Nvidia twierdzi, że rząd USA zezwala na rozwój chipów AI w Chinach

NVIDIA W czwartek poinformował, że rząd USA pozwoli mu na dalsze rozwijanie układu H100 AI w Chinach. Jest to wygrana firmy po tym, jak ostrzegła w środę, że nowe ograniczenia eksportowe mogą utrudnić jej działalność w kraju.

Nvidia powiedziała w środowym zgłoszeniu do SEC Rząd USA ogranicza sprzedaż wysokowydajnych chipów AI do serwerów A100 i H100 do Chin i Rosji. Sprzedaż obu chipów na tych rynkach jest nadal ograniczona, chociaż nadal może rozwijać H100 w Chinach. Nvidia spodziewa się, że przychody osiągną w bieżącym kwartale 400 milionów dolarów z powodu nowych ograniczeń eksportowych.

Akcje spółki spadły o około 9% w czwartkowe notowania.

„Rząd USA zezwolił na eksport, reeksport i transfery krajowe niezbędne do dalszego rozwoju układu scalonego H100 przez firmę NVIDIA Corporation” – podała Nvidia w oświadczeniu w czwartek.

Baner zostaje umieszczony w siedzibie Nvidii 25 maja 2022 r. w Santa Clara w Kalifornii.

Justin Sullivan | Obrazy Getty

Administracja Bidena pracuje nad ograniczeniem amerykańskiego eksportu niektórych półprzewodników i sprzętu z powodu obaw, że chińskie firmy mogą je wykorzystać do celów wojskowych. Procesory graficzne, takie jak typ używany przez Nvidię i Zaawansowane Mikro Urządzenia Idealnie pasuje do aplikacji AI, które mogą obejmować rozwój broni, rozpoznawanie twarzy i inne zastosowania wojskowe.

H100 to nadchodzący układ AI Nvidii, który wcześniej oczekiwano, że trafi do sprzedaży pod koniec roku. Część jego rozwoju odbywa się w Chinach. A100 to starszy model sprzedawany przez trzy lata. Oba są procesorami graficznymi, które można wykorzystać do superkomputerów i sztucznej inteligencji.

Działalność Nvidii dotycząca centrów danych, obejmująca sprzedaż A100 i H100, jest jedną z najszybciej rozwijających się części firmy, ze sprzedażą na poziomie 3,8 miliarda USD w kwartale czerwcowym, co stanowi wzrost o 61% rok do roku.

READ  Ford i General Motors wstrzymują produkcję w dwóch zakładach w Michigan z powodu niedoborów części

Jednak dyrektor generalny Nvidii, Jensen Huang, ostrzegł w sierpniu analityków, że chińskie firmy chmurowe powoli budują własne centra danych i że Chiny są „bardzo dużym rynkiem” dla firmy. Nvidia poinformowała w czwartek, że może nadal wysyłać chipy AI ze swojego zakładu w Hongkongu do września 2023 roku.

„Chińskie firmy i chińskie firmy internetowe naprawdę zwolniły tempo inwestycji infrastrukturalnych w tym roku, zwłaszcza na początku – budowały się powoli i naprawdę przyspieszały – cóż, naprawdę zwolniły w drugim kwartale” – powiedział Huang.

Niektórzy analitycy uważają, że Nvidia może złagodzić skutki nowych ograniczeń eksportowych, współpracując z rządem, chociaż nie jest jasne, czy chiński rząd może zemścić się własnym zakazem.

„Chociaż istnieje potencjalne ryzyko krótko- i średnioterminowe związane z zakazem eksportu, Nvidia ściśle współpracuje z [U.S. government] Aby poruszać się w sytuacji i wierzyć, że USG w pełni rozumie krytyczne / strategiczne znaczenie platformy akceleracji obliczeniowej Nvidia dla globalnego przemysłu technologicznego” – napisał w czwartek analityk JPMorgan Harlan Suhr.

Jim Cramer mówi, że inwestorzy nie powinni odpisywać Nvidii

Departament Handlu powiedział, że nowe ograniczenia eksportowe są związane z bezpieczeństwem narodowym, ale nie odpowiedział na dalsze pytania dotyczące tego, czy wyjaśniły lub zmieniły politykę Nvidii.

„Chociaż nie jesteśmy obecnie w stanie zidentyfikować konkretnych zmian w polityce, podejmujemy kompleksowe podejście do wdrożenia dodatkowych niezbędnych działań związanych z technologiami, zastosowaniami końcowymi i użytkownikami końcowymi w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych i zagranicy. interesy polityczne” – powiedział w środę przedstawiciel Handlu.

AMD poinformowało również w środę, że otrzymało nowe wymagania licencyjne od Departamentu Handlu, ale nie spodziewa się, że wpłynie to znacząco na jej działalność ze względu na zmniejszoną ekspozycję w Chinach. Akcje AMD spadły o ponad 4% podczas czwartkowego handlu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.