Ostatnie wiadomości na temat wojny ukraińsko-rosyjskiej: siły rosyjskie zbliżają się do Kijowa, gdy USA nakładają sankcje na Putina.

Conti, jedna z najbardziej aktywnych grup oprogramowania ransomware z siedzibą w Rosji, obiecała w piątek „pełne wsparcie” dla Moskwy w oświadczeniu na swojej stronie internetowej.

„Jeśli ktokolwiek zdecyduje się na zorganizowanie cyberataku lub jakiejkolwiek wojny z Rosją, użyjemy wszelkich dostępnych zasobów, aby zaatakować ważną infrastrukturę wroga” – napisano w języku angielskim.

Zapowiedź rozwiała podejrzenia, że ​​rosyjski gang przestępczy mógłby przyłączyć się do Moskwy w konflikcie z Ukrainą i Zachodem.

„Na pytanie, czy gang Gandhi ransomware dołączył do rządu RU, mógł odpowiedzieć fakt, że Gandhi ”oficjalnie ”obiecał zaatakować czyjąkolwiek ważną infrastrukturę, która mogłaby zaatakować Rosję (cyber lub w inny sposób). Tweeted Christopher Krebs, były szef organizacji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i infrastruktury Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Nie jest to nieoczekiwane – dodał.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i FBI twierdzą, że Rosja od dawna zapewnia bezpieczną przystań dla rosyjskich gangów przestępczych, takich jak Conti, które w zeszłym roku doprowadziły do ​​ponad 400 ataków ransomware.

Typowy atak ransomware polega na zablokowaniu komputera ofiary złośliwym oprogramowaniem, które szyfruje dane i żąda zapłaty za otwarcie danych. Hakerzy czasami grożą ujawnieniem danych, jeśli nie zapłacą okupu.

Wcześniejsze ataki ransomware przez te grupy zakłócały systemy komputerowe infrastruktury krytycznej, wpływając na ustawienia szpitala i wyłączały usługi dyspozytorskie.

Po tym, jak prezydent Biden ogłosił we wtorek „pierwszą ratę” sankcji wobec rosyjskich banków i elit, wysoki rangą urzędnik FBI ostrzegł amerykańskie firmy i władze lokalne, aby uważały na potencjalne ataki ransomware w miarę pogłębiania się konfliktu między Ukrainą a Rosją. Raport CNN.

Urzędnicy amerykańscy nadal twierdzą, że nie ma „konkretnych, wiarygodnych” zagrożeń dla związanej z kryzysem ojczyzny, ale nalegają na czujność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.