Indyk.

Chris McGrath | Obrazy Getty’ego

Organizacja zarządzająca eksportem produktów rolnych z Ukrainy poinformowała, że ​​z ukraińskich portów wypłynęły cztery statki przewożące pszenicę i olej roślinny.

Statki płyną do Indii i Turcji.

The Inicjatywa zbożowa z Morza CzarnegoW ramach umowy wynegocjowanej w lipcu między Ukrainą, Rosją, Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych trzy główne ukraińskie porty zostały ponownie otwarte po tym, jak rosyjska blokada morska wstrzymała eksport na kilka miesięcy. Od wejścia w życie umowy z Ukrainy wyjechało ponad 13,9 mln ton zboża i innych produktów.

Umowa między sygnatariuszami wygasa za trzy miesiące.

Amanda Macias

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.