Papua-Nowa Gwinea i Stany Zjednoczone podpisują porozumienie w sprawie bezpieczeństwa, a Modi obiecuje wsparcie | wiadomości wojskowe

Blinken mówi, że umowa o obronie i nadzorze morskim została podpisana przez oba kraje „jako równych i suwerennych partnerów”.

Stany Zjednoczone podpisały porozumienie w sprawie obrony morskiej i nadzoru z Papuą-Nową Gwineą (PNG) podczas wizyty sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena, co ułatwi siłom obu krajów wspólne szkolenie.

„Współpraca obronna została nawiązana przez Stany Zjednoczone i Papuę Nową Gwineę jako równych i suwerennych partnerów” – powiedział Blinken podczas poniedziałkowej ceremonii podpisania umowy. Ma również spotkać się z 14 przywódcami wysp Pacyfiku.

Waszyngton i jego sojusznicy starają się powstrzymać narody wysp Pacyfiku przed ustanowieniem więzi bezpieczeństwa z Chinami, co jest coraz większym problemem w obliczu napięć wokół Tajwanu.

Przywódcy wysp Pacyfiku, których terytorium obejmuje 40 milionów kilometrów kwadratowych (15 milionów mil kwadratowych) oceanu, powiedzieli, że podnoszenie się poziomu mórz spowodowane zmianami klimatycznymi jest ich najpilniejszym priorytetem w zakresie bezpieczeństwa.

W pełni przejrzysty czarter

Blinken powiedział podczas spotkania z premierem Papui-Nowej Gwinei Jamesem Marape, że Stany Zjednoczone będą pracować nad pogłębieniem partnerstwa z Papuą-Nową Gwineą we wszystkich obszarach. W oświadczeniu Departament Stanu powiedział, że rozmawiali o rozwoju gospodarczym, kryzysie klimatycznym i znaczeniu dalszego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na Pacyfiku.

„Współpraca obronna została sformułowana przez Stany Zjednoczone i Papuę Nową Gwineę jako równych i suwerennych partnerów” – powiedział Blinken podczas ceremonii podpisania.

Blinken powiedział, że rozszerzy zdolności obronne Papui-Nowej Gwinei w celu zwiększenia pomocy humanitarnej i reagowania na katastrofy oraz ułatwi wspólne szkolenie sił USA i Papui-Nowej Gwinei.

„Będzie to całkowicie przejrzyste” – dodał.

Oddzielna umowa wzmocniłaby nadzór morski wyłącznej strefy ekonomicznej Papui-Nowej Gwinei za pomocą patroli amerykańskiej straży przybrzeżnej, chroniąc jej gospodarkę przed nielegalnymi połowami.

Blinken powiedział, że partnerstwa z firmami przyniosą Papui-Nowej Gwinei nowe inwestycje warte dziesiątki miliardów dolarów.

READ  Chris Dawson, temat podcastu kryminalnego, został skazany za zabicie swojej żony Lynette

Dodał, że prezydent USA Joe Biden wyraził „ubolewanie, że nie może tu być”. Biden musiał odwołać swoją podróż do Papui-Nowej Gwinei w związku z negocjacjami w sprawie pułapu zadłużenia w Waszyngtonie.

Marap powiedział, że porozumienie zwiększy bezpieczeństwo ekonomiczne, dając siłom obronnym Papui-Nowej Gwinei „możliwość dowiedzenia się, co dzieje się na jej wodach – coś, czego nie mieliśmy od 1975 roku”.

Kilka kampusów uniwersyteckich protestowało przeciwko podpisaniu umowy o współpracy obronnej, która według polityków opozycji zdenerwowałaby Chiny. Marape zaprzeczył, że uniemożliwi to PNG prowadzenie interesów z Chinami, ważnym partnerem handlowym.

Powiedział wcześniej, że umowa obronna USA jest przedłużeniem istniejącej umowy.

Marby powiedział mediom w niedzielę, że umowa obronna spowoduje również wzrost obecności wojskowej USA w ciągu następnej dekady.

Departament Stanu USA powiedział, że Waszyngton zapewni 45 milionów dolarów nowych funduszy, współpracując z Papuą-Nową Gwineą w celu zacieśnienia współpracy gospodarczej i bezpieczeństwa, w tym wyposażenia ochronnego dla sił obronnych Papui-Nowej Gwinei, łagodzenia zmian klimatu oraz zwalczania przestępczości transgranicznej i HIV. / AIDS.

Modi obiecuje wsparcie dla „wolnego, otwartego i inkluzywnego Indo-Pacyfiku”

Premier Indii Narendra Modi wcześniej zadeklarował wsparcie dla wysp Pacyfiku na szczycie w stolicy, Port Moresby.

Modi powiedział 14 przywódcom Forum Współpracy Wysp Indo-Pacyfiku, że Indie będą niezawodnym partnerem rozwojowym dla małych państw wyspiarskich i są zaangażowane w „wolny, otwarty i integracyjny Indo-Pacyfik”.

„Bez wątpienia jesteśmy gotowi podzielić się naszymi możliwościami i wiedzą specjalistyczną w dziedzinie technologii cyfrowej, technologii kosmicznej, bezpieczeństwa zdrowotnego, bezpieczeństwa żywnościowego, zmian klimatu i ochrony środowiska” – powiedział w swoim przemówieniu inauguracyjnym.

Premier Indii Narendra Modi jest witany przez premiera Papui-Nowej Gwinei Jamesa Merape na międzynarodowym lotnisku w Jackson w Papui-Nowej Gwinei[Handout via Reuters]

Dodał, że przywódcy kwartetu z Australii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Indii porozumieli się w Hiroszimie w sprawie zacieśnienia współpracy z krajami wyspiarskimi Pacyfiku.

READ  Ustawodawcy stwierdzili, że iracki zakaz spożywania alkoholu jest wymierzony w chrześcijan i mniejszości

W swoim przemówieniu wstępnym Marape wezwał Indie do zastanowienia się nad małymi narodami wyspiarskimi, które „cierpią z powodu roli wielkich narodów”.

Na przykład wojna Rosji z Ukrainą spowodowała inflację oraz gwałtowny wzrost cen paliw i energii w małych gospodarkach regionu, powiedział Merab.

Papua-Nowa Gwinea, położona na północ od Australii, ma strategiczne znaczenie i była miejscem zaciekłych bitew podczas II wojny światowej.

Istnieją również obawy o militaryzację Pacyfiku po podpisaniu przez Pekin w zeszłym roku umowy o bezpieczeństwie z Wyspami Salomona.

Porozumienie skłoniło Stany Zjednoczone do odnowienia zaangażowania w regionie, otwarcia nowych ambasad i zorganizowania bezprecedensowego szczytu przywódców Pacyfiku w Białym Domu.

Komisarz policji David Manning powiedział, że w całej stolicy była silna policja i wojsko, z zamkniętymi drogami i łodziami obronnymi patrolującymi wody wokół miejsca spotkania.

Podczas gdy umowa obronna USA jest przedstawiana jako umowa mająca na celu ochronę granic terytorialnych Papui-Nowej Gwinei, eksperci twierdzą, że obecność Chin na Pacyfiku jest kluczowym czynnikiem.

„Port Moresby nie jest już cichą placówką dyplomatyczną, jak kiedyś” – powiedział AFP Gordon Peck, starszy doradca ds. Wysp Pacyfiku w Instytucie Pokoju Stanów Zjednoczonych.

„Chociaż Chiny mogą nie być nigdzie wymienione w dokumencie, jest to ważny podtekst w tej historii pogłębiania stosunków USA-PNG”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.