Oto, co miały do ​​powiedzenia chińskie media państwowe przed rozmową Ji z Pita

Figury szachowe są widoczne przed flagami chińskimi i amerykańskimi pokazanymi na wykresie wykonanym 25 stycznia 2022 r.

Too Ruvik | Reuters

PEKIN – Ponieważ chińskie media państwowe wycofują się głównie z prorosyjskich relacji z wojny na Ukrainie, jest jedna spójna wiadomość: krytykuj Stany Zjednoczone

Prezydent Chin Xi Jinping I Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden Stosunki dwustronne i czas pekiński mają się odbyć w piątek wieczorem „Wspólne obawy” Chińskie media państwowe ogłosiły pod koniec czwartku.

Wezwanie będzie pierwszym oficjalnym kontaktem prezydentów USA i Chin od czasu inwazji Rosji na Ukrainę pod koniec lutego.

Od tego czasu większość chińskich mediów państwowych to relacjonowała Koncentruje się na negocjacjach między Rosją a Ukrainą Bez opisu konfliktu jako inwazji lub wojny. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin zaprzeczyło, jakoby atak Rosji na Ukrainę był inwazją, jednocześnie obwiniając Stany Zjednoczone jako „paliwo” dla napięć.

Ta krytyka trwała.

The People’s Daily, oficjalna gazeta Komunistycznej Partii Chin, opublikował w piątek nagłówek o zbliżającym się wezwaniu Xi-Biden w widocznym, pogrubionym miejscu po prawej stronie pierwszej strony swojej witryny.

Poniżej znajduje się fragment z redakcji: „Przestrzeganie „podwójnych standardów” tylko zrujnuje wiarygodność USA”, głosi nagłówek, zgodnie z tłumaczeniem chińskiego tekstu CNBC.

W czwartkowym wieczornym programie informacyjnym chińska państwowa telewizja wspomniała o planach USA wysłania 800 milionów dolarów pomocy wojskowej na Ukrainę, a Putin zamieścił klipy obwiniające kraje zachodnie o globalną inflację.

Program kończy się cytowaniem anonimowych analityków, że decyzja Rezerwy Federalnej USA o podniesieniu stóp procentowych w okresach wysokiej inflacji i niepewności tylko zwiększa ryzyko niewypłacalności globalnego zadłużenia.

Podobnie jak większość chińskich mediów państwowych, półgodzinne wiadomości skupiają się na sprawach wewnętrznych, w tym na własnej zdolności Chin do kontrolowania niedawnej erupcji Kovit-19.

W ogłoszeniach państwowych mediów o apelu Xi-Biden nie wspomniano konkretnie o Ukrainie Ogłoszenie Białego Domu Dodano go jako planowany temat dyskusji.

READ  Drgania i szumy aparatu iPhone'a 14 Pro w TikTok, Snapchacie i innych aplikacjach [Update: Fix coming next week]

Odczyty relacji między czołowymi urzędnikami USA i Chin zwykle oddzielają stosunki amerykańsko-chińskie od dyskusji obu krajów na temat konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi podkreślił w zeszłym tygodniu, jak Relacje Chin z Rosją Był tak solidny, jak wtedy, gdy Xi i prezydent Rosji Władimir Putin spotkali się na początku lutego i wydali wspólne oświadczenie.

Dodatkowe omówienie kryzysu humanitarnego

Pekin starał się przedstawiać jako utrzymujący więzi z Rosją, jednocześnie działając na rzecz pośrednictwa pokojowego z krajami europejskimi i innymi krajami, zwłaszcza w obliczu rosnącej presji. Sankcje nałożone na Rosję przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i inne kraje.

„Poparcie Pekinu dla Moskwy jest w dużej mierze retoryczne”, powiedziała firma konsultingowa Denio w oświadczeniu z 10 marca.

W piątek starszy wiceprezes Denio, Gabriel Vildov, zauważył zmianę w tej retoryce. „W ciągu ostatnich kilku dni pojawiły się oznaki zmiany w mediach państwowych, co odzwierciedla próbę Pekinu zdystansowania się od Moskwy”.

Zwrócił uwagę, że chińska anglojęzyczna telewizja państwowa zwróciła uwagę na ofiary cywilne w wyniku rosyjskich ataków, a jeden z chińskich relacjonował zwycięstwa wojenne ukraińskiego wojska.

Odzwierciedla to więcej szczegółów na temat kryzysu humanitarnego na Ukrainie niż podawały w przeszłości oficjalne chińskie media. Według danych ONZ od rozpoczęcia ofensywy Rosji w środę, 24 lutego, zginęło co najmniej 780 cywilów, w tym 58 dzieci.

W zeszłym tygodniu Pekin ogłosił „sześciopunktową inicjatywę”, aby zapobiec kryzysowi humanitarnemu na dużą skalę na Ukrainie, jak powiedział premier Lee Hsien Loong. Chiny „głęboko zaniepokojone” O sytuacji na Ukrainie.

Przede wszystkim nieznaczne odejście chińskich mediów od prasy moskiewskiej skierowane było również do odbiorców amerykańskich.

A Artykuł został opublikowany w Washington Post W środę po angielsku ambasador Chin w Stanach Zjednoczonych Qin Gang powiedział, że „całkowicie fałszywe jest twierdzenie, że Chiny wiedziały, uznały lub pośrednio wspierały tę wojnę”.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Najważniejsze, The New York Times cytował amerykańskich i europejskich urzędników na początku 3 marca czasu pekińskiego Wysocy rangą chińscy urzędnicy powiedzieli swoim rosyjskim odpowiednikom na początku lutego, aby nie dokonywali inwazji na Ukrainę do końca Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Qin powiedział w środę, że na Ukrainie jest ponad 6000 Chińczyków.

Konflikt między Rosją a Ukrainą nie przyniesie korzyści Chinom” – powiedział. Gdyby Chiny wiedziały o bezpośrednim kryzysie, zrobilibyśmy wszystko, co w naszej mocy, aby temu zapobiec.

Analitycy Macquarie i Morgan Stanley podali opinie jako czynnik przyczyniający się do środowego wzrostu cen głównych akcji w Hongkongu i Chinach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.