Odrodzenie XIX-wiecznej formy artystycznej rysunków dotykowych dla niewidomych

Powiększenie / Drukowany w 3D litofan może pomóc naukowcom z wadami wzroku „widzieć” dane, takie jak żele rozdzielające białka opuszkami palców.

Ordan Kohn / Brian Shaw

W XIX wieku forma sztuki była znana jako Lithovan To była wściekłość w Europie Zachodniej. Te drobne płaskorzeźby są zwykle wykonane z materiałów półprzezroczystych, takich jak porcelana lub wosk. Po podświetleniu pojawi się świecący obraz 3D, który zmieni swoje cechy w odpowiedzi na różnice w źródle światła. Teraz naukowcy wskrzesili tę formę sztuki, aby stworzyć grafikę dotykową ilustrującą dane naukowe świecące w ciemności. według ostatni artykuł Opublikowany w Science Advances litofan jest dostępny dla osób niewidomych i widzących, co czyni go uniwersalnym narzędziem do wizualizacji danych naukowych.

„Te badania są przykładem sztuki, która czyni naukę bardziej dostępną i wszechstronną. Sztuka ratuje naukę przed sobą”, Współautor Brian Shaw powiedział:, biochemik w Baylor. „Dane naukowe i obrazy – na przykład oszałamiające obrazy wyłaniające się z nowego Teleskopu Webba – są niedostępne dla osób niewidomych. Pokazujemy jednak, że cienka przezroczysta grafika dotykowa, zwana litofanami, może sprawić, że wszystkie te obrazy będą dostępne dla wszystkich niezależnie od wzroku … Jak lubimy mówić, „dane dla każdego”.

Słowo „litofan” pochodzi z języka greckiego Litho (kamień lub głaz) i śmiertelnicy (powodować pojawienie się), co jest popularnie tłumaczone jako „światło w kamieniu”. Korzenie tej formy sztuki sięgają starożytnych Chin, do 1000 lat przed dynastią Tang. (Źródła historyczne opisują cienkie miski papierowe z ukrytymi dekoracjami.) Ale do tej pory nie było wiadomo, że rzeczywiste kamienie litofanowe istniały w Chinach przed 1800 rokiem.

Kto dokładnie udoskonalił proces wytwarzania litofanu, wciąż jest przedmiotem dyskusji wśród historyków. Powszechny XIX-wieczny proces polegał na grawerowaniu trójwymiarowego wzoru na cienkim arkuszu wosku lub przezroczystej porcelany przy użyciu tradycyjnej zadowolenie A rytownictwo techniki drukarskie. Więcej światła prześwieci przez części rzeźby, w których wosk był najcieńszy.

Grubość tych litofanów wahała się od jednej szesnastej cala do jednej czwartej cala. Pokazywano je jako obrazy zawieszone w oknach lub przed tarczami, za którymi jako źródło światła znajdowały się zapalone świece. Litofany mogą być również używane jako lampki nocne, ekrany kominkowe, do podgrzania herbaty lub jako ozdoby z wytłoczonymi dramatycznymi obrazami. Amerykański przemysł Samuel Colt Wypełnił swój dom w Hartford w stanie Connecticut ponad 100 litofanem i zamówił 111 kopii litofanu z jego zdjęcia, aby przekazać je przyjaciołom i współpracownikom.

Ta technologia nie była już preferowana po wynalezieniu fotografii, ale pojawienie się druku 3D ożywiło zainteresowanie. Obecnie litofan jest zwykle wytwarzany z plastiku i drukowany w 3D z dowolnego obrazu 2D przekształconego w topograf 3D, według Shawa i jego współautorów, co zrobili za pomocą bezpłatnego oprogramowania online. Czterech z tych współautorów było niewidomych od urodzenia lub dzieciństwa, ale nadal z powodzeniem kończy doktorat. Ale są to rzadkie przykłady. Znalezienie sposobu na stworzenie dotykowych grafik naukowych, z których mogą korzystać osoby niewidome i widzące, usunęłoby istniejącą od dawna barierę, która powstrzymywała wiele osób niedowidzących przed nauką.

READ  Kosmiczny Teleskop Hubble'a pokazuje sieć A z oszałamiającym nowym obrazem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.