Powodzie w Johor: 4 ofiary śmiertelne i 40 tysięcy uciekło ze swoich domów w Malezji

(CNN) W niektórych częściach miasta trwają akcje ratunkowe Malezja Po powodziach monsunowych, w których zginęły co najmniej cztery osoby, a ponad 40 tys.

Wśród zgonów potwierdzonych przez władze państwowe w sobotę w Johor był mężczyzna uwięziony w samochodzie porwanym przez wezbrane wody powodziowe.

Nagrania zrobione przez ratowników i wolontariuszy w miastach w całym południowym stanie pokazały grupy ludzi uwięzionych na dachach i ich domy ukryte pod wodą.

Zdjęcia opublikowane przez National Flood Disaster Agency pokazały ratowników brodzących po klatkę piersiową w niektórych obszarach, aby ratować ludzi uwięzionych w ich domach. Widać ratownika niosącego dziecko w wiadrze w bezpieczne miejsce.

Inne zdjęcia przedstawiały zalane drogi i lasy oraz pojazdy zanurzone w błotnistej wodzie.Widok z lotu ptaka pokazuje zakres powodzi w mieście Yong Peng w południowym stanie Johor w Malezji, 4 marca 2023 r.

Malezja, podobnie jak wielu jej sąsiadów z Azji Południowo-Wschodniej, jest narażona na powodzie monsunowe. W sąsiednim Singapurze od lutego występują ulewne deszcze.

Najgorsze powodzie w Malezji od dziesięcioleci miały miejsce w 2021 r., kiedy zginęły 54 osoby i zmobilizowano armię. Powszechne powodzie w tym roku nawiedziły osiem stanów i obciążyły służby ratunkowe w całym kraju, wywołując krytykę reakcji rządu na katastrofę.

Coroczna pora monsunowa w tym kraju rozpoczęła się w listopadzie, a ludzie ewakuują swoje domy co najmniej od grudnia.

Johor, z populacją 4 milionów, jest drugim najbardziej zaludnionym stanem w Malezji i najbardziej dotkniętym tegorocznymi powodziami. Urzędnicy powiedzieli, że dziesiątki tysięcy mieszkańców przeniosło się teraz do ośrodków humanitarnych w szkołach i świetlicach.

Eksperci z malezyjskiego Departamentu Meteorologicznego ostrzegają, że mokra pogoda może trwać do kwietnia.Wody powodziowe zalały miasto Kota Tinggi.

Premier Malezji Anwar Ibrahim podzielił się w niedzielę aktualizacją Johora po wizycie u ocalałych i ewakuowanych, mówiąc, że powodzie są pilną kwestią dla kraju i że rząd przyspieszy projekty łagodzące.

READ  Wysocy urzędnicy USA Harris i Blinken w Zjednoczonych Emiratach Arabskich po śmierci przywódcy | Aktualności

„Ta kwestia (powodzi) nie może być opóźniana i musi być potraktowana poważniej, aby się nie powtórzyła” – powiedział w oświadczeniu. ćwierkać.

Członkowie Malezyjskiego Zjednoczonego Sojuszu Demokratycznego (MUDA), kierowanej przez młodzież partii politycznej z liczną reprezentacją w Johor, radzili mieszkańcom, aby przyjmowali pomoc od agencji ratunkowych i ostrzegali przed „zbyt długim czekaniem” na ewakuację domów.

„Poziom wody w rzekach jest nadal wysoki i ponownie spodziewane są intensywne opady deszczu” – powiedziała Amira Issa Abdelaziz, zastępca szefa grupy. „Nie czekaj zbyt długo, jeśli woda zacznie się podnosić. Przenieś się w bezpieczniejsze miejsca tak szybko, jak to możliwe”.

„Pamiętaj: twoje życie jest cenniejsze niż twoje rzeczy” – dodała.

Ameera powiedział, że kraj musi pilnie rozwiązać problemy powodziowe, mówiąc, że nie może wytrzymać tak wielu katastrof „w tak krótkim czasie”.

Ale Phon Hoa, 61-letni pracownik lokalnej fabryki herbatników i kawy w mieście Batu Pahat, powiedział CNN, że wciąż pada. Martwił się o wielu utraconych przyjaciół i krewnych i powiedział, że skutki powodzi będą katastrofalne. „Jesteśmy bezsilni” – powiedział Bott.

„Wszyscy się angażują, ale siła pogody jest zbyt duża. Możemy zrobić tak wiele. Rząd może wysłać wiele zespołów i operatorów do pomocy, ale ostatecznie Malezyjczycy są na łasce natury.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.