Popyt na kredyty hipoteczne jest o cale wyższy, ponieważ stopy procentowe spadają

Znak na sprzedaż pojawia się przed domem na Oak Street w Patchogue w stanie Nowy Jork, 17 maja 2022 r.

Steve Bfast | Dzień wiadomości | Dobre zdjęcia

Po miesiącu spadków liczba wniosków o kredyt hipoteczny rośnie, ponieważ obecni właściciele domów i potencjalni nabywcy przechodzą na niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Liczba wniosków wzrosła w zeszłym tygodniu o 3,2% w porównaniu z poprzednim tygodniem, wynika z sezonowo modyfikowanego indeksu Stowarzyszenia Bankowców Hipotecznych.

Średnie oprocentowanie kontraktów dla 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu (647 200 USD lub mniej) wzrosło w zeszłym tygodniu z 6,41% do 6,42% oraz z 0,63 do 0,64 punktu (łącznie z początkowym) dla kredytów z 20% zaliczką. Ale stopy procentowe spadały w ciągu ostatniego miesiąca, ponieważ raporty rządowe pokazują, że inflacja spada. Stopy procentowe spadły we wtorek Po publikacji listopadowego indeksu cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Wnioski o kredyt hipoteczny na refinansowanie kredytu mieszkaniowego wzrosły w zeszłym tygodniu o 3% w porównaniu z poprzednim tygodniem, ale spadły o 85% w porównaniu z tym samym tygodniem rok temu. Spadek stóp do ponad 7% w październiku dodał jeszcze mniejszą liczbę potencjalnych kredytobiorców, którzy mogliby skorzystać z refinansowania.

Wnioski o kredyt hipoteczny na zakup domu wzrosły o 4% w ciągu tygodnia i były o 38% niższe niż w tym samym tygodniu rok temu. To roczne porównanie teraz nieznacznie się kurczy, ponieważ stopy spadają.

„Ciągłe spowolnienie wzrostu cen domów, w połączeniu z dalszymi spadkami oprocentowania kredytów hipotecznych, może zachęcić więcej kupujących do powrotu na rynek w nadchodzących miesiącach” – napisał w komunikacie Joel Kahn, ekonomista MBA.

Niskie stopy procentowe zmniejszyły popyt na kredyty hipoteczne o zmiennej stopie procentowej. ARM spadł do 7,7% wszystkich wniosków w zeszłym tygodniu, w porównaniu z mniej niż 13% w październiku, kiedy wskaźniki były najwyższe. ARM oferują niższe stawki, ale są bardziej ryzykowne, ponieważ ustalają cenę rynkową pod koniec ustalonych warunków.

READ  Na moście Kerczeńskim na Krymie zgłoszono potężną eksplozję

Chociaż oprocentowanie kredytów hipotecznych spadło po wtorkowym raporcie o CPI, w środę mogą ponownie znacząco wzrosnąć, po komentarzach prezesa Fed Jerome’a ​​Powella po ogłoszeniu przez Rezerwę Federalną ostatniego ruchu w sprawie stóp procentowych.

„Wystarczająco przyjazny Fed mógłby z łatwością przekroczyć ten przedział, ale jesteśmy sceptyczni co do tego, ile paliwa Fed chce dodać do ognia” – powiedział Matthew Graham, dyrektor operacyjny Mortgage News Daily. „Jeśli już, Fed jest bardziej skłonny do próby zmniejszenia apetytu Fed, ponieważ entuzjazm jest przeciwny do celów Fed”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.