Odkrywcy odkryli wrak z II wojny światowej, w którym zginęło prawie 1000 Australijczyków | wiadomości o konflikcie

Japoński okręt podwodny SS Montevideo Maru został zatopiony przez amerykański okręt podwodny w 1942 roku, nie wiedząc, że na pokładzie znajdowało się ponad 1000 jeńców wojennych.

Odkrywcy głębin morskich twierdzą, że zlokalizowali wrak japońskiego statku transportowego z czasów II wojny światowej, SS Montevideo Maru, który został storpedowany u wybrzeży Filipin w 1942 roku, zabijając prawie 1000 australijskich jeńców wojennych na pokładzie.

Statek został zatopiony 1 lipca 1942 r. w drodze z terenów dzisiejszej Papui-Nowej Gwinei do chińskiego Hainan przez amerykański okręt podwodny, którego załoga nie zdawała sobie sprawy, że statek przewozi jeńców wojennych. Lokalizacja wraku pozostaje tajemnicą od ponad 80 lat.

Grupa archeologów morskich, Fundacja Silentworld, która zorganizowała misję, powiedziała w sobotę, że statek został znaleziony na głębokości ponad czterech kilometrów (2,5 mili).

Zatonięcie Montevideo Maru było najgorszą katastrofą morską Australii, w której zginęło około 979 obywateli Australii, w tym co najmniej 850 żołnierzy. Fundacja powiedziała, że ​​na pokładzie statku byli cywile z 13 innych krajów, co zwiększyło całkowitą liczbę zabitych więźniów do około 1060.

„Wreszcie odnaleziono miejsce spoczynku zagubionych dusz Montevideo Maru” – napisał na Twitterze premier Australii Anthony Albanese.

Powiedział: „Z 1060 więźniów na pokładzie było 850 żołnierzy australijskich – odbiera się im życie”.

Dodał: „Niezwykły wysiłek stojący za tym odkryciem świadczy o trwałej prawdzie uroczystej narodowej obietnicy Australii, by pamiętać i czcić tych, którzy służyli naszemu krajowi”.

„Mamy nadzieję, że dzisiejsze wiadomości przyniosą trochę pocieszenia bliskim, którzy czuwali przez długi czas”.

READ  Poszukiwania zaginionych osób zostają wznowione, gdy katastrofa Yeti Airlines uwydatnia niebezpieczeństwa związane z lataniem w Nepalu

Długo oczekiwane odkrycie ma miejsce przed obchodami 25 kwietnia Anzac Day, ważnym dniem pamięci o śmierci ich żołnierzy we wszystkich konfliktach zbrojnych w Australii i Nowej Zelandii.

„To kończy jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w morskiej historii Australii” – powiedział australijski minister obrony Richard Marless w przesłaniu wideo.

„Brak miejsca dla Montevideo Maru to niedokończona sprawa dla rodzin tych, którzy do tej pory stracili życie” – powiedziała Marlies.

Odkrywcy rozpoczęli poszukiwania wraku 6 kwietnia na Morzu Południowochińskim na północny zachód od głównej wyspy Luzon na Filipinach i osiągnęli pozytywne wyniki już po 12 dniach, korzystając z najnowocześniejszego sprzętu, w tym autonomicznego pojazdu podwodnego z sonarem.

„Odkrycie Montevideo Maru zamyka szokujący rozdział w australijskiej historii wojskowej i morskiej” – powiedział John Mullin, dyrektor Silentworld, który przeprowadził badania z holenderską firmą geodezyjną Fugro z pomocą armii australijskiej.

„Patrzymy na cmentarz ponad 1000 osób” – powiedział australijskiemu ABC News Breakfast.

„Straciliśmy prawie dwa razy tyle [Australians] Jak w całej wojnie w Wietnamie, tak i dla rodzin i wnuków jest to niezwykle ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.