Protesty w Gruzji: Tłumy wracają, by atakować rosyjskie prawo w Gruzji

  • Napisane przez Rehana Dimitriego i Paula Kirby’ego
  • w Tbilisi i Londynie

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Protestujący walczą z gazem łzawiącym i armatkami wodnymi – jak posłowie kłócą się w parlamencie – o rachunek „w stylu rosyjskim”

Tysiące demonstrantów powróciło do centrum stolicy Gruzji, Tbilisi, kilka godzin po tym, jak policja rozproszyła tłumy wściekłe na kontrowersyjne rosyjskie prawo.

Nowa ustawa będzie klasyfikować organizacje pozarządowe i medialne jako „zagranicznych agentów”, jeśli uzyskają więcej niż 20% swojego finansowania z zagranicy.

Policja zatrzymała w nocy 66 osób, w tym lidera gruzińskiej opozycji.

Zurab Jabaridze został ciężko ranny po aresztowaniu.

Funkcjonariusz publiczny, który odwiedził Jabaridze w areszcie, powiedział, że podczas aresztowania został uderzony pałką.

Władze poinformowały, że 55 policjantów zostało rannych, gdy obrzucono ich kamieniami i bombami z benzyną. Niektóre z najbardziej oszałamiających zdjęć tej nocy pojawiły się, gdy protestujący zostali spryskani armatkami wodnymi, gdy wymachiwali flagami UE.

Policja w końcu wkroczyła, by usunąć protestujących z Alei Rustawelego, głównej arterii poza Parlamentem.

Tłumy przed parlamentem ponownie wzrosły w środę, gdy demonstranci próbowali zakwestionować ustawę o „zagranicznych agentach”. Około 10 000 osób było poza domem do późnego popołudnia, a kolejne 10 osób zostało aresztowanych.

podpis pod zdjęciem,

Tysiące demonstrantów zebrało się na ulicach wokół budynku parlamentu

Premier Irakli Gribaszwili potępił „wrzawę” wokół projektu ustawy, która we wtorek przeszła pierwsze czytanie w parlamencie. Partia rządząca, Gruzińskie Marzenie, utrzymuje ustawodawstwo wywodzące się z ustawodawstwa amerykańskiego z lat 30. XX wieku. Rosja użyła tego samego argumentu po przyjęciu podobnego prawa w 2012 roku.

Od tego czasu rosyjskie prawo zostało rozszerzone, aby rozprawić się z finansowanymi przez Zachód organizacjami pozarządowymi, niezależnymi mediami, dziennikarzami i blogerami. Każda osoba zidentyfikowana jako zagraniczny agent jest teraz zobowiązana do umieszczenia naklejki zagranicznego agenta na swoim poście.

Wielu protestujących w centrum Tbilisi było studentami. „Uważamy, że nasz rząd znajduje się pod wpływami rosyjskimi, a to jest bardzo złe dla naszej przyszłości” – powiedziała Lizzie.

Proopozycyjne stacje telewizyjne nazwały proponowaną ustawę „prawem rosyjskim”.

Gruzja wystąpiła do UE o status kraju kandydującego, a także dąży do członkostwa w NATO, ale szef unijnej dyplomacji Josep Borrell ostrzegł, że ustawa „jest sprzeczna z wartościami i standardami UE”.

Inna studentka, Leah Chagovadze, powiedziała, że ​​ona i jej przyjaciele byli tam, by walczyć o zachodnie wartości i wolność, podczas gdy Nanuka Shakinovi powiedziała, że ​​protestujący nie pozwolą rządowi zatrzymać starania Gruzji o członkostwo w Unii Europejskiej: „Będziemy z nimi walczyć i nie spoczniemy, dopóki nie wygramy”.

podpis pod zdjęciem,

Protestujący twierdzą, że rząd znajduje się pod wpływem Rosji

„Wciąż próbują wszystkiego, by odciągnąć nas od Unii Europejskiej i europejskich wartości” – powiedział 30-letni Luka Kimredze.

Krytykowanie ustawy jako podobnej do represyjnego ustawodawstwa rosyjskiego jest mylące, powiedział Irakli Kobakhidze, prezes Georgian Dream. „W końcu szum opadnie, a opinia publiczna będzie miała przejrzystość w finansowaniu organizacji pozarządowych” – powiedział.

Jednak Eka Giguri z Transparency International powiedziała BBC, że organizacje pozarządowe podlegają już 10 różnym przepisom i że Ministerstwo Finansów ma już pełny dostęp do rachunków, finansowania i innych informacji.

Gruzja i Rosja: podstawy

  • Wciągnięty między Zachód a Rosję: Gruzja stara się o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej, ale krytycy zarzucają obecnej partii rządzącej „gruzińskie marzenie” o próbie powrotu kraju pod wpływy rosyjskie.
  • Gruzja została zaatakowana przez Rosję w 2008 rokuNastąpiło to 17 lat po uzyskaniu niepodległości od Związku Radzieckiego, sojuszu krajów komunistycznych, który rozpadł się w 1991 roku.
  • Siły rosyjskie okupują dwa odrębne regiony GruzjiOsetia Południowa i Abchazja stanowią około 20% terytorium Gruzji

Napięcia polityczne w Gruzji nasiliły się w związku z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę, którą wielu Gruzinów postrzegało jako agresywną wojnę Moskwy i uciekło tam tysiące Rosjan. Rząd w Tbilisi przyjął jednak stanowisko neutralne, odmawiając jawnego wspierania Ukrainy i nałożenia sankcji na Rosję.

Przemawiając podczas wideokonferencji podczas wizyty w Nowym Jorku, gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili wyraziła swoje poparcie dla demonstrantów: „Jestem po waszej stronie. Dziś reprezentujecie wolną Gruzję. Gruzja, która widzi swoją przyszłość w Europie, nie pozwoli nikomu odebrać tę przyszłość od niego”.

Obiecała zawetować ustawę, ale Gruzińskie Marzenie ma wystarczającą liczbę głosów, aby odrzucić weto prezydenta w parlamencie. Partia wystąpiła do Rady Europy o opinię.

Ambasada USA wydała oświadczenie, w którym określiła wtorkowe głosowanie w parlamencie jako „czarny dzień dla gruzińskiej demokracji”, a szef organizacji Gruzińskie Marzenie potępił zawieszenie ambasady, określając je jako „czarny dzień dla radykalnej opozycji i jej zwolenników”.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price ostrzegł, że nowe prawo „uderzy w niektóre podstawowe prawa i aspiracje mieszkańców Gruzji”.

Uchwalenie ustawy wprowadziłoby Gruzję na listę niedemokratycznych i autorytarnych państw poradzieckich, takich jak Białoruś, Tadżykistan i Azerbejdżan, które skopiowały rosyjskie prawo ograniczające działalność organizacji pozarządowych.

Historycznie rzecz biorąc, termin „agent” w Rosji i Gruzji ma znaczenie „szpiega” i „zdrajcy”, co nadaje negatywny wydźwięk pracy wykonywanej przez społeczeństwo obywatelskie. Zaznacza, że ​​działają one w interesie obcych sił, a nie dla dobra kraju i społeczeństwa.

Większość protestujących i opozycji w kraju obawia się, że przyjęcie ustawy położy kres długoletnim ambicjom Gruzji, by przystąpić do Unii Europejskiej. Ponad 80% Gruzinów popiera europejską perspektywę Gruzji, która jest również zapisana w konstytucji kraju.

READ  Mitch McConnell: Republikanie popierający Putina są „samotnymi głosami” w partii | Republikanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.