Pence zaznaczył, że nie będzie kwestionował wszystkich aspektów wezwania specjalnego doradcy, gdy pojawi się więcej szczegółów

Były wiceprezydent rozmawiał z Jonathanem Karlem z ABC News w programie „This Week”.

Były wiceprezydent Mike Pence zaznaczył, że nie zakwestionował wszystkich aspektów wezwania do sądu wydanego w zeszłym miesiącu przez specjalnego doradcę Jacka Smitha w śledztwie w sprawie nieudanej próby zakłócenia wyborów w 2020 roku przez ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa i jego sojuszników.

Jonathan Carl, współgospodarz ABC „This Week”, naciskał na Pence’a, czy sprzeciwia się każdemu tematowi, argumentując, że podlega on „klauzuli przemówień i debat”, która chroni urzędników Kongresu przed zeznaniami związanymi z ich pracą. Objęty wezwaniem sądowym.

„Nie zapewniamy przywileju wykonawczego, co może wiązać się z innymi dyskusjami” – powiedział Pence Carlowi podczas okupacji w „Ten tydzień”.

styczeń 6 października 2021 r. Pence skorzystał z sekcji przemówień i debat, uczestnicząc w poświadczeniu głosowania w Kongresie, zarówno jako przewodniczący Senatu, jak i członek władzy ustawodawczej.

„Wierzę, że moja rola jako przewodniczącego Senatu obejmuje klauzulę przygotowania i debaty. Wierzę, że prawo jest po naszej stronie” – powiedział Carlowi.

Ale zgodnie z wezwaniem Pence’a – opisanym dla ABC News przez źródła zaznajomione z dokumentem – istnieje kilka elementów niezwiązanych z obowiązkiem Pence’a do poświadczenia w wyborach, w tym dokumenty i komunikaty związane z jego staraniami o kandydowanie w 2020 roku. Związane z wiecem Trumpa 6 stycznia poprzedzającym wybory i atakiem na stolicę.

Wezwanie dotyczy również wszelkich dokumentów i komunikatów związanych z wysiłkami Pence’a w celu nominacji Jeffreya Clarka na pełniącego obowiązki prokuratora generalnego, co według krytyków upoważniłoby Clarka do ścigania bezpodstawnych zarzutów oszustwa wyborczego. Po tym, jak stało się jasne, że wybory wygrał Joe Biden, Clark stał się kluczowym partnerem w staraniach Trumpa o wykorzystanie uprawnień Departamentu Sprawiedliwości do wykrycia powszechnej korupcji w procesie wyborczym w 2020 roku.

READ  Konflikt na Ukrainie zintensyfikował działania dyplomatyczne w związku z przerwami w dostawie prądu

Źródła poinformowały ABC News, że specjalny doradca chce wszelkich komunikatów, które Pence miał z adwokatem Trumpa, Johnem Eastmanem z Pence, lub w który był zaangażowany. Eastman wymyślił plan utrzymania się przy władzy Trumpa, fałszywie twierdząc, że Pence może odrzucić prawowitych wyborców podczas jego certyfikacji 6 stycznia.

Śledczy chcą również wiedzieć, czy Pence miał jakikolwiek kontakt z urzędnikami stanowymi lub lokalnymi w sprawie jakichkolwiek zarzutów o oszustwo w wyborach w 2020 roku.

Pence obiecał walczyć z wezwaniem do Sądu Najwyższego, jeśli to konieczne, mówiąc Karlowi: „Będziemy szanować decyzje sądu, a to może doprowadzić nas do sądu najwyższego w kraju”.

Trump ze swojej strony również kwestionuje wezwanie Pence’a, ale na podstawie przywileju wykonawczego. Bitwy sądowe toczą się poza widokiem publicznym, owiane tajemnicą przez tajny charakter wielkiej ławy przysięgłych.

Wezwanie Pence’a pojawiło się po miesiącach negocjacji między prokuratorami federalnymi a zespołem prawnym Pence’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.