Prezydent Ukrainy poprosił Bidena, aby nie karał Abramowicza za ułatwianie rozmów pokojowych

Na początku tego miesiąca urzędnicy Departamentu Skarbu USA opracowali zestaw sankcji, aby ukarać Romana Abramowicza, prominentnego rosyjskiego oligarchy, po Atak Rosji na Ukrainęmówią ludzie zaznajomieni z planami.

Kiedy nadszedł czas, aby ogłosić te sankcje, które zostały zaprojektowane, aby z tym wyjść? Sankcje z Wielkiej Brytanii i UERada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu zwróciła się do Departamentu Skarbu o opóźnienie. Powód: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w niedawnej rozmowie telefonicznej poradził Bidenowi, aby poczekał na karę oligarchy, który może być ważny jako mediator z Rosją w Pomoc w negocjowaniu pokojuwedług osób zaznajomionych z wezwaniem.

Prezydent Biden konsultował się z prezydentem Ukrainy w sprawie szeregu sankcji, w tym planowanych sankcji wymierzonych w Abramowicza.

„Nie będziemy czytać prywatnych rozmów między prezydentem Bidenem a prezydentem Zełenskim” – powiedziała Emily Horn, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu. Skarb Państwa nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Biuro prezydenta Ukrainy i ambasada Ukrainy w Waszyngtonie nie odpowiedziały od razu na prośbę o komentarz.

„Dla negocjacji i dla ich powodzenia nie jest pomocne komentowanie procesu ani udziału Abramowicza” – powiedział w oświadczeniu rzecznik Abramowicza. „Jak wspomniano wcześniej, na prośby m.in. organizacji żydowskich na Ukrainie robił wszystko, co w jego mocy, by wesprzeć wysiłki na rzecz jak najszybszego przywrócenia pokoju”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski szuka pomocy w negocjowaniu pokoju z Rosją.


Zdjęcie:

Christopher Okekone dla The Wall Street Journal

Zarówno Wielka Brytania, jak i Unia Europejska nałożyły na Abramowicza sankcje na początku tego miesiąca za jego powiązania z Putinem, zamrażając jego aktywa w ich odpowiednich jurysdykcjach.

Kilku urzędników w Wielkiej Brytanii i Europie twierdzi, że nie jest tego świadomych Pan Zełenski Wystosuj konkretny apel do swoich przywódców, aby nie nakładali sankcji na pana Abramowicza. Wielu ukraińskich urzędników i urzędników z innych zachodnich rządów kwestionuje głębię zaangażowania Abramowicza w rozmowy pokojowe.

Decyzja USA o opóźnieniu kary Abramowicza jest nieoczekiwaną zmianą w strategii Zachodu Karanie nielicznych bogatych Z powiązaniami z Kremlem, próbującym wywrzeć presję na Putina. Podczas gdy wielu prominentnych rosyjskich biznesmenów wypowiadało się przeciwko niemu wojnaAbramowicz jest jedynym oligarchą, który publicznie powiedział, że próbuje nakłonić Moskwę do znalezienia pokojowego rozwiązania konfliktu.

Pan Abramowicz Miliarder, były potentat naftowy a Kreml od ponad dwóch dekad, według rządów Wielkiej Brytanii i UE. Jest właścicielem kilku obiektów pamięci, w tym Chelsea Football Club of London oraz kilku mega jachtów i luksusowych domów w USA i Wielkiej Brytanii.

Ministerstwo Skarbu zaatakowało go, gdy Rosja najechała na Ukrainę, badając jego posiadłości i sposoby, w jakie mógłby zostać ukarany za wywieranie nacisku na Putina, mówi osoba zaznajomiona z tą sprawą. Ta osoba powiedziała, że ​​działała ostrożnie z obawy, że sankcje wpłyną na światowe ceny stali. Pan Abramowicz posiada mniejszościowy udział w Evraz PLC, która prowadzi huty stali w Oregonie i Kolorado. Urzędnicy amerykańscy omówili możliwe sankcje, które mogą zwolnić takie firmy.

Nadzwyczajna konsultacja pana Bidena z panem Zełenskim w sprawie tych i innych konkretnych sankcji Celowanie w indywidualne rosyjskie elity Podkreśla starania USA o ścisłą koordynację z Kijowem i innymi sojusznikami, ponieważ nadal poszukuje nowych sposobów na zdławienie rosyjskiego rządu.

Urzędnicy amerykańscy, którzy rozmawiali z Wall Street Journal, podkreślali, że nie mają powodu, by sądzić, że Abramowicz był szczególnie pomocny w rozmowach między rządami Ukrainy i Rosji, a oceny wywiadu wskazywały na coś innego.

Administracja Bidena ściśle współpracuje z Kijowem i innymi sojusznikami w dążeniu do stłumienia rosyjskiego rządu.


Zdjęcie:

Alex Wong / Getty Images

Abramowicz interweniował po tym, jak ukraińscy urzędnicy rządowi skontaktowali się z osobami z rosyjskimi koneksjami, którzy mogliby zapewnić pomost dla Putina. Jednym z nich był producent filmowy Aleksander Rodniański, ojciec jednego z doradców ukraińskiego prezydenta, jak mówi producentka publicystyczna Lera Baxalina. Pan Rudiansky założył ukraiński kanał telewizyjny, który nadawał programy, które Pan Zełenski produkował, gdy był aktorem.

W odpowiedzi na prośbę o pomoc, skontaktował się z panem Abramowiczem, osobą zaznajomioną z tą sprawą. Osoba ta powiedziała, że ​​Abramowicz znał Rodniańskiego dzięki finansowaniu projektów artystycznych w Rosji.

Według osób zaznajomionych z tą sprawą, Abramowicz powiedział doradcom, że stara się pełnić rolę mediatora w sporze.

Kilka dni po rosyjskiej inwazji rzeczniczka Abramowicza potwierdziła jego zaangażowanie, mówiąc, że zaoferował pomoc ukraińskiemu rządowi w „znalezieniu pokojowego rozwiązania”.

Skutki surowych sankcji gospodarczych wobec Rosji zaczynają być już odczuwalne na całym świecie. Greg Ebb z Wall Street Journal dołącza do innych ekspertów, aby wyjaśnić znaczenie tego, co wydarzyło się do tej pory i jak konflikt może zmienić globalną gospodarkę. Tytuł Zdjęcia: Alexander Hotz

Propozycja zarobienia na jego związku z Putinem była poważnym odejściem od wcześniejszych wiadomości Abramowicza. Od lat stara się, za pośrednictwem różnych rzeczników, zdystansować się od Kremla.

Po zakupie Chelsea FC w 2003 roku powiedział Financial Times w rzadkim wywiadzie, że nie miał „żadnych specjalnych relacji” z prezydentem Rosji. W 2010 r. jego ówczesny rzecznik odrzucił historię z wycieku depesz z ambasady USA, która twierdziła, że ​​miał bliskie relacje finansowe z Putinem jako „całkowicie absurdalne”.

Według bliskiej mu osoby, Abramowicz uważa, że ​​może spróbować wykorzystać swoją pozycję w rosyjskim środowisku biznesowym, aby ułatwić rozmowy między dwoma krajami. Nie jest jasne, czy panu Abramowiczowi udało się porozmawiać z panem Putinem, czy też co zrobił, aby pośredniczyć. „Nie mamy żadnych informacji o jego udziale lub udziale” w rozmowach pokojowych – powiedział urzędnik ambasady Ukrainy w Izraelu.

Ludzie, którzy rozmawiali z panem Abramowiczem, twierdzą, że poświęca on temu procesowi znaczną ilość czasu. A według danych ze śledzenia lotów jego prywatne odrzutowce latały w ostatnich tygodniach zygzakiem między Rosją, Turcją i Izraelem. Widziano go w stolicy Białorusi pod koniec lutego podczas rundy rozmów, według osoby zaznajomionej z tą sprawą.

Przed inwazją na Ukrainę kilku przedstawicieli izraelskich organizacji charytatywnych i innych organizacji podpisało list do ambasadora USA w Izraelu ostrzegający przed konsekwencjami finansowymi ukarania pana Abramowicza, głównego darczyńcy izraelskiego pomnika Yad Vashem o Holokauście.

Napisz do Vivian Salama na [email protected], Justin Schick na [email protected] i Max Colchester na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. wszystkie prawa są zachowane. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Indie miały od miesięcy upał, a ten tydzień będzie jeszcze gorętszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.