Pięciu zabitych, gdy Tanzania wykrywa pierwszą epidemię wirusa Marburg | Wiadomości zdrowotne

Według WHO śledzonych jest 161 kontaktów, a trzy z ośmiu potwierdzonych przypadków są leczone.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tanzania potwierdziła osiem przypadków Marburga, wysoce śmiertelnej wirusowej gorączki krwotocznej z objawami podobnymi do wirusa Ebola, podczas pierwszego wybuchu epidemii.

WHO poinformowała we wtorek późnym wieczorem w oświadczeniu, że Narodowe Laboratorium Ogólne Tanzanii potwierdziło śmierć pięciu osób w północno-zachodnim regionie Kagera, u których wystąpiły objawy, w tym gorączka, wymioty, krwawienie i niewydolność nerek.

Według WHO wśród zabitych jest pracownik służby zdrowia. Wszyscy trzej ocaleni są leczeni, a 161 kontaktów jest monitorowanych.

„Wysiłki tanzańskich organów ds. zdrowia mające na celu ustalenie przyczyny choroby są wyraźnym znakiem ich zaangażowania w skuteczną reakcję na wybuch epidemii” – powiedział Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce.

„Współpracujemy z rządem, aby szybko zwiększyć środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa”.

Ze śmiertelnością sięgającą 88 procent, Marburg należy do tej samej rodziny wirusów, która powoduje Ebolę i jest przenoszona na ludzi przez nietoperze owocożerne. Rozprzestrzenia się poprzez kontakt z płynami ustrojowymi osób zakażonych.

Według WHO objawy obejmują wysoką gorączkę, silny ból głowy i złe samopoczucie, które zwykle pojawiają się w ciągu siedmiu dni od zakażenia.

Wybuch epidemii w Tanzanii nastąpił miesiąc po tym, jak Gwinea Równikowa potwierdziła swój pierwszy przypadek wirusa Marburg. WHO zintensyfikowała nadzór w kraju środkowoafrykańskim, wysyłając ekspertów ds. sytuacji kryzysowych w zakresie epidemiologii, zarządzania przypadkami, zapobiegania infekcjom, laboratoriów i komunikacji o ryzyku, aby przyspieszyć reakcję kraju.

READ  SpaceX wystrzeliwuje satelitę Intelsat z eksperymentem obserwacji Ziemi NASA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.