Oto list z przeprosinami, który Sam Bankman-Fried wysłał do pracowników FTX

Sam Bankman-Fried, współzałożyciel i dyrektor generalny FTX, w Hongkongu, Chiny, we wtorek, 11 maja 2021 r.

Lam Yik | Bloomberg | Obrazy Getty’ego

Były dyrektor generalny FTX, Sam Bankman-Fried, w liście uzyskanym przez CNBC, który został wysłany do pracowników zbankrutowanej giełdy kryptowalut, obwinił za swoje „nieistotne decyzje” okoliczności „sh-y”.

Bankman-Fried powiedział, że „zamroził się w obliczu presji i przecieków”, ponieważ jego kryptowalutowe imperium szybko straciło zaufanie inwestorów, a klienci szybko wyciągnęli miliardy dolarów z platformy.

„Straciłem najważniejsze rzeczy w zamieszaniu związanym z rozwojem firmy. Bardzo mi na was zależy, byliście moją rodziną i przepraszam” – kontynuował list.

„Jest trochę za późno” – powiedział CNBC obecny pracownik FTX. „Nigdy nie widziałem sympatycznej wersji Sama, więc nie wyobrażam sobie, żeby teraz zmienił zdanie”.

Bankman Fried nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Raport z sekcji zwłok pracowników Bankmana-Frieda przedstawia stosunek byłego dyrektora generalnego do wydarzeń, które do tego doprowadziły Ostateczny upadek FTX, wraz z przybliżonym rozliczeniem. Giełda kryptowalut przeszła z wyceny 32 miliardów dolarów do… Złożenie wniosku o ochronę przed upadłością na podstawie rozdziału 11 Za około tydzień.

Nawet gdy Bankman-Fried przyjął winę za obrót wydarzeń, nadal wydawał się przekonany, że zamierza ratować swoje kryptowalutowe imperium w ostatnich godzinach, zanim wejdzie ono w ochronę przed bankructwem na podstawie rozdziału 11.

Bankman Fried napisał: „Prawdopodobnie moglibyśmy zebrać znaczne fundusze; potencjalne zainteresowanie wielomiliardowym finansowaniem pojawiło się około ośmiu minut po podpisaniu przeze mnie dokumentów rozdziału jedenastego”.

W liście kontynuowano: „Myślę, że między tymi pieniędzmi, miliardami dolarów zabezpieczeń, które firma nadal posiada, a zainteresowaniem, jakie otrzymaliśmy od innych stron, prawdopodobnie moglibyśmy zwrócić znaczną wartość klientom i uratować firmę”.

Przeczytaj cały list od Bankman-Fried poniżej.

READ  EKSKLUZYWNIE: FTX Bankmana-Frieda, ojcowie kupują posiadłość na Bahamach wartą 121 milionów dolarów

Przeczytaj cały list Bankmana-Frieda

„Witam-

Jest mi głęboko przykro z powodu tego, co się stało. Żałuję tego, co spotkało was wszystkich. I żałuję tego, co stało się z klientami. Dałeś z siebie wszystko dla FTX i stałeś po stronie firmy – i mnie.

Nie chciałem, żeby coś takiego się wydarzyło i oddałbym wszystko, aby móc wrócić i robić rzeczy jeszcze raz. Jesteś moją rodziną. Zgubiłem go, a nasz stary dom jest pustym Magazynem dla Obserwatorów. Kiedy się odwróciłem, nie było już nikogo, z kim mógłbym porozmawiać. Zawiodłem was wszystkich, a kiedy wszystko się rozpadło, nie udało mi się porozumieć. Zamarłem w obliczu presji, przecieków i LOI Binance i nic nie powiedziałem. W zakłóceniu rozwoju firmy przepadło to, co najważniejsze. Troszczę się o was wszystkich głęboko, jesteście moją rodziną i przepraszam.

Byłem dyrektorem generalnym, więc moim zadaniem było upewnienie się, że w końcu w FTX dzieją się właściwe rzeczy. Chciałbym, żebyś był bardziej ostrożny.

Chcę dać ci lepszy opis tego, co się stało – powinienem był napisać to, jak najlepiej zrozumiałem, dużo wcześniej.

Łącząc ostatnio wszystko razem, dokonując przybliżonych szacunków – nie mam teraz pełnego dostępu do danych, aby uzyskać dokładne odpowiedzi – i wskazując wszystko na rynek, poza płynnością, uważam, że wydarzenia prowadzące do krachu w tym miesiącu obejmowały:

1) krach na rynkach tej wiosny, który doprowadził do spadku wartości papieru wartościowego o około 50%;

a. ~60 miliardów dolarów gwarancji, ~2 miliardy dolarów zobowiązań -> ~30 miliardów dolarów gwarancji, ~2 miliardy dolarów

2) Większość pożyczek w branży wysycha od razu;

a. ~25 miliardów dolarów gwarancji, ~8 miliardów dolarów zobowiązań

3) silnie skorelowany krach koncentracji w listopadzie, który doprowadził do kolejnego, prawie 50% spadku wartości zabezpieczeń w bardzo krótkim czasie, ze względu na bardzo małą płynność po stronie podaży na rynku;

a. ~ 17 miliardów dolarów gwarancji, ~ 8 miliardów zobowiązań

4) bankructwo spowodowane tymi samymi atakami w listopadzie;

a. ~ 9 miliardów dolarów gwarancji

5) Kiedy gorączkowo składaliśmy wszystko do kupy, stało się jasne, że pozycja była zbyt duża, aby pokazać ją administratorowi/użytkownikom, z powodu starych depozytów, zanim FTX miała konta bankowe:

a. ~9 miliardów dolarów gwarancji, ~8 miliardów dolarów zobowiązań

Nigdy nie chciałem, żeby to się stało. Nie zdawałem sobie sprawy z pełnego zakresu pozycji marginesu, ani nie zdawałem sobie sprawy z tego, jak duże ryzyko stanowi wysoce skorelowany krach. Pożyczki i sprzedaż wtórna były generalnie wykorzystywane do reinwestowania w biznes – w tym zakupu Binance – zamiast dużych kwot na konsumpcję osobistą.

Bardzo żałuję mojej porażki. Z perspektywy czasu żałuję, że nie zrobiliśmy wielu rzeczy inaczej. Na przykład, ale nie tylko:

a) Bądź bardziej sceptyczny wobec transakcji z dużym marginesem

b) Badanie scenariuszy testów warunków skrajnych obejmujących wysoce skorelowane incydenty i równoczesne operacje na banku

c) większej ostrożności w legalnych operacjach na FTX

d) Cały czas monitorowane są łączne aktywa możliwe do dostarczenia, łączne pozycje klientów i inne kluczowe wskaźniki ryzyka

e) Zwiększenie kontroli wokół zarządzania marżą.

I nic z tego nie zmienia faktu, że to wszystko jest dla was złe i to nie jest wasza wina, i bardzo mi z tego powodu przykro. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby wam to wynagrodzić – i klientom – nawet jeśli zajmie to resztę mojego życia. Ale obawiam się, że nawet wtedy nie dam rady.

Chcę również wyrazić uznanie tym z was, którzy udzielili mi tego, co obecnie uważam za właściwą radę na temat dalszych ścieżek dla FTX po katastrofie. Oczywiście miałem rację: myślę, że jeszcze miesiąc temu FTX była dobrze prosperującą, dochodową i innowacyjną firmą. Co oznacza, że ​​FTX nadal ma wartość, a ta wartość poszłaby w kierunku pomocy wszystkim w większym stopniu włączającym. Prawdopodobnie moglibyśmy zebrać dużo funduszy; Potencjalne zainteresowanie miliardami dolarów finansowania pojawiło się jakieś osiem minut po podpisaniu przeze mnie dokumentów z Rozdziału 11. Pomiędzy tymi pieniędzmi, miliardami dolarów w warrantach, które firma nadal posiada, a zainteresowaniem, jakie otrzymaliśmy od innych stron, myślę, że prawdopodobnie mógłby zwrócić znaczną wartość klientom i uratować firmę.

Oczywiście trzeba było wprowadzić zmiany: o wiele większą przejrzystość, o wiele więcej kontroli, w tym nadzorowanie siebie. Ale FTX było czymś naprawdę wyjątkowym i wszyscy pomogliście to urzeczywistnić. Nic się nie stało z twojej winy. Bardzo szybko musieliśmy wykonać bardzo trudne połączenia. Byłem już w takiej sytuacji i powinienem był wiedzieć, że kiedy przytrafiają nam się straszne rzeczy, wszyscy podejmujemy irracjonalne decyzje. W desperacji doszło do ogromnej skoordynowanej presji, aby złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dla wszystkich FTX – nawet tych podmiotów, które były wypłacalne – pomimo roszczeń innych jurysdykcji. Rozumiem i współczuję tej presji. Wiele osób znalazło się w trudnych okolicznościach, które na ogół nie były ich winą. Niechętnie poddałem się temu naciskowi, chociaż powinienem był wiedzieć lepiej; Żałuję, że nie słuchałem tych, którzy widzieli i nadal widzą wartość platformy, w co też wierzyłem i nadal wierzę.

Być może jest jeszcze szansa na uratowanie firmy. Myślę, że istnieją miliardy dolarów rzeczywistego zainteresowania ze strony nowych inwestorów, które mogłyby zostać przeznaczone na uzupełnienie klientów. Ale nie mogę obiecać, że coś się stanie, bo to nie jest mój wybór. W międzyczasie cieszę się, że podjęto pewne pozytywne kroki, takie jak ponowne uruchomienie LedgerX.

Jestem bardzo wdzięczny za wszystko, co zrobiliście dla FTX na przestrzeni lat i nigdy tego nie zapomnę.

—SBF”

Firma pożyczkowa kryptowalut Genesis wstrzymuje wypłaty, mówiąc, że rozważa bankructwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.