Papież Franciszek nakazuje zwrot marmurów z Partenonu należących do Watykanu do Grecji | Marmur Partenonu

Papież Franciszek postanowił zwrócić Grecji trzy 2500-letnie dzieła z Partenonu, które znajdowały się w zbiorach papieskich z Watykan muzea od dwóch wieków.

Watykan powiedział w krótkim oświadczeniu, że papież przekazał ją arcybiskupowi Hieronimowi II, głowie greckiego Kościoła prawosławnego i duchowemu przywódcy Grecji, jako „darowiznę” i „konkretny znak jego szczerego pragnienia pójścia drogą ekumeniczną”. Prawda”.

Jedna z trzech części fryzu i główna część Partenonu, głowa brodatego mężczyzny, zostanie podarowana przez Watykan zwierzchnikowi Greckiego Kościoła Prawosławnego arcybiskupowi Hieronimowi II.
Watykan przekaże głowę brodatego mężczyzny zwierzchnikowi greckiego Kościoła prawosławnego. Zdjęcie: Biuletyn Muzeum Akropolu w Atenach/EPA

Partenon na Akropolu w Atenach został ukończony w V wieku pne jako świątynia bogini Ateny, a jego ozdobne fryzy zawierają jedne z najwspanialszych przykładów rzeźby starożytnej Grecji.

Trzy części Watykanu to głowa konia, głowa chłopca i głowa brodatego mężczyzny, które Watykan przechowuje od XIX wieku. Głowa chłopca została wypożyczona Grecji na rok w 2008 roku.

Decyzja o „przekazaniu” rzeźb greckiemu Kościołowi Prawosławnemu, a nie zwracaniu ich bezpośrednio państwu greckiemu, jest powszechnie postrzegana jako sposób Watykanu na uniknięcie ustanowienia precedensu, który mógłby wpłynąć na inne skarby w jego muzeach, takie jak wiele kolekcji Pierwszych Narodów. . Kraje kolonialne na całym świecie domagają się, aby zachodnie muzea zwracały artefakty i dzieła sztuki zrabowane podczas kolonializmu.

Greckie Ministerstwo Kultury i Sportu Wyraził swoją wdzięczność Za „hojną” decyzję Papieża i nadzieję, że ten ruch wywrze presję na British Museum. Decyzję z zadowoleniem przyjęło również Muzeum Akropolu. Nie jest jeszcze jasne, jakie są plany Ieronymosa dotyczące małych rzeźb.

Decyzja Watykanu, której wdrożenie zajmie trochę czasu, prawdopodobnie zwiększy presję na rząd Brytyjskie Muzeumktóry odmówił zwrotu większej kolekcji rzeźb Partenonu, znanych również jako Marmury Elgina, które od 1816 roku stanowią centralny element muzeum.

Przez dziesięciolecia Grecja błagała Wielką Brytanię o trwały zwrot 2500-letnich rzeźb, które zostały usunięte z Partenonu przez brytyjskiego dyplomatę Lorda Elgina na początku XIX wieku, kiedy był ambasadorem w Imperium Osmańskim, ówczesnym władcą Grecji.

Muzeum Brytyjskie wielokrotnie wykluczało zwrot marmurów, w tym około połowy 160-metrowego fryzu zdobiącego Partenon, twierdząc, że zostały one nabyte legalnie.

wcześniej w tym miesiącu Okazało się, że powiernicy muzeum prowadzili tajne rozmowy z greckim premierem w sprawie zwrotu kulek. Grecki rząd powiedział, że żadna decyzja nie zostanie podjęta, podczas gdy British Museum powiedziało, że chociaż chce „nowego partnerstwa Partenonu z Grecją”, „nie rozmontujemy naszej wspaniałej kolekcji, ponieważ opowiada ona wyjątkową historię naszej wspólnej ludzkości”.

Agencja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) wezwała Grecję i Wielką Brytanię do zawarcia ugody.

Associated Press przyczyniła się do tego raportu

READ  Argentyna zatrzymuje wenezuelski samolot transportowy powiązany z Iranem, a posłowie starają się zbadać sprawę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.