Paul McCartney mówi, że sztuczna inteligencja pomogła ukończyć „ostatnią” piosenkę Beatlesów

Ponad 50 lat po rozpadzie Beatlesów Paul McCartney mówi, że sztuczna inteligencja pomogła stworzyć ostatnią piosenkę Beatlesów, która ma zostać wydana jeszcze w tym roku.

McCartney powiedział, że piosenka została stworzona przy użyciu demo z głosem Johna Lennona Wywiad z BBC Radio 4 który ukazał się we wtorek. Nie wspomniał tytułu piosenki ani nie podał żadnych wskazówek dotyczących jej tekstu.

„Kiedy przyjechaliśmy, aby nagrać ostatnią płytę Beatlesów, było to demo, które John zrobił i nad którym pracowaliśmy” – powiedział McCartney. „Byliśmy w stanie wziąć głos Johna i uczynić go czystym dzięki tej sztucznej inteligencji, abyśmy mogli następnie zmiksować nagranie, tak jak zwykle”.

Holly Tesler, starszy wykładowca The Beatles na Uniwersytecie w Liverpoolu, powiedziała we wtorkowym wywiadzie, że spekulowano, że piosenka może być „Now and Then”, piosenką, którą Lennon skomponował i nagrał jako demo pod koniec lat 70.

Lennon został śmiertelnie postrzelony przed swoim nowojorskim apartamentowcem w grudniu 1980 roku. Wdowa po nim, Yoko Ono, dała taśmę McCartneyowi, podczas gdy on, Ringo Starr i George Harrison, który zmarł w 2001 roku, pracowali nad The Beatles Anthology, karierą- profesjonalne serie książkowe i nagrania dokumentalne.retrospektywa.

Dwie kolejne piosenki na tej taśmie, „Free As a Bird” i „Real Love”, zostały później ukończone przez trzech ocalałych Beatlesów przy użyciu oryginalnego nagrania wokalnego Lennona i oficjalnie wydane w 1995 i 1996 roku.

Nie jest jasne, w jaki sposób McCartney korzystał z najnowszej oferty i czy zostaną uwzględnione jakieś nowe słowa.

Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji do tworzenia muzyki z głosami znanych artystów wywołało w ostatnich miesiącach szereg pytań etycznych i prawnych dotyczących autorstwa i własności.

Tej wiosny wyprodukowana przez sztuczną inteligencję piosenka zatytułowana „Heart on My Sleeve”, która rzekomo wykorzystuje głosy Drake’a i The Weeknd, stała się popularna w mediach społecznościowych, zanim Universal Music Group ją oznaczyła. Utwory zostały stworzone w podobny sposób, w tym przy użyciu Wersje AI coveru piosenki Beyoncé autorstwa Rihanny i inny wykorzystujący wokale AI z Kanye West wykona cover „Hey There Delilah” Kontynuuj kompilowanie sztuk w mediach społecznościowych.

READ  Adriana Chechik łamie sobie plecy w wypadku TwitchCon Foam Pit

Inni artyści wykorzystują technologię. Grimes, producentka i piosenkarka pop, wystosowała w kwietniu apel do każdego, kto stworzy piosenkę wyprodukowaną przez sztuczną inteligencję przy użyciu jej głosu. Wyniki były mieszane.

Zwolennicy tej technologii twierdzą, że może ona zakłócić biznes muzyczny w sposób, w jaki robią to syntezatory, samplery i usługi udostępniania plików.

Tesler powiedział, że wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji przez McCartneya może przyciągnąć nowych fanów, ale może również zrazić starszych fanów i purystów Beatlesów.

„Nie mamy absolutnie żadnego sposobu, aby dowiedzieć się, czy John żyje, twórczo i co chce zrobić z tymi rzeczami lub jaki ma być jego wkład” – powiedziała, dodając, że tworzy to etyczną szarą strefę.

Powiedziała, że ​​w trakcie swojej kariery McCartney szybko zapoznawał się z nowymi technikami twórczymi, niezależnie od tego, czy mówił o syntezatorach, czy o samplerach.

„Myślę, że jest po prostu ciekawy, co ona może zrobić” – powiedziała pani Tesler o McCartneyu. „Mam na myśli to, że daje nam wgląd w jego umysł i jakie są jego twórcze priorytety, biorąc pod uwagę, ile tworzenia muzyki jest na wyciągnięcie ręki, a to, co decyduje się zrobić, to dokończyć demo z Johnem Lennonem. W pewnym sensie to bardzo poruszające ”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.