Prawnik ONZ odpowiada na rosyjskie kontrowersje dotyczące śledztwa dotyczącego dronów w Iranie

UNITED NATIONS (Reuters) – W środę czołowy prawnik Organizacji Narodów Zjednoczonych wycofał rosyjski argument, że sekretarz generalny Antonio Guterres nie może zgłosić Radzie Bezpieczeństwa w sprawie zachodnich oskarżeń, że Moskwa używała irańskich dronów na Ukrainie z naruszeniem 2015 r. Dokładność.

Rosja argumentowała, że ​​Guterres nie ma mandatu na wysłanie ekspertów ONZ na Ukrainę w celu zbadania zestrzelonych dronów. Teheran zaprzecza dostarczaniu Moskwy dronów, a Rosja zaprzecza, jakoby jej siły użyły irańskich dronów do ataku na Ukrainę.

Guterres składa Radzie sprawozdania dwa razy do roku – tradycyjnie w czerwcu i grudniu – na temat wdrażania rezolucji Rady Bezpieczeństwa z 2015 r., która uwzględnia porozumienie nuklearne z Iranem. Wszelkie oceny UAV na Ukrainie będą zawarte w tym raporcie.

Przygotowując te raporty, eksperci ONZ przez długi czas podróżowali w celu zbadania dowodów. Od 2017 roku podróżują, aby zbadać broń przejętą przez Francję i ruiny pocisków balistycznych wystrzelonych na Arabię ​​Saudyjską.

„Wobec braku dalszych wskazówek ze strony Rady Bezpieczeństwa, Sekretarz Generalny będzie nadal przygotowywał te raporty w sposób, w jaki były przygotowywane do tej pory” – powiedział Radzie Bezpieczeństwa Miguel de Serpa Soares, szef Departamentu Prawnego ONZ. .

Zachodni członkowie Rady mogą zablokować wszelkie próby zaproponowania przez Rosję nowych dyrektyw dla Guterresa.

Rosja poprosiła de Serpa Soaresa o poinformowanie rady w środę, ale ruch ten okazał się odwrotny.

Ambasador Rosji przy ONZ, Wasilij Nebenzia, oskarżył Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy o pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych poprzez próbę wywierania wpływu na Guterresa pisemnymi prośbami o zbadanie użycia dronów przez Rosję na Ukrainie.

Powiedział Radzie Bezpieczeństwa, że ​​„Sekretariat służy jedynie jako punkt kontaktowy”. „Raport Sekretarza Generalnego może jedynie odzwierciedlać fakt, że listy zostały otrzymane”.

READ  Jak działa limit cenowy G7 na rosyjską ropę?

Rosja powiedziała w zeszłym tygodniu, że ponownie oceni współpracę z Guterres, jeśli eksperci zostaną wysłani w celu zbadania dronów. Rzecznik ONZ Stephane Dujarric powiedział, że eksperci ONZ są zawsze gotowi zbadać i przeanalizować informacje z krajów ONZ.

Zgodnie z rezolucją z 2015 r. zakaz używania broni konwencjonalnej w Iranie obowiązywał do października 2020 r.

Jednak Ukraina i mocarstwa zachodnie argumentują, że decyzja nadal obejmuje ograniczenia dotyczące rakiet i powiązanych technologii do października 2023 r. i może obejmować eksport i zakup zaawansowanych systemów wojskowych, takich jak drony.

Zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood nazwał argument Rosji, że Guterres nie może prowadzić śledztwa, jako „oszałamiający” i oskarżył Moskwę o marnowanie czasu Rady Bezpieczeństwa na „odwracanie uwagi od jej rażących błędów”.

Zgłoszone przez Michelle Nichols; Montaż przez Richarda Boleyn

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.