WATYKAN (AP) Papież Franciszek postanowił przyznać kobietom prawo głosu na zbliżającym się spotkaniu biskupów, co jest przełomową reformą, która odzwierciedla jego nadzieje na przekazanie kobietom większej odpowiedzialności za podejmowanie decyzji i przyznanie zwykłym ludziom większej roli w życiu Kościoła katolickiego .
Franciszek zatwierdził zmiany w regulaminie Synodu Biskupów, organu watykańskiego, który zrzesza biskupów z całego świata na regularnych spotkaniach, po latach żądań kobiet o prawo do głosowania.
W środę Watykan opublikował zatwierdzone przez siebie poprawki, które podkreślają jego wizję odgrywania przez wiernych świeckich większej roli w sprawach kościelnych, którą od dawna pozostawia się duchowieństwu, biskupom i kardynałom.
Katolickie organizacje kobiece, które od dawna krytykują Watykan za traktowanie kobiet jako obywateli drugiej kategorii, okrzyknęły ten ruch przełomem w 2000-letniej historii Kościoła.
powiedziała Kate McCloy z Konferencji ds. Święceń Kobiet, która działa na rzecz kobiet-kapłanów.
Od Soboru Watykańskiego II, spotkań z lat 60., które unowocześniły Kościół, papieże wzywali biskupów z całego świata do Rzymu na kilka tygodni, aby omawiać pewne tematy. Na zakończenie spotkań biskupi głosują nad konkretnymi propozycjami i przedstawiają je papieżowi, który następnie przygotowuje dokument uwzględniający ich poglądy.
Do tej pory głosować mogli tylko mężczyźni. Ale w ramach nowych zmian pięć zakonnic dołączy do pięciu księży jako głosujący przedstawiciele wyznań religijnych. Ponadto Franciszek postanowił powołać na Synod 70 członków niebędących biskupami i zażądał, aby połowa z nich to kobiety. Oni też będą mieli głos.
Celem jest również zaangażowanie młodych ludzi spośród tych siedemdziesięciu członków niebędących biskupami, którzy zostaną zaproponowani przez kluby prowincjalne, a Franciszek podejmie ostateczną decyzję.
„To ważna zmiana, a nie rewolucja” – powiedział kardynał Jean-Claude Hollerich, jeden z głównych organizatorów Synodu.
Następne spotkanie, zaplanowane na 4-29 października, koncentruje się na temacie uczynienia Kościoła bardziej refleksyjnym i wrażliwym na świeckich, procesie znanym jako „synodalizm”, za którym Franciszek opowiadał się od lat.
Październikowe spotkanie zostało poprzedzone bezprecedensowym dwuletnim badaniem wśród katolików świeckich na temat ich wizji Kościoła i tego, jak najlepiej może on odpowiadać na potrzeby dzisiejszych katolików.
Jak dotąd wiadomo, że tylko jedna kobieta jest głosującym członkiem październikowego spotkania, a jest nią siostra Nathalie Picquart, francuska zakonnica, która pracuje jako podsekretarz w biurze Synodu Biskupów Watykanu. Kiedy została powołana na to stanowisko w 2021 roku, nazwała Franciszka „odważnym”. Za przesuwanie koperty dla udziału kobiet.
Do końca przyszłego miesiąca siedem bloków regionalnych zaproponuje Franciszkowi po 20 nazwisk spośród członków niebędących biskupami, który wybierze po 10 nazwisk, co daje w sumie 70 nazwisk.
Odpowiedzialny za Synod kardynał Mario Grech potwierdził, że po zmianach około 21% przedstawicieli zgromadzonych na październikowym spotkaniu będzie nie-biskupami, z czego połowa to kobiety.
Uznając niepokój w hierarchii Franciszkowej wizji totalitaryzmu, podkreślił, że sam Synod nadal będzie miał większość biskupów.
„Zmiana jest normalna w życiu i historii” – powiedział dziennikarzom Hollerich. Czasami w historii zdarzają się rewolucje, ale rewolucje mają swoje ofiary. powiedział śmiejąc się.
Katolicyzm kobiet, brytyjska grupa, która twierdzi, że jest oddana walce z mizoginią w Kościele, z zadowoleniem przyjęła reformę, ale poprosiła o więcej.
„CWO będzie chciało przejrzystości, wybierając ludzi świeckich z parafii zamiast być wybieranymi przez hierarchię, ale to dopiero początek!” powiedział Pat Brown z CWO.
Hollerich odmówił ujawnienia, jak nazywano członkinie spotkania, biorąc pod uwagę, że członkowie od dawna byli znani jako „ojcowie synodalni”. Zapytany, czy będą znane jako „Matki Synodalne”, odpowiedział, że decyzja należy do kobiet.
Franciszek poparł zakaz wyświęcania kobiet na kapłanów przez Kościół katolicki, ale w ostatnim czasie zrobił więcej niż jakikolwiek papież, aby dać kobietom większy wpływ na role decyzyjne w Kościele.
Mianował kilka kobiet na wysokie stanowiska w Watykanie, chociaż żaden z głównych urzędów lub departamentów watykańskich, zwanych dykasteriami, nie był kierowany przez kobietę.
„Nieprzejednany wichrzyciel. Czytelnik przyjazny hipsterom. Zawodowy fanatyk sieci. Zły gracz”.