Prezydent Niemiec Steinmeier z wizytą w Kijowie – DW – 25.10.2022

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przybył do Kijowa we wtorek.

To pierwsza wizyta Steinmeiera na Ukrainie od rosyjskiej inwazji 24 lutego.

„Moje przesłanie dla Ukraińców jest takie, że nie jesteśmy tylko przy was. Będziemy nadal wspierać Ukrainę gospodarczo, politycznie i militarnie” – powiedział prezydent po swoim przybyciu.

Steinmeier powiedział, że jego przesłanie do Niemców w kraju brzmiało: „Nie zapominajmy, co ta wojna oznacza dla ludzi tutaj, na Ukrainie. Ile cierpienia i ile jest zniszczeń. Naród Ukrainy nas potrzebuje”.

„Ważne było dla mnie, zwłaszcza teraz, w momencie ataków powietrznych za pomocą dronów, pocisków samosterujących i pocisków, aby wysłać wiadomość o solidarności do Ukraińców” – dodał.

Prezydent powiedział też, że jest „bardzo szczęśliwy” z pobytu w kraju i pochwalił „odwagę, niezłomność i hart ducha Ukraińców”.

Steinmeier na konferencji prasowej później powtórzył poparcie Niemiec dla Ukrainy, dodając, że Berlin będzie nadal wspierać ten kraj.

„Dzisiaj mogłem przez jeden dzień patrzeć na tę wojnę oczami Ukrainy” – powiedział Steinmeier. „Podziwiam szczery podziw dla odwagi, determinacji i woli wolności Ukraińców”.

Prezydent Niemiec miał przybyć na Ukrainę w ubiegły czwartek. Jednak lot został odwołany w krótkim czasie ze względu na napiętą sytuację bezpieczeństwa, ponieważ Kijów został zbombardowany przez rosyjskie rakiety i samoloty.

Urzędnik z jego biura powiedział, że niemieckie władze bezpieczeństwa i Ministerstwo Spraw Zagranicznych doradziły Steinmeierowi, aby nie jechał, ale wizyta zostanie wkrótce przełożona.

Jednak inni przywódcy nadal odwiedzali Kijów. Na przykład prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis odwiedził stolicę Ukrainy w tym samym dniu, w którym miał tam być Steinmeier.

Konflikt między Ukrainą a Niemcami: czy problem został rozwiązany?

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i rozważ uaktualnienie do przeglądarki internetowej Obsługuje wideo HTML5

Spotkania w schronie przeciwlotniczym

Steinmeier prowadził rozmowy z ukraińskimi urzędnikami podczas rosyjskiego nalotu na miasto Koryukivka, na północny wschód od Kijowa, podała niemiecka agencja informacyjna DPA.

Spotkanie urzędników odbyło się w schronie przeciwlotniczym, w którym prezydent spędził pierwsze półtorej godziny swojej wizyty w mieście. Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że alarm został wywołany wystrzeleniem przez Rosję około 10 dronów bojowych zaprojektowanych przez Iran na Białorusi.

„Dało nam to szczególnie żywe wyobrażenie o warunkach, w jakich żyją tu ludzie”, powiedział Steinmeier, cytowany przez DPA.

Nieudana wizyta w kwietniu

Steinmeier już w kwietniu planował wyjazd do Kijowa – z prezydentami Polski, Litwy, Estonii i Łotwy. Zaproszenie Steinmeiera zostało jednak odrzucone przez władze ukraińskie, powołując się na jego prorosyjskie stanowisko w ostatnich latach.

Stanowisko Ukrainy rozzłościło niemieckich polityków. Sam Steinmeier przyznał się wcześniej do popełniania błędów w polityce wobec Rosji.

Dopiero na początku maja Steinmeier i jego ukraiński odpowiednik Wołodymyr Zełenski ostatecznie rozprawili się telefonicznie z dyplomatyczną atmosferą. Prezydent Ukrainy osobiście zaprosił Steinmeiera do odwiedzenia Ukrainy.

Od tego czasu wielu niemieckich polityków podróżowało do rozdartego wojną kraju, w tym kanclerza Olafa Schulza.

Steinmeier z niespodziewaną wizytą na Ukrainie

Aby obejrzeć ten film, włącz obsługę JavaScript i rozważ uaktualnienie do przeglądarki internetowej Obsługuje wideo HTML5

dh/rt (dpa, Reuters)

READ  Wyciek rurociągu Drużba ogranicza przepływ rosyjskiej ropy do Niemiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.