Potężna burza słoneczna tworzy olśniewające zorze polarne na dalekim południu

Cape Canaveral, Floryda (AP) – Intensywna burza słoneczna sprawiła, że ​​zorza polarna świeciła jaśniej na południowym niebie niż zwykle.

Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna poinformowała w poniedziałek, że eksplozja przegrzanej materii ze Słońca pod koniec zeszłego tygodnia wypluła palące gazy znane jako plazma w kierunku Ziemi z prędkością prawie dwóch milionów mil na godzinę (3 miliony kilometrów na godzinę).

Według NOAA Ziemia odczuła ciężar burzy w niedzielę, gdy meteorolodzy ostrzegli operatorów elektrowni i statków kosmicznych przed potencjalnymi zakłóceniami.

Zorza polarna została odnotowana w niektórych częściach Europy i Azji. W Stanach Zjednoczonych czartery nieba obejmowały sceny z Wisconsin, stanu Waszyngton, Kolorado, Kalifornii, Nowego Meksyku, a nawet Arizony – głównie czerwonawy blask, a nie zwykły zielonkawy błysk.

„Nie chcę, aby jakiekolwiek projekcje tych zielonych kurtyn przesuwały się tam iz powrotem” tak daleko na południe, powiedział Bill Murtagh, koordynator programu w Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej NOAA w Boulder w Kolorado.

Chociaż warunki pogodowe się poprawiły, zorza polarna może być nadal widoczna na południu, aż do Południowej Dakoty i Iowa późnym poniedziałkiem i wczesnym wtorkiem, jeśli niebo jest ciemne.

Według Murtagha, dalej na północ, pokaz był lepszy, ponieważ cząstki energetyczne oddziałują z atmosferą bliżej Ziemi. Bardziej na południe krzywizna Ziemi przerywa najbardziej olśniewające sceny, gdy cząstki oddziałują wyżej w atmosferze.

Murtagh powiedział, że zanieczyszczenie światłem w Boulder uniemożliwiło mu zobaczenie zorzy polarnej w niedzielę wieczorem. Ale może być więcej możliwości w miarę wzrostu cyklu słonecznego.

„Bądźcie czujni, bo będzie więcej” – powiedział.

Według NOAA była to trzecia intensywna burza geomagnetyczna od czasu rozpoczęcia obecnego 11-letniego cyklu słonecznego w 2019 roku. Agencja spodziewa się, że cykl osiągnie szczyt w 2024 r.

Murtagh powiedział, że południowe światła powinny zapewnić równie dobre występy tym na dole.

READ  Rakieta SpaceX wystrzeliła satelitę BlueWalker 3, lądując 14

___

Sekcja Associated Press Health and Science otrzymuje wsparcie od grupy Science and Education Media Instytutu Medycznego Howarda Hughesa. AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.