Pole zawęziło się w wyborach do Sądu Najwyższego Wisconsin, które mogą zadecydować o zakazie aborcji

Komentarz

JEZIORO OKAUCHEE, Wis. — Wyborcy zawęzili pole do dwóch głównych kandydatów we wtorek w wyścigu, który zadecyduje, czy liberałowie czy konserwatyści kontrolują Sąd Najwyższy Wisconsin, który rozważa przyszłość stanowego zakazu aborcji.

Zwycięzcy rozpoczynają teraz 42-dniowy sprint do wyborów parlamentarnych 4 kwietnia, w których będą rekordowe wydatki. Jeśli liberałowie staną przed sądem po raz pierwszy od 14 lat, prawdopodobnie zmienią niektóre polityki GOP i zrewidują mapy wyborcze, które dały Republikanom duże głosy w stanowych organach ustawodawczych.

Oficjalnie rasa jest bezpartyjna, ale jeden kandydat jest blisko związany z Partią Republikańską, a drugi z Partią Demokratyczną. Partie państwowe i ciemne grupy finansowe są największymi wydatkami w tym wyścigu.

Sędzia hrabstwa Milwaukee, Janet Protasiewicz, z łatwością przeszła do wtorkowych prawyborów, zdobywając poparcie Demokratów na początku wyścigu. Powiedział, że popiera prawa do aborcji i potępił mapy wyborcze jako „złe”.

Konserwatyści są mocno podzieleni, co prowadzi do kontrowersyjnej walki o kolejne miejsce na karcie do głosowania w wyborach powszechnych. Z prawyborów wyłonił się Daniel Kelly, który został powołany do stanowego Sądu Najwyższego w 2016 r. przez gubernatora Scotta Walkera (po prawej). Podczas kampanii Kelly – który stracił miejsce w wyborach w 2020 r. – zachwalał swoje orzeczenia zezwalające na ukrytą broń w autobusach miejskich i zakończenie blokady związanej z koronawirusem nałożonej przez gubernatora Tony’ego Eversa (D).

Kelly usunął sędzię okręgu Waukesha, Jennifer Toro, która powołała się na swoje republikańskie powiązania i potępiła decyzję o rozszerzeniu praw gejów. Toro zwrócił na siebie uwagę całego kraju w zeszłym roku, prowadząc trudny proces człowieka, który zabił sześć osób, jadąc swoim pojazdem na paradę bożonarodzeniową.

Przemawiając ze sceny w otoczeniu liberalnych zwolenników i niosąc karty „Sędzia Janet”, Protasiewicz zauważył, że wybory parlamentarne są za sześć tygodni i wezwał swoich zwolenników do wznowienia kampanii w środę. Przemawiał na imprezie w Milwaukee, zanim dowiedział się, kto wygrał prawybory, ale zasygnalizował, że skupi się na tych samych kwestiach, bez względu na to, kto okaże się jego przeciwnikiem.

READ  Trump poparł dr Mohameda Oza w wyścigu Senatu Pensylwanii

„Będę kandydować przeciwko komuś, kto uważa, że ​​kobiety nie powinny tworzyć własnych praw reprodukcyjnych. Gwarantuję wam – gwarantuję wam – że mój przeciwnik, jeśli zostanie wybrany, utrzyma całkowity zakaz aborcji z 1849 r.” – powiedziała, trzymając w górę jej prawej ręki.

Do Protasijewa na jego wieczornej imprezie wyborczej dołączyło trzech liberałów w siedmioosobowym sądzie.

Podczas kolacji wyborczej Kelly’ego w restauracji z grillem na przedmieściach Milwaukee, jak The Associated Press nazwała wyścig dla Kelly’ego, na wielkoekranowych telewizorach za barem wyemitowano wideo, na którym Toro wygłasza przemówienie koncesyjne.

Wyłączając mikrofon, Kelly podziękował publiczności i ostrzegł przed mrocznymi czasami, jeśli przegra w kwietniu.

„Obietnica Janet Prodasiewicz, że odstąpi od naszego prawa i konstytucji, nie może być dotrzymana, gdy stoją one w sprzeczności z jej osobistymi wartościami” – powiedział. „Nigdy wcześniej kandydat na sędziego nie prowadził otwartej kampanii z konkretnym zamiarem postawienia się ponad prawem, kładąc kciuk na szali sprawiedliwości, aby zapewnić, że jego osobiste interesy będą służyły zamiast dyktatowi prawa. … Jeśli nie będziemy się opierać ten atak na naszą konstytucję i nasze wolności, stracimy rządy prawa, utkniemy z rządami Janet”.

Protasiewicz zaprzeczył takim atakom, mówiąc, że nie przesądza spraw, ale daje wyborcom poznać swoje wartości. Ona ma Skrytykował Kelly za jej decyzje i poparcie, jakie otrzymała od Donalda Trumpa w 2020 roku. W niedawnym wywiadzie podcastowym powiedział, że liberalna większość mogłaby zainstalować nowe mapy wyborcze i obalić 12-letnie prawo, z wyjątkiem rokowań zbiorowych dla pracowników publicznych w Wisconsin.

„Myślę, że istnieje wiele kwestii, które są możliwe lub prawdopodobnie staną przed naszym Sądem Najwyższym, gdy zmienimy równowagę sił” – powiedział.

Wśród gości na przyjęciu Kelly’ego znaleźli się członek stanowego Sądu Najwyższego reprezentujący konserwatywną większość oraz republikanin zasiadający w stanowej komisji wyborczej.

READ  Samochód Micka Schumachera ulega wypadkowi podczas mokrego Grand Prix Monako

Według nieoficjalnych wyników Protasiewicz uzyskał około 46 proc. głosów, Kelly 24 proc., a Toro 22 proc. Prawie milion wyborców oddało głosy, około 20 procent uprawnionych wyborców i ponad dwukrotnie więcej niż prawybory stanowego Sądu Najwyższego, które odbyły się w lutym 2018 roku.

Nieprawdopodobny sojusz pomógł Kelly przetrwać prawybory. Grupa prowadzona przez megadonatora GOP, Richarda Uihleina, wydała na jego wsparcie 2,4 miliona dolarów, podczas gdy grupa liberalna wydała 2,2 miliona dolarów na reklamy dyskredytujące Toro. Niektórzy przywódcy Demokratów chcieli, aby Kelly wygrał prawybory, ponieważ wierzyli, że łatwiej będzie go pokonać niż Toro w kwietniu. Przegrał wyścig w 2020 roku o 10 punktów.

Kelly powiedział, że przegrał swój poprzedni wyścig z tak dużą przewagą, ponieważ w Wisconsin odbywały się w tym samym czasie prawybory prezydenckie, a frekwencja Demokratów była przytłaczająca.

W motelu ćwierć mili od imprezy Kelly’ego nad jeziorem Okauchee Toro podziękował kibicom, powiedział, że wspiera Kelly’ego i skrytykował Protasiewicza.

„Brakowało nam” – powiedział Toro. „Jestem rozczarowany, ale bardzo się cieszę, że popieram konserwatywnego kandydata”.

Wtorkowe prawybory zakończyły także kampanię Everetta Mitchella, sędziego i pastora hrabstwa Dane, który szukał poparcia liberałów, ale walczył o zebranie funduszy.

Głosująca Nancy Clapper, lat 80, powiedziała, że ​​głosowała na Kelly, ponieważ chce mieć pewność, że aborcja jest nielegalna. Powiedział, że ma zastrzeżenia do Toro po obejrzeniu reklam krytykujących niektóre z jego wyroków.

„Jestem bardzo konserwatywna i wiem, że ta druga dziewczyna powinna wypaść naprawdę dobrze na teście z parady bożonarodzeniowej, ale nie radziła sobie dobrze z innymi rzeczami” – powiedziała Clapper po głosowaniu w bibliotece w Waunakee. Wioska na północ od Madison.

75-letnia Jean Osteraas powiedziała, że ​​głosowała na Protasiewicza ze względu na jego poglądy na temat aborcji i praw wyborczych. Osteras, emerytowana nauczycielka, powiedziała, że ​​ma nadzieję, że sąd unieważni stanowy zakaz aborcji.

READ  Cena Bitcoina straciła połowę swojej wartości — znowu

„Myślę, że to niesprawiedliwe wobec kobiet” – powiedziała o zakazie aborcji w Wisconsin. „Wybierzmy to, czego chcemy za pomocą naszych własnych ciał”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.