Przygotowaniem do kontrataku jest pożar rezerw ropy

Aktualności

30 kwietnia 2023 | 15:11


Sobotni ogromny pożar magazynu ropy naftowej w okupowanym przez Rosję Sewastopolu był atakiem na rosyjską logistykę i częścią „przygotowań” Ukrainy do poważnej kontrofensywy.

Rosyjskie operacje na Krymie zostały osłabione przez ofensywę, powiedział w niedzielę urzędnik wojskowy, gdy ukraińskie wojsko wzmaga długo oczekiwaną wiosenną ofensywę.

„Ta praca jest przygotowaniem do szeroko zakrojonego ataku na pełną skalę, którego wszyscy się spodziewają” – powiedziała Natalia Humenyuk, rzeczniczka Południowego Dowództwa Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińska powiedziała Prawcie.

Michaił Raswożajew, gubernator moskiewskiego miasta portowego Sewastopol, opublikował w sobotę rano na swoim kanale Telegram filmy i zdjęcia przedstawiające ogromną chmurę czarnego dymu kłębiącą się nad ogniem.

Szef nielegalnego rosyjskiego rządu okupacyjnego w Sewastopolu obwinił później atak drona o pożar na dużą skalę w rezerwacie ropy naftowej w zatoce Kochacha.

„Zbiornik paliwa płonie w pobliżu Manganari Brothers Street w rejonie Zatoki Kochacha. Według wstępnych informacji pożar został spowodowany uderzeniem bezzałogowego statku powietrznego” – napisał Rasvosev w Telegramie.

Pożar w składzie ropy w okupowanym przez Rosję Sewastopolu w sobotę był częścią „przygotowań” Ukrainy do kontrataku na Rosję.
AP
Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że atak drona spowodował pożar na dużą skalę w rezerwacie ropy naftowej w zatoce Kosacha.
AP

Razvozayev powiedział, że ogień został uznany za zbyt niebezpieczny ze względu na trudność w kontrolowaniu ogromnych płomieni.

Później napisał w Telegramie, że dron zdołał wywołać ogromny pożar, który ugaszono do sobotniego wieczoru.

Obecni na miejscu eksperci ustalili, że do obiektu dotarł tylko jeden dron, podczas gdy wrak drugiego został znaleziony na brzegu w pobliżu terminala.

Pożar uznano za najwyższy w skali masowego powstrzymywania ognia.
Rząd Sewastopola /AFP za pośrednictwem Getty Images

Po pożarze rodziny rosyjskiego personelu wojskowego rozpoczęły ewakuację ludności z okupowanego półwyspu. Niezależny Kijów poinformował.

Andrij Jusow, oficer ukraińskiego wywiadu wojskowego, powiedział, że w Sewastopolu zniszczono ponad 10 tankowców przeznaczonych dla rosyjskiej floty czarnomorskiej.

Ponad 10 tankowców rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zostało zniszczonych w Sewastopolu.
ZUMAPRESS.com

Jusow nie obwinił jednak Ukrainy za sobotnie wybuchy, ale powiedział, że były one „karą bożą” za rosyjskie ataki rakietowe i drony na kilka ukraińskich miast w piątek.

READ  Oczekuje się, że Trump ogłosi ogłoszenie w 2024 r. w trzecim tygodniu listopada

W atakach zginęło co najmniej 25 osób, w tym sześcioro dzieci.

Raswozajew powiedział, że nikt nie został ranny w pożarze i że atak nie wpłynie na dostawy paliwa w Sewastopolu.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli w piątek, że ich przygotowania do kontrataku dobiegają końca.
ZUMAPRESS.com

Dzień wcześniej minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział, że przygotowania Ukrainy do spodziewanego kontrataku są „zakończone”, ponieważ wojsko zakończyło szkolenie z bronią dostarczoną przez zachodnich sojuszników Ukrainy.

„Sprzęt został ogłoszony, przygotowany i częściowo dostarczony. Programy szkoleniowe są w końcowej fazie wyposażenia. Załoga przyjedzie z nim (na Ukrainę), kiedy zostanie ustalony czas i miejsce” – powiedział Reznikow na piątkowej konferencji prasowej.

„Ale powiedzmy to w ten sposób: jesteśmy gotowi na wyższy procent” – powiedział.

Ukraina ma nadzieję odzyskać swoje terytorium w kontrataku, w tym anektowany Krym.
agencji Reutera

Kiedy i gdzie przeprowadzić kontratak, podejmie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ukraina od miesięcy szykuje kontrofensywę, mając nadzieję, że odzyskanie jej terytorium, w tym Krymu, który od 2014 roku jest nielegalnie okupowany przez Rosję, szybko zakończy wojnę.
Zaakceptuj więcej…

https://nypost.com/2023/04/30/ukraine-fire-at-oil-reserve-preparatory-for-counter-attack/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.