Pakistańskie wojsko twierdzi, że siły indyjskie zabiły dwóch cywilów

ISLAMABAD (Reuters) – Wojsko Pakistanu twierdziło w sobotę, że dwóch cywilów zostało zabitych przez siły indyjskie w spornym regionie Kaszmiru w Himalajach, pierwszym takim konflikcie od czasu zawieszenia broni w 2021 roku między dwoma uzbrojonymi w broń nuklearną sąsiadami z Azji Południowej.

Armia poinformowała w oświadczeniu, że grupa pasterzy w sektorze Stowal na linii kontroli, de facto granicy między dwoma krajami, została ranna, ostrzegając, że zastrzega sobie prawo do reakcji.

„Armia indyjska otworzyła masowy ogień do grupy pasterzy w sektorze Satwal, pokazując swoje zwykłe nieludzkie podejście do niewinnych Kaszmirczyków” – czytamy w oświadczeniu.

Armia indyjska nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

W 2021 roku obie strony uzgodniły w rzadkim wspólnym oświadczeniu zawieszenie broni wzdłuż spornej granicy w malowniczej dolinie.

Do spornego terytorium roszczą sobie zarówno Indie, jak i Pakistan, ale każdy z nich kontroluje połowę z nich. Oba kraje stoczyły trzy wojny, dwie o Kaszmir, od czasu uzyskania niepodległości spod panowania brytyjskiego w 1947 roku.

W 2019 roku obie armie zbliżyły się do wojny, wdrapując się i zestrzeliwując samolot bojowy po tym, jak indyjskie odrzutowce zaatakowały pakistańską przestrzeń powietrzną w miejscu, które według New Delhi było celem obozu szkoleniowego bojowników.

W oświadczeniu stwierdzono, że pakistańskie MSZ, które potępiło zabójstwa i naruszenie zawieszenia broni, wezwało wysłannika Indii do zarejestrowania protestu.

(Raportowanie Asifa Shahzada; montaż przez Diane Kraft)

READ  Aktualizacje wyciągów na żywo: na co zwrócić uwagę w planie finansowym Jeremy'ego Hunta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.