Ogromny meteor uderzył w Marsa. Potem NASA dokonała jeszcze większego odkrycia.

Przeciętne trzęsienie ziemi, które usłyszał łazik Mars Insight, nie było rykiem na ziemi Czerwonej Planety w ostatnią Wigilię Bożego Narodzenia.

NASANajwyraźniej Mars Reconnaissance Orbiter znalazł źródło huku dwa miesiące po swojej doskonałej lokalizacji w przestrzeń kosmiczna: oszałamiający meteoryt uderzył w odległości ponad 2000 mil w pobliżu równika Marsa, szacuje się, że jest to jedno z największych uderzeń zaobserwowanych na sąsiedniej planecie.

Ale to, co zrobiło wrażenie na naukowcach, być może z taką samą lub większą aktywnością sejsmiczną, było to, co meteoryt wykrył, kiedy uderzył w Marsa – masywne, wielkości głazu kawałki lodu wystrzelone z jego krateru. Do tej pory w tym regionie, najcieplejszej części planety, nie znaleziono podziemnego lodu.

„To naprawdę ekscytujący wynik” – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor nauk planetarnych NASA, Laurie Glaese. „Oczywiście wiemy, że w pobliżu biegunów Marsa znajduje się lód wodny. Ale planując przyszłe eksploracje Marsa przez ludzi, chcemy wylądować astronautów jak najbliżej równika i dostać się do lodu na tych niskich szerokościach geograficznych , że lód można przekształcić w wodę, tlen lub wodór, co może być naprawdę pomocne”.

Zobacz też:

NASA właśnie pokazała nam, dlaczego lądownik marsjański wkrótce wyczerpie się

odkrycie, niedawno opublikowany W dwóch powiązanych badaniach w czasopiśmie Naukijest czymś w rodzaju wielkiego finału lądownika Insight NASA, który jest utrata siły szybko. Naukowcy oszacowali, że zostało im około czterech do ośmiu tygodni, zanim stracą kontakt z kompleksem lądowania. W tym momencie praca dobiegnie końca.

Przez ostatnie cztery lata studiowałem Insight Ponad 1000 bagien I zbieraj codzienne raporty pogodowe. Odkrył planetę duże płynne serce Pomógł mapować wewnętrzną geologię Marsa.

Liderzy programu mają Przygotuj publiczność na ten wynik Przez pewien czas. Gdy statek kosmiczny siedział na powierzchni Marsa, na jego panelach słonecznych gromadził się kurz. Warstwy ziaren z Czerwonej Planety Pustyni blokowały promienie potrzebne do przekształcenia w energię. Zespół ograniczył działania Insight, aby wycisnąć jak najwięcej nauki, zanim urządzenia przestaną działać.

Gdy sonda InSight znajdowała się na powierzchni Marsa, na jego panelach słonecznych gromadził się kurz
źródło: NASA

chcesz więcej Nauki Czy nowości technologiczne są dostarczane prosto do Twojej skrzynki odbiorczej? zapisać się na Najważniejszy biuletyn informacyjny Mashable Dziś.

W zeszłym miesiącu zespół otrzymał więcej złych wiadomości. Gwałtowna burza piaskowa ogarnęła większość południowej półkuli Mar. Wgląd przesunął się z około 400 watogodzin w dzień słoneczny do mniej niż 300.

„Niestety, bo tak jest wielka burza piaskowaBruce Banerdt, główny badacz Insight w NASA Jet Propulsion Laboratory w Południowej Kalifornii powiedział:

NASA uważa jednak, że naukowcy będą nadal dużo się uczyć o dawnych warunkach klimatycznych na Marsie oraz o tym, kiedy i jak został tam zakopany lód. nowa dziuraktóry ma 500 stóp szerokości i 70 stóp głębokości.

Są przekonani, że lód pochodzi z Marsa, a nie z meteorytu, powiedziała Ingrid Dubar, planetolog z Brown University, która kieruje grupą roboczą zajmującą się nauką o uderzeniu w Insight.

„Zderzenie tej wielkości zniszczy meteoryt, który uderzył w powierzchnię” – powiedziała. „Nie spodziewalibyśmy się wiele, jeśli w ogóle, od oryginalnego zderzacza, aby przetrwać tę wysokoenergetyczną eksplozję”.

READ  Asteroid 2007 FF1 LIVE – „Blisko” do „prima aprilis” kosmicznego rocka odbędzie się dzisiaj, mówi NASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.