Pentagon rozważa wysłanie kontyngentu żołnierzy do Port Sudan, aby pomóc pozostałym obywatelom amerykańskim w czasie wojny

Waszyngton Stany Zjednoczone rozważają wysłanie kontyngentu żołnierzy do Port Sudan w celu skoordynowania wyjazdu obywateli amerykańskich pragnących opuścić Sudan, poinformowali amerykańscy urzędnicy w poniedziałek CBS News.

Żołnierze wezmą udział w wysiłkach Pentagonu, aby ponad 500-milowa droga lądowa między Chartumem a Port Sudan była realnym wyjściem dla wielu tysięcy Amerykanów, którzy pozostają w Sudanie.

Stany Zjednoczone planują wiele różnych kierunków działań, jeśli zostaną o to poproszone. Wśród tych opcji jest wysłanie niektórych sił amerykańskich do Port Sudan, chociaż według urzędnika amerykańskiego nie podjęto ostatecznej decyzji.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział, że wojsko USA już lata dronami zwiadowczymi w pobliżu trasy lądowej, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia. Wywiad w CBS Mornings. I chociaż Kirby podkreślał, że „w tej chwili nie jest bezpiecznie podejmować kolejnej próby ewakuacji”, Departament Obrony szuka sposobów, aby Amerykanie znaleźli sposób na wydostanie się z Sudanu.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że dwie sudańskie frakcje napędzające rozlew krwi – Sudańskie Siły Zbrojne i Siły Szybkiego Wsparcia – zgodziły się na 72-godzinne zawieszenie broni, które rozpocznie się o północy. Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone współpracują z partnerami i zainteresowanymi stronami, „aby pomóc w utworzeniu komitetu nadzorującego negocjacje, zakończenie i wdrożenie trwałego zaprzestania działań wojennych i ustaleń humanitarnych w Sudanie”.

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w poniedziałek, że Stany Zjednoczone rozmieściły „środki wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze w celu wsparcia lądowych dróg ewakuacyjnych, z których korzystają Amerykanie, i przenosimy zasoby morskie w regionie, aby zapewnić wsparcie. Obywatele amerykańscy zaczęli przybywać w Port Sudan”, a my pomagamy ułatwić im późniejszą podróż. ”

Pentagon wysyła statki u wybrzeży Port Sudan, aby pomóc Amerykanom, którzy tam dotrą. Według amerykańskiego urzędnika na Morzu Czerwonym znajduje się obecnie tylko jeden okręt amerykańskiej marynarki wojennej – niszczyciel.

„Chodzi o to, aby zapewnić te możliwości za granicą, jeśli musimy na przykład przenieść obywateli w inne miejsce, jeśli musimy zapewnić opiekę medyczną, tego rodzaju rzeczy” – powiedział rzecznik Departamentu Obrony gen. bryg. Gen. Patrick Ryder powiedział w poniedziałek.

Statek zaopatrzeniowy należący do Wojskowego Dowództwa Transportu Morskiego jest w drodze na Morze Czerwone. Według urzędników amerykańskich plan ewakuacji z Port Sudan jest nadal w toku, ale najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zakontraktowanie promów komercyjnych, które zabiorą ludzi do Dżuddy w Arabii Saudyjskiej.

Siły Specjalne USA, w tym elitarny Navy SEAL Team Six, Ewakuowano około 87 osób – 72 z nich to amerykańscy dyplomaci – z ambasady amerykańskiej w Chartumie pod koniec tygodnia. Żołnierze przebyli helikopterem 800 mil z Dżibuti do Chartumu iz powrotem, a misja trwała 17 godzin.

Inne kraje przeniosły swoich obywateli z lotniska Wadi Sedna, na północ od Chartumu.

Działania ewakuacyjne były kontynuowane w poniedziałek, gdy obywatele kilku krajów dołączyli do konwoju pojazdów ONZ, aby odbyć około 525-milową podróż z Chartumu do Port Sudan.

Kirby powiedział CBS Mornings, że w konwoju ONZ znajdowały się dziesiątki obywateli USA.

Blinken powiedział w poniedziałek, że większość obywateli amerykańskich w Sudanie ma podwójne obywatelstwo, ale w przypadku tych, którzy chcą wyjechać, będziemy nadal z nimi bezpośrednio współpracować, aby zobaczyć, co możemy zrobić – – aby im pomóc i, jak powiedziałem, także z sojusznikami i partnerami, aby pomóc”.

Uwaga redaktora: We wcześniejszej wersji tego raportu podano, że Pentagon planuje wysłać kontyngent żołnierzy do Port Sudan, aby pomóc pozostałym tam Amerykanom w opuszczeniu Sudanu, ale Departament Obrony powiedział w poniedziałek, że decyzja nie została jeszcze sfinalizowana.

READ  Kupujący spieszą do wyjścia, ponieważ Shanghai Ikea jest zamknięta?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.