Rakiety i drony uderzyły w budynki cywilne na Ukrainie

KIJÓW, Ukraina (AP) – prezydent Ukrainy opublikował w środę wideo pokazujące, jak powiedział, rosyjski pocisk uderzający w budynek mieszkalny w mieście, kilka godzin po tym, jak siły Kremla wystrzeliły drony z ładunkiem wybuchowym, które zabiły co najmniej cztery osoby w akademiku pod Kijowem. przed świtem. .

Wideo opublikowane na Telegramie przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wydaje się być nagraniem telewizji przemysłowej, które uchwyciło moment, w którym pocisk uderzył w dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny na ruchliwej drodze w południowo-wschodnim mieście Zaporoże.

Ukraińskie media opublikowały zdjęcia, na których widać zwęglone mieszkania na kilku piętrach zniszczonych budynków, z części z nich buchają płomienie. Anatolij Kurtiew, sekretarz Rady Miasta Zaporoża, powiedział, że wśród 18 osób rannych jest dwoje dzieci. Lokalne władze poinformowały, że 11 osób zostało zabranych do szpitala po ataku na mieszkanie, cztery z nich są w stanie krytycznym.

„Rosja brutalnie, brutalnie bombarduje miasto” – napisał Zełenski na Telegramie wraz z wideo. „Obszary mieszkalne, w których mieszkają zwykli ludzie i dzieci, są ostrzeliwane”.

Zaapelował do krajów o zwiększenie presji na Kreml, by zrezygnował z inwazji na Ukrainę.

Rosja zaprzeczyła celowaniu w obszary mieszkalne, chociaż artyleria i pociski rakietowe codziennie uderzały w budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną

Lokalni urzędnicy powiedzieli w środę, że atak drona w nocy częściowo zniszczył szkołę średnią i dwa akademiki w mieście Regshev, na południe od stolicy Ukrainy. Nie wiadomo, ile osób przebywało wówczas w internatach.

Ciało 40-letniego mężczyzny zostało wydobyte z gruzów na piątym piętrze akademika, jak poinformował regionalny komendant policji Andriej Niepetow. Neptov powiedział, że ponad 20 osób trafiło do szpitala.

Zaledwie kilka godzin wcześniej premier Japonii opuścił stolicę Ukrainy, okazując poparcie dla kraju.

Tego samego dnia chiński przywódca Xi Jinping opuścił Moskwę Po omówieniu jego propozycji zakończenia wojnyktórą Zachód odrzucił jako początek.

READ  Salma Al-Shehab, saudyjska aktywistka, została skazana na 34 lata więzienia za tweetowanie

Środowy ostrzał kontynuował nieustające rosyjskie bombardowania, podczas gdy wojna w dużej mierze utknęła w martwym punkcie w miesiącach zimowych.

Regionalna administracja Zaporoża poinformowała, że ​​dwa pociski trafiły w budynek mieszkalny, tłumacząc, że celem Rosji było „zastraszenie ludności cywilnej tego wielotysięcznego miasta”.

„W Zaporożu jest piekło” – napisał ukraiński poseł Ołeksij Gonczarenko w Telegramie, dodając: „W pobliżu nie ma żadnych obiektów wojskowych”.

Jednak Władimir Rogow, urzędnik powołanej przez Moskwę administracji regionalnej okupowanej przez Rosję części Zaporoża, twierdził, że w budynek uderzył ukraiński pocisk obrony powietrznej wystrzelony w celu przechwycenia rosyjskiego pocisku.

Nie przytoczył żadnych dowodów na poparcie swojego twierdzenia.

Rosyjscy urzędnicy obwiniają ukraińską obronę powietrzną za niektóre z najbardziej śmiercionośnych ataków na budynki mieszkalne w przeszłości, twierdząc, że rozmieszczenie systemów obrony powietrznej na obszarach mieszkalnych stanowi zagrożenie dla ludności cywilnej.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 16 z 21 dronów wystrzelonych przez Rosję. Administracja wojskowa miasta poinformowała, że ​​ośmiu z nich zrzuciło kule w pobliżu stolicy. Inne ataki dronów uderzyły w region Chmielnicki w środkowo-zachodniej części kraju.

Zapory dronów i inne rosyjskie ataki na infrastrukturę cywilną wywołały ostrą reakcję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dzień po tym, jak Xi i prezydent Rosji Władimir Putin omówili chińskie propozycje negocjacji zakończenia wojny.

„Ponad 20 śmiercionośnych irańskich dronów plus rakiety, wiele okazji do bombardowań, a to tylko jedna z ostatnich nocy rosyjskiego terroru” – napisał po angielsku Zełenski na Twitterze.

Napisał: „Za każdym razem, gdy ktoś próbuje usłyszeć słowo„ pokój ”w Moskwie, wydawany jest tam kolejny rozkaz z takimi zbrodniczymi ciosami”.

Premier Japonii Fumio Kishida, obecny prezydent Grupy Siedmiu Narodów, złożył we wtorek niespodziewaną wizytę w Kijowie, wspierając rząd Zełenskiego, gdy jego azjatycki rywal Xi stanął po stronie Putina.

READ  Czerwona sukienka Elizabeth Hurley z głębokim dekoltem wywołała emocje podczas Summer Bash w Berlinie

Po powrocie do Polski w środę rano Kishida powiedział, że podczas rozmów z Zełenskim wyraził „niezachwianą solidarność” Japonii i G7 z Ukrainą.

Główny rzecznik japońskiego rządu powiedział w środę, że wizyta Kishidy na Ukrainie miała „wielkie znaczenie” dla przyszłego wsparcia Japonii dla tego kraju.

„Dzięki wizycie premiera Kishidy na Ukrainie Japonia była w stanie pokazać nie tylko innym członkom G7, ale także społeczności międzynarodowej, w tym krajom Globalnego Południa, swoją determinację, by stanąć w obronie społeczności międzynarodowej opartej na zasadach” — powiedział Hirokazu Matsuno .

Wizyta Kishidy przyciągnęła część uwagi od podróży Xi do Moskwy, gdzie promował pokojową propozycję Pekinu dla Ukrainy, która została już odrzucona przez kraje zachodnie jako sposób na utrwalenie zdobyczy Moskwy. Xi opuścił Moskwę w środę wcześnie rano.

Wizyty Xi i Kishidy, które są oddalone od siebie o 800 kilometrów (500 mil), pokazały, jak kraje ustawiły się za Moskwą lub Kijowem podczas prawie 13-miesięcznej wojny.

We wspólnym oświadczeniu Rosja i Chiny podkreśliły potrzebę „poszanowania uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo wszystkich krajów” w celu rozwiązania konfliktu, powtarzając argument Moskwy, że wysłała wojska, aby uniemożliwić Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom z NATO przekształcenie kraju w antyrosyjskie państwo-twierdza.

Z kolei Kishida nazwał rosyjską inwazję „hańbą, która podważa podstawy międzynarodowego porządku prawnego” i obiecał „nadal wspierać Ukrainę, dopóki na pięknych ukraińskich ziemiach nie zostanie przywrócony pokój”.

Ministerstwo Finansów Ukrainy poinformowało w środę, że uzgodniło z Międzynarodowym Funduszem Walutowym pakiet pożyczek w wysokości 15,6 mld dolarów, mający na celu wsparcie finansów Kijowa. Rosyjska inwazja sparaliżowała gospodarkę, a ukraińscy urzędnicy mają nadzieję, że umowa z MFW zachęci również ich sojuszników do udzielenia wsparcia finansowego.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie: https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.