Premier Łotwy mówi, że siły rosyjskie przesuwają się na wschodnią Ukrainę, podczas gdy USA ostrzegają, że inwazja na dużą skalę może być nieuchronna

To „prawdopodobnie stanie się w ciągu najbliższych 24 godzin”, powiedział Morrison, którego kraj jest członkiem sojuszu Five Eyes, który dzieli się danymi wywiadowczymi.

W środę rano premier Łotwy, członek NATO, powiedział CNN, że siły rosyjskie przeniosły się do separatystycznego regionu Ukrainy, który Rosja uznała teraz za „niezależną”. Pentagon powiedział również później w środę, że wierzy, że siły rosyjskie poruszają się w tym obszarze.

„Na pewno wierzymy, że dodatkowe rosyjskie siły wojskowe poruszają się w tym obszarze” – powiedział sekretarz prasowy Pentagonu John Kirby podczas briefingu przed kamerą w Pentagonie. „Nie możemy potwierdzić z dużą dokładnością liczb, formacji, możliwości, ale z pewnością uważamy, że tak”.

Wśród ostrzeżeń – jak również we wtorek prezydenta USA Joe Bidena o rozpoczęciu rosyjskiej inwazji – ukraiński parlament zatwierdził w środę rządowe ogłoszenie stanu wyjątkowego, który zostanie wprowadzony w całym kraju od północy w środę.

„Według posiadanych przeze mnie informacji, Putin przenosi dodatkowe wojska i czołgi na okupowane terytoria Donbasu” – powiedział łotewski premier Arturs Krishanis Kariche korespondentowi CNN Jimowi Sioto. „Zgodnie z jaką definicją jest to przekroczenie suwerennego terytorium do sąsiedniego kraju”.

Naciskając konkretnie, czy odnosi się do wkraczania dodatkowych sił rosyjskich, odkąd Moskwa rozpoznała separatystyczne regiony na początku tego tygodnia, Karish odpowiedział: „Tak, zgodnie z posiadanymi przeze mnie informacjami, dokładnie to widzimy”.

Szefowie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, dwóch separatystycznych regionów we wschodniej Ukrainie, poprosili w środę prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w odparciu ukraińskich sił zbrojnych – powiedział agencji prasowej RIA-Novosti rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dwa inne źródła zaznajomione z amerykańskim wywiadem potwierdziły CNN, że dodatkowe rosyjskie wojska w rzeczywistości przekroczyły granicę w Donbasie, odkąd Putin uznał oba regiony i nakazał rozmieszczenie „sił pokojowych” w Donbasie we wtorek. Według wysokiego rangą urzędnika USA zaznajomionego z najnowszymi informacjami wywiadowczymi, Rosja rozmieściła od jednej do dwóch grup taktycznych batalionu, głównej formacji bojowej Rosji, z których każda liczy średnio około 800 żołnierzy.

READ  Hiszpania głosuje w wyborach, w których socjaliści mogą stracić władzę

CNN nie zweryfikowało niezależnie obecności dodatkowych sił rosyjskich w Donbasie.

Nowe alerty wywiadowcze

Nowe ostrzeżenie amerykańskiego wywiadu zostało przekazane Ukrainie we wtorek rano czasu lokalnego Kijowa, według trzech źródeł. Wysoki rangą ukraiński urzędnik powiedział, że Ukraina nie zweryfikowała danych wywiadowczych i zauważył, że Stany Zjednoczone wydały wcześniej podobne ostrzeżenia o atakach, które ostatecznie nie doszły do ​​skutku.

Stany Zjednoczone oceniły, że Rosja zakończyła wszystkie przygotowania do inwazji, powiedział wysoki rangą urzędnik obrony USA zaznajomiony z najnowszymi informacjami wywiadowczymi. „Są tak przygotowani, jak to tylko możliwe” – powiedział urzędnik.

Według urzędnika wojskowego NATO, sojusznicy NATO otrzymali podobne ostrzeżenie dotyczące oceny danych wywiadowczych o nieuchronnym ataku. Urzędnik ostrzegł, że „nikt nie wie na pewno”, co zrobi Putin.

NEWSWEEK pierwsza wzmianka O ostrzeżeniu Stanów Zjednoczonych.

Stany Zjednoczone ostrzegły, że główne północno-wschodnie miasto Charków jest szczególnie niepokojące, według wysokiego rangą ukraińskiego urzędnika i zachodniego urzędnika zaznajomionego z wywiadem. We wtorek minister spraw zagranicznych Ukrainy powiedział, że nie ma planów ewakuacji miasta.

„Nie mamy takich planów”, powiedział na konferencji prasowej w Waszyngtonie obok sekretarza stanu Anthony’ego Blinkena.

Biały Dom stwierdził w środę, że Stany Zjednoczone uważają, że Putin „improwizuje” i „dostosowuje się” w odpowiedzi na ujawnione przez USA informacje o swoich planach wojennych. Przemawiając podczas codziennego briefingu, sekretarz prasowy Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że ​​Putin nie oczekuje od Stanów Zjednoczonych poziomu przejrzystości co do tego, co widzi w terenie i jak oczekuje, że Putin będzie się rozwijał.

„Nasza ocena jest taka, że ​​prezydent Putin nie spodziewał się, że Stany Zjednoczone będą miały taki poziom informacji, jak my, nie spodziewał się, że zgromadzimy tyle informacji, które dostarczyliśmy, i nie spodziewaliśmy się, że społeczność międzynarodowa będzie zjednoczona. W tym, jak społeczność międzynarodowa była zjednoczona we wczorajszym ustanowieniu sankcji”.

Psaki powiedział, że Stany Zjednoczone nie spodziewają się „dnia, chwili ani godziny” rosyjskiego ataku, ale powiedział, że Stany Zjednoczone nadal wierzą, że „rosyjskie siły zbrojne są w pozycji ofensywnej” i „zdolne do działania”.

READ  Najważniejsze wydarzenia z Mistrzostw Świata 2022: Australia pokonuje Danię i awansuje

Wiceprezydent Kamala Harris zagroziła dalszymi sankcjami wobec Rosji za agresywne działania tego kraju przed środowym spotkaniem z przywódcami Czarnego Narodowego Zgromadzenia Ustawodawców Stanu, nazywając sytuację w terenie „ponowną inwazją”.

„Jeśli Rosja pójdzie dalej, nałożymy więcej kosztów, które będą szybkie i dotkliwe” – powiedział Harris.

Pentagon mówi, że siły rosyjskie są na gotowych pozycjach

Wysoki rangą funkcjonariusz obrony powiedział dziennikarzom w Pentagonie w środę, że 80% rosyjskich sił skoncentrowanych na granicy z Ukrainą znajduje się „na pozycjach, które uważamy za wysunięte i gotowe do działania”. Wysoki rangą funkcjonariusz obrony powiedział dziennikarzom podczas odprawy poza kamerą w Pentagonie w środę.

Urzędnik powiedział, że rosyjskie siły zbrojne „rozproszone po Ukrainie i Białorusi są jak najlepiej przygotowane” do inwazji.

Urzędnik dodał, że rosyjskie zdolności wojskowe wzdłuż granicy z Ukrainą są „bliskie 100% wszystkich sił”, których Pentagon spodziewał się, że Putin wkroczy do regionu. Urzędnik powiedział, że Putin ma już „pełny zakres zdolności” przeniesiony na granicę ukraińską, w tym „znaczną zdolność rakiet ofensywnych”, „ponad dwa tuziny okrętów wojennych na Morzu Czarnym” oraz „pancerz, artylerię i oczywiście piechotę”.

Według badaczy cyberbezpieczeństwa znaleziono w środę narzędzie hakerskie, które usuwało dane z setek komputerów na Ukrainie.

Nie było od razu jasne, kto był odpowiedzialny za incydent włamania, który nastąpił po innym cyberataku, który odbył się w środę na ukraińskich stronach rządowych. Ukraiński rząd nie odpowiedział od razu na prośbę CNN o komentarz.

Zlokalizowane geograficznie i przeanalizowane filmy CNN w mediach społecznościowych z ostatnich kilku dni pokazują ciągłą akumulację pojazdów opancerzonych i pojazdów wsparcia w odległości mniejszej niż 30 kilometrów przez granicę w Rosji.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że spodziewają się inwazji naziemnej i nalotów, jeśli Rosja przypuści atak.

„Rosyjskie rakiety i bomby spadną na Ukrainę. Komunikacja zostanie zakłócona. A cyberataki zamkną kluczowe instytucje ukraińskie” – powiedział Blinken Radzie Bezpieczeństwa ONZ w zeszłym tygodniu, opisując, w jaki sposób Stany Zjednoczone wierzą, że dojdzie do rosyjskiego ataku na Ukrainę. „Potem rosyjskie czołgi i żołnierze będą zbliżać się do kluczowych celów, które zostały już zidentyfikowane i opracowane w szczegółowych planach”.

READ  G7 uruchamia plan infrastruktury o wartości 600 miliardów dolarów, aby stawić czoła Chinom | Aktualności

Stany Zjednoczone i Europa twierdzą, że dalsze sankcje są gotowe, jeśli Putin będzie dalej eskalować

Biden we wtorek opisał wydarzenia, które mają teraz miejsce na Ukrainie, jako „początek rosyjskiej inwazji”, chociaż wyżsi urzędnicy administracji początkowo nie potwierdzili, czy dodatkowe siły rosyjskie weszły do ​​Donbasu, gdzie nieoznakowane siły rosyjskie wspierają separatystów od 2014 roku.

Sojusznicy USA i Europy nałożyli we wtorek sankcje na Moskwę w odpowiedzi na działania Putina i Białego Domu zapowiedziana w środę Umożliwią przesunięcie sankcji na spółkę odpowiedzialną za budowę gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec.

Karic powiedział CNN, że pierwsza runda sankcji ze Stanów Zjednoczonych i Europy była dopiero początkiem zachodniej odpowiedzi na Moskwę, gdyby Putin jeszcze bardziej eskalował swoją eskalację na Ukrainie.

„Myślę, że to, co teraz widzimy, to pierwsza fala sankcji. Putin przenosi jednostki wojskowe na Ukrainę, a demokratyczny świat reaguje natychmiast, w ciągu jednego dnia, we wszystkich strefach czasowych, bardzo głębokimi skoordynowanymi sankcjami” – powiedział . „Jeśli będzie więcej ruchów, będzie więcej kar i będzie to coraz głębsze”.

W środę członek ukraińskiego zespołu prasowego parlamentarnego potwierdził CNN, że Rada Najwyższa poinformowała, że ​​na swojej stronie internetowej „zajmuje się cyberatakiem”.

Monitor Internetu NetBlocks napisał na Twitterze, że strony internetowe ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Służby Bezpieczeństwa i Gabinetu zostały „dotknięte zakłóceniami sieci”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe zmiany.

Barbara Starr, Elie Kaufman, Kevin Liptak, Vasco Cutovio, Tim Lister, Jennifer Hansler, Satyam Kaswala, Sean Lingas i Nikki Carvajal przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.