Przedstawiciele USA i NATO twierdzą, że białoruskie wojsko może „wkrótce” przyłączyć się do wojny na Ukrainie

W poniedziałek urzędnik wojskowy NATO powiedział, że coraz bardziej „prawdopodobne” jest wejście Białorusi do konfliktu. „(Prezydent Rosji Władimir) Putin potrzebuje wsparcia. Wszystko pomoże” – wyjaśnił urzędnik.

Źródło z białoruskiej opozycji powiedziało, że białoruskie jednostki bojowe są gotowe do wyruszenia na Ukrainę najwcześniej w ciągu najbliższych kilku dni, z tysiącami żołnierzy gotowych do rozmieszczenia. W opinii tego źródła miałoby to mniejszy wpływ militarny niż geopolityczny, biorąc pod uwagę implikacje przystąpienia innego kraju do wojny.

Wysoki rangą urzędnik wywiadu NATO powiedział osobno, że sojusz ocenił, iż rząd białoruski „przygotowuje warunki do usprawiedliwienia ataku Białorusi na Ukrainę”.

Rosja rozpoczęła swój atak na Ukrainę częściowo z Białorusi, a tysiące rosyjskich żołnierzy zgromadziło się na Białorusi przed inwazją Kremla na Ukrainę w zeszłym miesiącu, która, jak twierdziły oba kraje, służyła do ćwiczeń. Sankcje USA i Europy skierowane w odpowiedzi na wojnę Urzędnicy rosyjscy i białoruscyŁącznie z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

W zeszłym miesiącu Białoruś podjęła decyzję o zmianie konstytucji, aby kraj mógł na stałe gościć zarówno siły rosyjskie, jak i broń nuklearną, chociaż amerykańscy urzędnicy potwierdzili CNN, że jeszcze nie widzieli żadnych dowodów, które Rosja przekazała lub przygotowała na broń nuklearną.

Źródła podkreśliły, że na razie nic nie wskazuje na to, że Białoruś uczestniczy obecnie w walkach na Ukrainie, a wysoki rangą obrońca USA powiedział, że Pentagon nie widział „jakichkolwiek oznak, że Białorusini szykują się do wyjazdu na Ukrainę lub że zakończyli wszelkie umowy, aby to zrobić.”

Oficer wojskowy NATO powiedział, że ostateczna decyzja o udziale Białorusi w wojnie pozostaje do podjęcia w Moskwie, na razie nic nie wskazuje na udział wojsk białoruskich w walkach na Ukrainie.

„Nie chodzi o to, czego chce Łukaszenko” – wyjaśnił urzędnik. „Pytanie brzmi: czy Putin chce kolejnego niestabilnego państwa w regionie?”

READ  Nancy Pelosi odwiedziła Koreańską Strefę Zdemilitaryzowaną z delegacją kongresową

„Uczestnictwo zdestabilizuje Białoruś” – powiedział urzędnik.

Urzędnik nie wyjaśnił, w jaki sposób Białoruś może interweniować w wojnie, ale powiedział, że logiczne jest, aby Rosja próbowała odciąć pomoc wojskową NATO dla Ukrainy od zachodniej granicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.