Raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i Kopernika ostrzega, że ​​Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie.

Raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) ostrzega, że ​​ekstremalne temperatury mogą stać się częstsze i bardziej intensywne w całym regionie.

Według Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) i Europejskiej Sieci Copernicus Europa jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na świecie.

We wspólnym rocznym raporcie o stanie klimatu, opublikowanym w poniedziałek 19 czerwca, obie organizacje pokazują, że od lat 80. XX wieku kontynent ociepla się dwa razy szybciej niż średnia światowa.

W 2022 roku Europa będzie o około 2,3°C cieplejsza niż pod koniec XIX wieku.

Ocieplenie gwałtownie wzrosło od lat 90. i zostało przerwane zapisy temperatury przy kilku okazjach.

Niektóre regiony doświadczyły bardziej ekstremalnych zmian niż inne, z temperaturami o około 2°C powyżej średniej w większości części Europy Zachodniej, a nawet przekraczającymi 3,5°C na obszarach blisko biegun północny.

Czy fale upałów utrzymają się w Europie, która pobiła rekord?

To było lato 2022 roku Najgorętszy w historii w wielu krajach europejskich.

Według raportu ekstremalne zjawiska pogodowe spowodowały śmierć ponad 16 000 osób i bezpośrednio dotknęły 156 000 osób. Najbardziej dotkliwe ekonomicznie były powodzie i burze fale gorąca To było najbardziej śmiercionośne.

Belgia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Portugalia, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania były wśród krajów, które odłączyły się. zapisy temperatury.

Rekordowy stres cieplny, jakiego doświadczyli Europejczycy w 2022 r., był jednym z głównych czynników wzrostu związanego z pogodą. Przypadki śmierci w Europie” – mówi dr Carlo Bontempo, dyrektor serwisu Copernicus Climate Change Service.

„Niestety nie można tego uznać za zdarzenie jednorazowe czy anomalię klimatyczną” – kontynuuje, dodając, że ekstremalny stres cieplny Prawdopodobnie stanie się częstszy i bardziej dotkliwy w całym regionie.

Temperatury powierzchni mórz w Europie również osiągnęły nowe rekordy Morskie fale upałów.

Ocieplenie powierzchni oceanów na wschodzie wzrosło ponad trzykrotnie w stosunku do średniej światowej Morze ŚródziemneMorze Bałtyckie, Morze Czarne i południowa Arktyka. Doprowadziło to do migracji gatunków, masowego wymierania i pojawienia się gatunki inwazyjne które zakłócają wrażliwe ekosystemy morskie.

READ  Fugees Pras Michel zeznaje w swoim federalnym procesie konspiracyjnym - Rolling Stone

odwilż Bezprecedensowy, z 880 kilometrami sześciennymi lodu utraconymi w Europie w latach 1997-2022. Najbardziej ucierpiały Alpy, ze średnim spadkiem grubości lodu o 34 metry i rekordową utratą w 2022 roku.

Jak Europa może walczyć z rosnącymi temperaturami?

mówi raport Energia odnawialna Po raz pierwszy w zeszłym roku wygenerował więcej energii elektrycznej niż zanieczyszczające paliwa kopalne – „optymistyczny znak na przyszłość”.

Energia wiatrowa i słoneczna wyprodukuje 22,3 procent energii elektrycznej w UE w 2022 r. Obejście gazu kopalnego (20 procent).

„Zwiększenie wykorzystania odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia uzależnienia od nich Paliwa kopalnemówi sekretarz generalny WMO, profesor Petteri Taalas.

Ekstremalne warunki pogodowe mogą również wpłynąć na podaż i popyt energia W Europie Taalas podkreśla znaczenie usług takich jak Światowa Organizacja Meteorologiczna w zapewnianiu odporności systemów energetycznych na wstrząsy związane z klimatem i poprawie efektywności energetycznej.

Z raportu wynika, że ​​najbardziej prawdopodobna jest Europa południowa energia słonecznapodczas gdy energia wiatrowa działa najlepiej nad oceanem – w szczególności u wybrzeży Irlandii, Portugalii i Morza Egejskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.