Olśniewające diamenty galaktyki błyszczą na nowym zdjęciu z teleskopu Webba

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił wyjątkową perspektywę wszechświata, w tym nigdy wcześniej nie widzianych galaktyk, które błyszczą jak diamenty w kosmosie.

Nowy obraz, opublikowany w środę w ramach badania opublikowanego w Dziennik astronomicznyw ramach programu Observation of Major Extragalactic Regions of Reionization and Lensing Sciences o nazwie PEARLS.

Jest to jeden z pierwszych szerokokątnych obrazów wszechświata o średniej głębokości, przy czym „średnia głębokość” oznacza najsłabszy widoczny obiekt, a „szerokie pole” odnosi się do obszaru wszechświata uchwyconego na obrazie.

„Niesamowita jakość obrazu Webba jest naprawdę nie z tego świata”, powiedział w oświadczeniu współautor badania Anton Kwikmore, astronom badawczy w Space Telescope Science Institute w Baltimore, który skompilował obrazy PEARLS w mozaikę. „Aby spojrzeć na bardzo rzadkie galaktyki u zarania kosmicznego czasu, potrzebujemy głębokiego obrazowania na dużym obszarze, co zapewnia to pole PEARLS”.

Teleskop Webba skupił się na części nieba zwanej północnym biegunem ekliptyki i był w stanie wykorzystać osiem różnych kolorów światła bliskiej podczerwieni, aby zobaczyć obiekty niebieskie, które są miliard razy słabsze niż to, co można zobaczyć gołym okiem.

Tysiące galaktyk świeci w różnych odległościach, a część światła na zdjęciu przebyła prawie 13,5 miliarda lat, aby do nas dotrzeć.

„Byłem zachwycony pierwszymi obrazami PEARLS” – powiedział w oświadczeniu współautor badania Rolf Jansen, naukowiec z Arizona State University i współbadacz PEARLS.

Powiedział, że niewiele wiedziałem, kiedy wybrałem to pole w pobliżu bieguna północnego, że przyniesie ono skarbnicę odległych galaktyk i że uzyskamy bezpośrednie dowody na procesy, dzięki którym galaktyki gromadzą się i rosną. strumienie, ogony, muszle i aureole gwiazd na jego przedmieściach oraz pozostałości jego budulca”.

Naukowcy połączyli dane Webba z trzema kolorami światła ultrafioletowego i widzialnego uchwyconymi przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a, aby stworzyć obraz. Łącznie długości fal światła z obu teleskopów ujawniają niespotykaną głębię i szczegółowość bogactwa galaktyk we wszechświecie. Wiele z tych odległych galaktyk od dawna wymyka się Hubble’owi, a także teleskopom naziemnym.

Obraz przedstawia tylko część pełnego pola PEARLS, które będzie około cztery razy większe. Mozaika jest nawet lepsza niż oczekiwali naukowcy po przeprowadzeniu symulacji w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie przez Webb obserwacji naukowych w lipcu.

„Jest wiele rzeczy, o których nigdy nie myślałem, że będziemy w stanie je zobaczyć, w tym pojedyncze gromady kuliste wokół odległych galaktyk eliptycznych, węzły gwiazdotwórcze w galaktykach spiralnych i tysiące słabych galaktyk tła” – powiedział współautor badania, Jake Summers, Współpracownik naukowy z Arizona State University, w oświadczeniu.

Inne migotanie na zdjęciu przedstawia grupę gwiazd w naszej galaktyce Drogi Mlecznej.

Mierzenie światła rozproszonego przed i za gwiazdami i galaktykami na zdjęciu jest jak „kodowanie historii wszechświata”, ponieważ opowiada historię kosmicznej ewolucji, według współautorki badania Rosalia O’Brien, asystentka naukowa w Stan Arizona. Uniwersytet w oświadczeniu.

W przyszłości zespół PEARLS ma nadzieję zobaczyć więcej obiektów w tym regionie, takich jak odległe eksplodujące gwiazdy lub poświaty wokół czarnych dziur, ponieważ różnią się one jasnością.

„To wyjątkowe pole zostało zaprojektowane do obserwacji za pomocą Webba przez 365 dni w roku, więc spuścizna po skali czasowej, pokrytym obszarze i osiągniętej głębokości może się tylko poprawiać z czasem” – powiedział Roger Windhorst, główny autor badania. i główny badacz PEARLS w oświadczeniu.

READ  Teleskop Kosmiczny Webba szuka pierwotnych czarnych dziur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.