Organ ONZ odmawia dyskusji na temat traktowania przez Chiny muzułmanów ujgurskich, co jest ciosem dla Zachodu

  • Wąska porażka postrzegana jako cios w Zachód i wiarygodność Organizacji Narodów Zjednoczonych
  • Pierwsza próba umieszczenia kwestii praw Chin na porządku dziennym
  • Kraje muzułmańskie, takie jak Pakistan, odrzucają tę propozycję
  • Chiny ostro lobbowały przeciwko debacie na uboczu

GENEWA (Reuters) – Rada Praw Człowieka ONZ głosowała w czwartek za odrzuceniem kierowanej przez Zachód propozycji dyskusji na temat zarzutów łamania praw człowieka przez Chiny wobec Ujgurów i innych muzułmanów w Sinciangu, w zwycięstwie Pekinu, ponieważ starał się uniknąć jeszcze. rewizja.

Porażka – 19 przeciw, 17 przeciw, 11 wstrzymujących się – to dopiero drugi raz w 16-letniej historii soboru, kiedy propozycja została odrzucona, i jest postrzegana przez obserwatorów jako przeszkoda w obu wysiłkach odpowiedzialności, moralnego autorytetu Zachodu nad ludźmi. prawa i wiarygodność samej ONZ.

Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania znalazły się wśród krajów, które złożyły propozycję.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„To katastrofa. To naprawdę rozczarowujące” – powiedział Dolkun Isa, prezes Światowego Kongresu Ujgurów, którego matka zmarła w obozie i straciła dwóch braci.

„Nigdy się nie poddamy, ale jesteśmy naprawdę rozczarowani reakcjami krajów islamskich” – dodał.

Katar, Indonezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Pakistan odrzuciły tę propozycję, powołując się na ryzyko alienacji Chin. Phil Lynch, dyrektor Międzynarodowej Służby Praw Człowieka, określił wyniki głosowania na Twitterze jako „haniebne”.

Nowe cele „jutro”

Wysłannik Chin ostrzegł przed głosowaniem, że propozycja stworzy precedens dla badania praw człowieka w innych krajach.

„Dzisiejsze Chiny są celem. Jutro każdy inny kraj rozwijający się będzie celem”, powiedział Chen Shuo, dodając, że dyskusja doprowadzi do „nowych konfrontacji”. Czytaj więcej

Jamal Rihi wiwatuje z innymi podczas wiecu, aby dopingować Kanadę i inne kraje, gdy rozważają traktowanie przez Chiny ludności ujgurskiej i mniejszości muzułmańskich jako ludobójstwo, przed ambasadą Kanady w Waszyngtonie, USA, 19 lutego 2021 r. REUTERS / Leah Millis / Zdjęcie pliku

Biuro Praw Człowieka ONZ 31 sierpnia opublikowało długo oczekiwany raport, w którym stwierdzono poważne naruszenia praw człowieka w Sinciangu, które mogą stanowić zbrodnie przeciwko ludzkości, zwiększając presję na Chiny.

READ  Rosja i Zachód kłócą się o płatności za gaz w rublach

Organizacje praw człowieka oskarżają Pekin o nadużycia wobec Ujgurów, muzułmańskiej mniejszości etnicznej liczącej około 10 milionów ludzi w zachodnim regionie Sinciang, w tym o masowe wykorzystywanie pracy przymusowej w obozach internowania. Stany Zjednoczone oskarżają Chiny o ludobójstwo. Pekin stanowczo zaprzecza jakimkolwiek naruszeniom.

ogromny nacisk

Propozycja jest pierwszym przypadkiem, w którym zapis praw Chin, potężnego stałego członka Rady Bezpieczeństwa, znalazł się w porządku obrad Rady. Przepis spowodował podziały, a dyplomata powiedział, że kraje są pod ogromną presją Pekinu, by wesprzeć Chiny.

Kraje takie jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Niemcy zobowiązały się do dalszej pracy na rzecz odpowiedzialności pomimo czwartkowego wyniku. Czytaj więcej

Jednak aktywiści stwierdzili, że odrzucenie tak ograniczonej propozycji, która nie wystarczyła do przeprowadzenia śledztwa, utrudniłoby umieszczenie jej z powrotem na porządku dziennym.

To była „poważna błędna kalkulacja”, powiedział Mark Lemon z Universal Rights Group, powołując się na moment, który zbiega się z propozycją poprowadzenia Zachodu na Rosję.

„To poważny cios w wiarygodność rady i wyraźne zwycięstwo Chin” – powiedział. „Wiele krajów rozwijających się uzna to za odejście od zachodniej hegemonii w systemie praw człowieka ONZ”.

Wydarzenie wywołało polityczne dylematy wielu biedniejszych krajów w 47-osobowej radzie, które nie chcą otwarcie rzucać wyzwania Chinom z obawy przed zawyżaniem inwestycji.

Inni mogli sami chcieć uniknąć przyszłej kontroli.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie Emmy Farge) Montaż przez Mirandę Murray, Nicka McPhee, Bernadette Baume i Jonathana Otisa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.