Obejrzyj ostatni test przedstartowy rakiety księżycowej Artemis

Czwarta próba ostatniego testu przedstartowego rozpoczęła się w sobotę, a tankowanie rakiety ma rozpocząć się w poniedziałek rano.

Krytyczny test, znany jako trening na mokrej nawierzchni, symuluje każdy etap startu bez opuszczania przez rakietę wyrzutni w Kennedy Space Center na Florydzie.

Proces ten obejmuje ładowanie ultraschłodzonych propelentów, wykonanie pełnego odliczania symulującego start, resetowanie zegara i opróżnianie zbiorników rakietowych.

Wyniki treningu w mokrych ubraniach zadecydują, kiedy Artemis I wyruszy w misję poza Księżyc i z powrotem na Ziemię. Ta misja uruchomi program Artemis NASA, który ma przywrócić ludzi na Księżyc i wylądować na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszych kolorowych ludzi do 2025 roku.

Trzy poprzednie próby w kwietniu zakończyły się niepowodzeniem i zakończyły się, zanim rakieta mogła zostać w pełni naładowana paliwem z powodu różnych wycieków. NASA twierdzi, że te błędy zostały już poprawione.

Zespół NASA toczy 322-stopowy (98-metrowy) stos rakiet Artemis I, w tym Space Launch System i statek kosmiczny Orion, na wyrzutnię w Kennedy Space Center na Florydzie 6 czerwca.

Próba na mokro: czego się spodziewać

Próba rozpoczęła się w sobotę o godzinie 17:00 czasu wschodniego od „Call to Stations” — kiedy wszystkie zespoły związane z misją przychodzą do swoich konsol i zgłaszają, że są gotowe do rozpoczęcia testów i rozpoczyna się dwudniowe odliczanie.

Przygotowania na weekend spowodują, że zespół Artemis zacznie ładować paliwo do rdzenia i górnych stopni rakiety.

Obecnie dostępny jest podgląd na żywo pocisku w akcji Strona NASAz przerywanym komentarzem.

Zbiornik został zawieszony ze względu na zidentyfikowany problem z zapasowym zapasem azotu gazowego. Zespół startowy wymienił zawór, który był przyczyną problemu. Aby upewnić się, że zasilanie zapasowe działa zgodnie z oczekiwaniami, zostało ono zastąpione jako źródło podstawowe w dzisiejszym teście.

Komentarz został wycofany o 9:28 czasu wschodniego. Ciekły tlen i ciekły wodór, schłodzone do minus 297 stopni Fahrenheita (minus 182 stopnie Celsjusza), wypełnią zbiorniki. Odpowietrzanie może być widoczne, gdy zbiorniki są pełne.

READ  Naukowcy twierdzą, że odkryli pierwszego ssaka zjedzonego przez dinozaura dinozaury

Dwugodzinne okno testowe rozpocznie się później, a Drużyna Artemis rozpocznie pierwsze odliczanie o 16:30 czasu wschodniego. z powodu opóźnienia zbiornika.

Po pierwsze, członkowie zespołu Odlicza do 33 sekund przed uruchomieniem, a następnie zatrzymuje cykl. Zegar zostanie zresetowany; Następnie odliczanie zostanie wznowione i potrwa do około 10 sekund przed uruchomieniem.

Zgodnie z aktualizacją na stronie NASA: „Podczas testów zespół może utrzymywać odliczanie w razie potrzeby, aby sprawdzić warunki przed wznowieniem odliczania lub wykraczać poza okno testowe, jeśli to konieczne i pozwalają na to zasoby”.

Poprzednie próby szkolenia w warunkach deszczowych już zrealizowały wiele celów związanych z przygotowaniem rakiety do startu, powiedział podczas środowej konferencji prasowej Charlie Blackwell-Thompson, kierownik startu Artemis w NASA Earth Exploration Systems Program.

„Mam nadzieję, że tym razem uda nam się to zakończyć i zakończyć ładowanie kriogeniczne wraz z ostatecznym liczeniem” – powiedziała. „Nasz zespół jest gotowy do pracy i nie możemy się doczekać powrotu do tego testu”.

Zespół misji szuka potencjalnych okien startowych, aby wysłać Artemidę I w podróż na Księżyc późnym latem: od 23 do 29 sierpnia i od 2 do 6 września. i poza nią.

Gdy grupa rakietowa Artemis zakończy próbę, wróci do budynku montażu pojazdów Centrum Kosmicznego, aby poczekać na dzień startu.

Za wyczerpującymi testami nowych systemów przed ich uruchomieniem kryje się długa historia, a zespół Artemis ma do czynienia z doświadczeniami podobnymi do tych z ery Apollo i wahadłowców, w tym z licznymi próbami testowymi i opóźnieniami.

„Nikt w zespole nie zrzeka się odpowiedzialności, jaką my i nasi kontrahenci musimy zarządzać, dostarczać i dostarczać środki, które spełniają te cele testów w locie dla (Artemis I) i spełniają cele Artemis I” – powiedział Jim Frey, współpracownik dyrektor Dyrekcji Misji Rozwoju Systemów Eksploracyjnych NASA, Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w zeszłym tygodniu.

READ  Oszałamiające animacje pokazują astronomom prawdziwą skalę naszego Układu Słonecznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.