Prezydent Chin zarządza kampanię bezpieczeństwa po eksplozji w restauracji z grillem, w której zginęło 31 osób

Hongkong (AFP) – Prezydent Chin zarządził w czwartek kampanię bezpieczeństwa narodowego po masowej eksplozji gazu kuchennego w restauracji grillowej na północnym zachodzie, w której zginęło 31 osób, a siedem innych zostało rannych w przeddzień długiego weekendu.

Eksplozja miała miejsce w restauracji około godziny 20:40 w środę na ruchliwej ulicy w Yinchuan, stolicy muzułmańskiego regionu autonomicznego Ningxia, gdzie ludzie zgromadzili się przed Świętem Smoczych Łodzi.– poinformowała oficjalna agencja informacyjna Xinhua.

Internetowy serwis informacyjny The Paper poinformował, cytując członka zespołu poszukiwawczo-ratowniczego, że eksplozja pozostawiła wiele osób nieprzytomnych i trzeba je było usunąć ze sklepu. Dodał, że wśród ofiar są osoby starsze i uczniowie szkół średnich.

Według Xinhua na godzinę przed wybuchem personel poczuł zapach gazu kuchennego i odkrył, że zawór butli z gazem jest zepsuty. Eksplozja nastąpiła, gdy pracownik wymieniał zawór.

Prezydent Chin Xi Jinping zażądał pilnej pomocy medycznej dla rannych i kompleksowej reformy bezpieczeństwa Xinhua powiedział po eksplozji. Wezwał do podjęcia wysiłków w celu szybkiego ustalenia przyczyny wypadku i pociągnięcia ludzi do odpowiedzialności zgodnie z prawem.

Xi powiedział również, że wszystkie odpowiednie regiony i departamenty powinny zająć się „wszelkimi rodzajami ukrytych zagrożeń i niebezpieczeństw” oraz rozpocząć kampanie promujące bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Według serwisu informacyjnego Huanqiu.com na czwartkowej konferencji prasowej wiceszef partii Yinchuan przeprosił wszystkich mieszkańców miasta. Przed rozpoczęciem konferencji prasowej uczestnicy w milczeniu pochylili głowy.

Władze zatrzymały dziewięć osób, w tym właściciela restauracji, udziałowców i pracowników. Według Xinhua ich aktywa również zostały zamrożone.

Gazeta podała, że ​​do eksplozji doszło w sklepie Fuyang BBQ Restaurant, sieci restauracji w Yinchuan, która słynie z grillowanych szaszłyków i smażonych potraw. Dwupiętrowa restauracja na parterze może pomieścić 20 osób, a na drugim piętrze oferuje prywatne jadalnie, w których klienci mogą również śpiewać karaoke.

READ  Rosja zniszczyła Internet satelitarny na Ukrainie i zachodnich urzędników

Klip wideo na platformie mediów społecznościowych pokazał ratowników na schodach próbujących dotrzeć do ofiar na drugim piętrze. Na poboczu drogi na pomoc czekały osoby, które wyglądały na lekko ranne. Inne filmy pokazywały co najmniej sześć wozów strażackich na miejscu zdarzenia i płaczących widzów.

Członek personelu kliniki ratunkowej w Szpitalu Ogólnym Uniwersytetu Medycznego w Ningxia potwierdził, że niektóre ofiary były tam leczone, ale odmówił podania dalszych informacji.

Gazeta zacytowała kobietę zidentyfikowaną tylko po nazwisku, Chen, która powiedziała, że ​​była około 50 metrów (160 stóp) od restauracji, kiedy usłyszała wybuch. Opisała, jak widziała dwóch kelnerów wychodzących z restauracji, z których jeden natychmiast upadł, podczas gdy gęsty dym i silny zapach gazu kuchennego przenikały okolicę.

Ministerstwo Zarządzania Kryzysowego rządu centralnego poinformowało w mediach społecznościowych, że prace poszukiwawcze i ratownicze w restauracji zostały zakończone w czwartek wczesnym rankiem, a śledczy pracują nad ustaleniem przyczyny eksplozji.

Święto Smoczych Łodzi to święto poświęcone jedzeniu klusek ryżowych i wyścigom łodzi prowadzonych przez drużynę wioślarzy. Podczas gdy większość populacji Yinchuan to Chińczycy Han, jedna trzecia to ludzie Hui, czyli chińscy muzułmanie.

Wypadki przemysłowe tego rodzaju zdarzają się regularnie w Chinach i są zwykle przypisywane słabemu nadzorowi rządowemu, korupcji i cięciu kosztów przez pracodawców oraz brakowi szkoleń w zakresie bezpieczeństwa dla pracowników.

Co najmniej dziewięć osób zginęło w eksplozji w chińskiej fabryce petrochemicznej, a trzy kolejne zginęły w katastrofie helikoptera podczas Święta Pracy w Chinach.

W lutym 53 górników zginęło w zawaleniu się kopalni odkrywkowej W północnym regionie Mongolii Wewnętrznej, co doprowadziło do licznych aresztowań, a cztery osoby zostały aresztowane w związku z pożarem w przedsiębiorstwie zajmującym się handlem przemysłem w środkowych Chinach w listopadzie, w którym zginęło 38 osób.

Rząd centralny zobowiązał się do zaostrzenia środków bezpieczeństwa od czasu wybuchu w 2015 roku w magazynie chemicznym w północnym mieście portowym Tianjin, w którym zginęły 173 osoby, w większości strażacy i policjanci. W tej sprawie wielu lokalnych urzędników zostało oskarżonych o przyjmowanie łapówek za ignorowanie naruszeń bezpieczeństwa.

READ  Ukraina i Polska twierdzą, że na Białoruś przybywają myśliwce Wagnera

___

Producent wideo AP Benny Wang z Bangkoku przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.