Protestujący w Iranie wzywają do strajku, prokurator powiedział, że policja moralności została zamknięta

  • Demonstranci wzywają do bojkotu gospodarczego od poniedziałku do środy
  • Raisi odwiedza uniwersytet w Teheranie w środę w Dzień Studenta
  • Home Office milczy na temat statusu policji moralności

DUBAJ (Reuters) – Demonstranci w Iranie w niedzielę wezwali do trzydniowego strajku w tym tygodniu, zwiększając presję na władze po tym, jak prokurator powiedział, że policja moralności, której zatrzymanie młodej kobiety wywołało miesiące protestów, została zamknięta. .

Nie było potwierdzenia od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które jest odpowiedzialne za policję moralności, a irańskie media państwowe poinformowały, że prokurator Mohammad Jaafar Montazeri nie był odpowiedzialny za nadzorowanie sił.

Wysocy urzędnicy irańscy wielokrotnie powtarzali, że Teheran nie zmieni obowiązkowej polityki Republiki Islamskiej dotyczącej hidżabu, która wymaga od kobiet skromnego ubierania się i noszenia chusty na głowie, pomimo 11 tygodni protestów przeciwko surowym islamskim zasadom.

Setki ludzi zginęło w zamieszkach, które wybuchły we wrześniu po śmierci Mohsy Amini, 22-letniej Kurdyjki pochodzenia irańskiego, która została zatrzymana przez policję moralności za naruszenie zasad zasłaniania twarzy.

Zgodnie z indywidualnymi postami opublikowanymi przez niezweryfikowane konta Reutera na Twitterze, protestujący, którzy chcą podtrzymać sprzeciw wobec duchownych przywódców Iranu, wezwali do trzydniowego strajku gospodarczego i wiecu na placu Azadi (Wolności) w Teheranie w środę.

Tego samego dnia prezydent Ebrahim Raisi ma wygłosić przemówienie do studentów w Teheranie z okazji Dnia Studenta w Iranie.

Podobne wezwania do strajków i masowych mobilizacji w ostatnich tygodniach doprowadziły do ​​eskalacji niepokojów ogarniających kraj – jednego z największych antyrządowych protestów od czasu rewolucji islamskiej w Iranie w 1979 roku.

Aktywistyczna agencja informacyjna Hana poinformowała, że ​​w sobotę zginęło 470 demonstrantów, w tym 64 nieletnich. Dodano, że aresztowano 18 210 demonstrantów i zginęło 61 sił bezpieczeństwa.

Dziś, w sobotę, Rada Bezpieczeństwa Państwowego irańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podała, że ​​liczba ofiar śmiertelnych wynosi 200, według Mizan, agencji powiązanej z wymiarem sprawiedliwości.

READ  USA wygrywają sprawę przejęcia rosyjskiego luksusowego jachtu na Fidżi, odpływają

Publikując w mediach społecznościowych i gazetach, takich jak dziennik Sharq, mieszkańcy twierdzą, że w ostatnich tygodniach zaobserwowano mniej policji moralności na ulicach, ponieważ wydaje się, że władze starają się uniknąć dalszych protestów.

Sklepy zamknięte w następstwie niedawnych zamieszek i apelu protestujących o zamknięcie rynków na bazarze Teheran w Teheranie, Iran, 16 listopada 2022 r. WANA (West Asian News Agency) za pośrednictwem Reuters

Półoficjalna irańska agencja informacyjna Labour News zacytowała w sobotę Montazeriego, który powiedział, że policja moralności została rozwiązana.

Zacytowano go, jak powiedział: „Ten sam organ, który ustanowił tę policję, zamknął ją”. Powiedział, że policja moralności nie podlega jurysdykcji wymiaru sprawiedliwości, która „nadal monitoruje zachowania behawioralne na poziomie społeczności”.

Państwowy kanał telewizyjny Al-Alam powiedział, że zagraniczne media przedstawiły jego uwagi jako „wycofanie przez Islamską Republikę jej stanowiska w sprawie zasłony i moralności religijnej w wyniku protestów”, ale wszystko, co można zrozumieć z jego komentarzy, to: policja moralności nie była bezpośrednio powiązana z sądownictwem.

Egzekucje

Państwowe media podały, że czterech mężczyzn skazanych za współpracę z izraelskim wywiadem Mosadu zostało straconych w niedzielę.

Agencja informacyjna Tasnim poinformowała, że ​​zostali aresztowani w czerwcu – przed obecnymi zamieszkami w kraju – w wyniku współpracy między Ministerstwem Wywiadu a Gwardią Rewolucyjną.

Biuro premiera w Izraelu, które nadzoruje Mossad, odmówiło komentarza.

Islamska Republika od dawna oskarża arcywroga Izraela o prowadzenie tajnych operacji na jej terytorium. Teheran niedawno oskarżył Izrael o planowanie wojny domowej w Iranie, zarzut ten skierował również przeciwko Stanom Zjednoczonym i innym krajom zachodnim.

„Kraje zachodnie wykorzystują protesty do ingerowania w wewnętrzne sprawy Iranu” – powiedział minister spraw zagranicznych Hossein Amirabadullahian na niedzielnej konferencji prasowej.

W środę irańskie media państwowe poinformowały, że Sąd Najwyższy kraju podtrzymał wyrok śmierci wydany na czterech mężczyzn „pod zarzutem współpracy ze służbami wywiadowczymi reżimu syjonistycznego i pod zarzutem porwania”.

Agencja informacyjna Mehr poinformowała, że ​​trzy inne osoby zostały skazane na kary od 5 do 10 lat więzienia po tym, jak zostały skazane za przestępstwa, w tym działania przeciwko bezpieczeństwu narodowemu, pomoc w porwaniach i posiadanie nielegalnej broni.

READ  Siły rosyjskie budują nowe pozycje obronne prawie 40 mil za istniejącymi liniami frontu, co jest oznaką, że planują więcej wycofywania się, mówi brytyjski wywiad.

Reportaż Dubai Newsroom Redagowanie przez Dominica Evansa, Raisę Kasuluski, Williama Macleana i Susan Fenton

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.