Putin w Mariupolu: co zobaczył prezydent Rosji podczas swojej wizyty

  • Napisane przez Sarah Fowler i Jamesa Landella
  • w Londynie i Kijowie

wyjaśnij wideo,

Zobacz: Prezydent Rosji Putin podróżuje po Mariupolu na okupowanej Ukrainie

Jadąc nocą przez zrujnowane miasto, Władimir Putin składa pierwszą wizytę w Mariupolu, który został zniszczony, gdy wojska rosyjskie otoczyły miasto na początku wojny.

BBC prześledziło część trasy, którą wybrał, która przebiegała w pobliżu miejsc kilku notorycznych ataków podczas wielomiesięcznej ofensywy jego armii. Rosja ostatecznie zajęła miasto w maju.

Klip wideo opublikowany przez rosyjskie media pokazuje, jak Putin rozmawia z towarzyszem, gdy zmierzają w stronę miejskiej sali koncertowej. Kreml twierdzi, że wizyta odbyła się późnym wieczorem w sobotę, a Putin zdecydował się na zwiedzanie miasta „spontanicznie”.

Burmistrz Mariupola na uchodźstwie Wadym Bojczenko powiedział BBC, że Mariupol był „osobisty” dla Putina z powodu tego, co się tam wydarzyło.

„Musimy zrozumieć, że Mariupol jest miejscem symbolicznym dla Putina, ze względu na wściekłość, jaką siał w mieście Mariupol. Żadne inne miasto nie zostało tak zniszczone. Żadne inne miasto nie było tak długo oblężone. Żadne inne miasto był pod bombardowaniem dywanowym”.

„Sam przyszedł zobaczyć, co zrobił” – dodał.

Przejazd przez miejsce rosyjskich ataków

BBC zidentyfikowała niektóre z głównych kamieni milowych na ścieżce rosyjskiego przywódcy. Wydaje się, że Putin jedzie ulicą Kubrina, skręcając w ulicę Miro, a następnie w ulicę Metalurhive, gdzie znajduje się sala koncertowa Filharmonii i którą odwiedza w dalszej części materiału.

Siedzi obok mężczyzny w czarnym kapeluszu, którego rosyjskie media opisują jako wicepremiera Rosji Marata Khosnullina.

Na lewo od niego, gdy jadą ulicą Miro, na Placu Wolności w Mariupolu stoją rzeźby ptaków.

Dalej, po prawej stronie, a nie na zdjęciu, znajduje się Szpital Położniczy nr 3 w Mariupolu, który został zbombardowany w niesławnym wypadku w marcu ubiegłego roku.

Zdjęcia Marianny Wyszgirskiej, w ciąży w pozycji ciążowej, z twarzą pokrytą krwią, schodzącą po schodach usianych gruzem wśród złości na atak, stały się wirusowe. Przeżyła i następnego dnia urodziła się. Wśród ofiar była inna kobieta w ciąży.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał to zbrodnią wojenną, ale ambasada Rosji w Londynie twierdziła, że ​​szpital nie jest już używany, zamiast tego jest używany przez personel Pułku Azowskiego, który został utworzony jako ochotnicza milicja o skrajnie prawicowych powiązaniach. w 2014 roku, ale od tego czasu została włączona do Gwardii Narodowej Ukrainy.

Putin skręcił z Myru Avenue tuż przed dotarciem do Placu Teatralnego – miejsca śmiercionośnego zamachu bombowego, w którym zginęło co najmniej 300 osób i prawdopodobnie nawet 600 cywilów.

Cywile używali budynku jako schronienia przed oblężeniem, a przed sceną pojawił się duży transparent z napisem „Dzieci” w języku rosyjskim. Budynek zawalił się po uderzeniu. Rosja zaprzeczyła bombardowaniu i obwiniła batalion Azow. W grudniu władze ukraińskiego miasta na uchodźstwie poinformowały, że Rosja wyburza ruiny teatru.

Rosja, powiedział Bojczenko, „zrozumiała miejsca, w których koncentrują się ludzie, i celowo niszczyła te miejsca, zabijając ludzi. Systematycznie nad tym pracowali”.

Odwiedza nowy rosyjski kompleks w Mariupolu zewnętrznym

Nagranie pokazuje następnie Putina podczas pieszej wycieczki po nowym kompleksie apartamentów, który ma się znajdować w dzielnicy Newski w Mariupolu. Jego mentorem jest pan Khosnoli, który pokazuje mu plany odbudowy. Widziano go również, jak rozmawiał z ludźmi, o których rosyjskie media mówiły, że są lokalnymi mieszkańcami, a także odwiedzał mieszkanie, które, jak mu powiedziano, składało się z trzech pokoi.

Nevsky to nowa dzielnica z dziesiątkami budynków mieszkalnych na zachodzie miasta. Jej nazwa pochodzi od rzeki Newy, nad którą znajduje się Sankt Petersburg, miejsce narodzin prezydenta Władimira Putina.

Burmistrz Bojczenko powiedział, że wiele budynków zbudowanych przez Rosję znajduje się na obrzeżach miasta. „Zbudowali to tylko po to, by udowodnić, że ich wersja tego, co się tam dzieje, jest poprawna. Ale kłamią! Kłamią, że przybyli, by wyzwolić miasto. Ale je zniszczyli. To miasto już nie istnieje. I potrzeba 20 lat, aby go wyzwolić. Aby go przywrócić!” – powiedział.

Mieszkańcy Mariupola powiedzieli BBC, że budowane są nowe budynki, a niektóre budynki zniszczone przez wojska rosyjskie zostały usunięte. Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że 90% budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych lub zniszczonych podczas rosyjskiej ofensywy.

Norweski dziennikarz Morten Risberg, który odwiedził Mariupol w grudniu, powiedział, że widział „odbudowę i renowację na dużą skalę” pośród „zniszczenia wszędzie, gdzie spojrzysz”.

Powiedział BBC: „Zmieniają nazwy ulic, malują Ukraińców na rosyjskie barwy, umieszczają wszędzie rosyjskie flagi”. Powiedział, że większość cywilów pozostających w mieście była „skupiona tylko na tym, by pozostać przy życiu”.

Wejście do Sali Koncertowej Filharmonii w Mariupolu

W innej części materiału widać, jak prezydent Putin wchodzi do sali koncertowej w Mariupolu. Rosyjskie media państwowe podały, że była to sala koncertowa Filharmonii, a BBC potwierdziło, że materiał filmowy pasuje do wnętrza sali.

Jest to ten sam budynek, przed którym ONZ ostrzegała przed próbami sił ukraińskich, które od miesięcy stawiają opór siłom rosyjskim w hucie żelaza i stali Azovstal w Mariupolu. Rosja ostatecznie przejęła pełną kontrolę nad Mariupolem w maju po kapitulacji obrońców.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

W sali koncertowej odbywały się pokazowe procesy ukraińskich jeńców wojennych, ale zamiast tego handlowano nimi w ramach wymiany jeńców.

Zdjęcia zamieszczone w mediach społecznościowych w sierpniu – w tym te zamieszczone przez władze ukraińskie – pokazują metalowe klatki budowane na scenie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych sądzenie jeńców wojennych za udział w działaniach wojennych jest zbrodnią wojenną.

Procesy jednak nigdy się nie odbyły, ponieważ jeńcy stali się później częścią wymiany więźniów na 55 więźniów z Ukrainy, w tym byłego deputowanego prokremlowskiego Wiktora Medwedczuka.

Najnowsze nagranie z wnętrza sali koncertowej pokazuje, że od tego czasu wnętrze budynku zostało odnowione, a klatki nie są już widoczne.

W czasie oblężenia Sala Koncertowa, podobnie jak Teatr Dramatyczny, służyła jako schronienie ludności cywilnej. Bojczenko powiedział, że w instytucjach kulturalnych „ludzie chowali się w piwnicach i czekali na koniec rosyjskiego terroru”.

Przed inwazją odbywał się tu Festiwal Muzyki Klasycznej Mariupol Classic. Pan Bojczenko powiedział, że festiwal był „wielkim świętem muzyki klasycznej dla mieszkańców Mariupola”, które przyciągnęło artystów z zagranicy i innych części Ukrainy.

„Na tym festiwalu zawsze gromadziło się wielu ludzi, aby poczuć nastrój, który zawsze panował w Mariupolu” – powiedział.

W późniejszym ujęciu prezydent Putin odwiedza pomnik z czasów II wojny światowej, zbudowany dla upamiętnienia wojsk sowieckich, które odbiły miasto z rąk nazistowskich Niemiec.

Dodatkowe raporty Austina Benedicta Jarmana z BBC

READ  Książę Harry i Meghan Markle do tej pory przeżywają swój zimny platynowy jubileusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.