Reakcja Rosji na USA i NATO pchnie kryzys na Ukrainie na skraj wojny

Kijów – Rosja i NATO kontynuują rozbudowę militarną Ukraina, W tym więcej rosyjskich samolotów bojowych za północną granicą Ukrainy na Białorusi. Podsycają to trwające ćwiczenia wojskowe Rosji z jej białoruskimi sojusznikami Rosja boi się inwazji Na Ukrainę, tak jak w 2014 roku.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO wezwali rząd prezydenta Władimira Putina Pisemna odpowiedź na jego prośby Środę o „gwarancje bezpieczeństwa”, w nadziei na utrzymanie kryzysu na ścieżce dyplomatycznej. Ale w międzyczasie Holly Williams, starszy korespondent zagraniczny CBS News, mówi, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nadal przygotowują się do rosyjskiej inwazji.

W czwartek minister spraw zagranicznych Rosji poinformował, że Putin osobiście zapoznał się z odpowiedzią ambasadora USA w Moskwie. Reakcja Moskwy wskazywała na rozczarowanie, ale postanowiła na razie kontynuować rozmowę.


USA odpowiada na żądania Rosji w wojsku …

02:35

Największą „gwarancją” reżimu Putina jest odmowa NATO zaakceptowania Ukrainy lub jej sąsiadów jako nowych członków Transatlantyckiego Sojuszu Bezpieczeństwa, przy jednoczesnej obietnicy wycofania wojsk z rosyjskich granic. NATO stacjonowało na tym obszarze wojska i broń – w bezpośredniej odpowiedzi na przemieszczenie przez Rosję 100 000 żołnierzy w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy, obecnie na północ od Białorusi.

Stany Zjednoczone i NATO dały jasno do zrozumienia przed jakąkolwiek formalną odpowiedzią pod adresem Moskwy, że każde embargo na nowych członków NATO w Europie Wschodniej będzie „początkiem”, ale wyraziły chęć omówienia innych kwestii, w tym ćwiczeń wojskowych i rozmieszczenia broni. Obie strony mogą podjąć działania regionalne i inne środki „budowania zaufania”.

„Nie ma pozytywnej odpowiedzi na kluczowe pytanie”, powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w czwartkowym oświadczeniu, powołując się na starania Ukrainy o członkostwo w NATO, ale „obiecując rozpoczęcie poważnego dialogu w kwestiach drugorzędnych”.

Jednak pomimo tego, że dyplomacja wydaje się być kontynuowana, w tym bilateralne rozmowy Putina z francuskim przywódcą w nadchodzących dniach, obie strony wywierają presję na konflikt.


Czego Putin chce od kryzysu na Ukrainie?

04:47

W pobliżu granicy z Ukrainą trwają rosyjskie ćwiczenia wojskowe.

W czwartek oskarżył Stany Zjednoczone o planowanie rozmieszczenia większej liczby rakiet w rejonie Moskwy. Wysoki rangą urzędnik MSZ ostrzegł, że takie środki mogą wywołać „nowy kryzys rakietowy”. Jego ostrzeżenie przyszło kilka tygodni później Rosja odmówiła panowania Rozmieszczenie sprzętu wojskowego w Wenezueli lub na Kubie, które przyniosło echa 1962 r. Kubański kryzys rakietowy.

Tymczasem sześć amerykańskich samolotów bojowych przybyło do Estonii, aby wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych NATO. Minister spraw zagranicznych Słowacji powiedział w czwartek, że NATO rozważa wysłanie większej liczby żołnierzy do jego kraju. Estonia i Słowacja są członkami NATO. Estonia ma granicę wschodnią z Rosją, a Słowacja leży na zachód od Ukrainy.

Stanowiska wojskowe NATO – uważane przez Rosję za własne podwórko – administracja Bidena wyraziła chęć negocjacji.

„Rozmieszczenie systemów rakiet szturmowych na Ukrainie, ćwiczenia wojskowe i manewry w Europie – myślę, że wszystko to rozwiąże wzajemne obawy, w tym obawy Rosji” – powiedział w środę sekretarz stanu USA Anthony Blingen. Żądania Rosji zostały spełnione.

Rosja rozpoczyna ćwiczenia wojskowe z 10 tys. żołnierzy w pobliżu granicy z Ukrainą
Jednostki wojskowe Południowego Okręgu Wojskowego Rosji są widziane 26 stycznia 2022 r. w drodze do bazy szkoleniowej na południu kraju w celu przeszkolenia wojskowego w Rostowie w Rosji.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony / Podręcznik / Agencja Anatolska / Getty


Podczas gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy mają rację, by podkreślać swoją solidarność w obliczu rosyjskiej agresji, niektórzy z tych sojuszników w dużym stopniu polegali na Rosji w zaspokajaniu swoich potrzeb energetycznych, w tym na Niemczech, największej gospodarce Europy. To przetestowało determinację sojuszu.

Niemcy są największym odbiorcą gazu ziemnego w Rosji i odmówiły dostaw broni na Ukrainę.

Jednak czołowy niemiecki dyplomata zwrócił w czwartek uwagę, że Rosja jest zablokowana w umowie ze swoimi sojusznikami z NATO w obliczu sankcji – nawet jeśli szukała innych dostawców gazu z pewną pomocą Waszyngtonu.

„Tworzymy silne sankcje” – powiedziała w czwartek niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Berbach w parlamencie swojego kraju, zauważając, że sankcje mogą wpłynąć na przekształcenie długo oczekiwanego nowego gazociągu „Nord Stream 2”. Dostawcy Rosji bezpośrednio z odbiorcami z Europy Zachodniej.

Stany Zjednoczone mają Niemcy od dawna są pod presją Jeśli Niemcy poprą sankcje, które wpłyną na rosyjską sprzedaż energii, Waszyngton zobowiązał się do pomocy w zorganizowaniu alternatywnych dostaw gazu, które mogłyby wpłynąć na sprzedaż energii w Rosji i uniknąć zwiększania jej zależności od niej.


Miga odpowiedź na żądania Rosji

21:45

„Jeśli Rosja chce uzbroić się w swój gaz ziemny, zmniejszając dostawy do Europy bardziej niż dotychczas, prowadzimy rozmowy z rządami na całym świecie i głównymi producentami w celu zwiększenia ich mocy produkcyjnych” – powiedział Blingen. Sojusznicy z własnymi polami gazowymi na Bliskim Wschodzie.

Ale kiedy granica między Rosją a europejskimi demokracjami jest nadal zakopana, dosłownie iw przenośni, naród ukraiński jest uwięziony pośrodku.

W klasztorze św. Michała, zdobionej złotej kopule w Kijowie, stolicy Ukrainy, czczonej przez wierzących od ponad 900 lat, niektórzy Ukraińcy mówią, że modlą się do Williamsa o pokój.

Jedna kobieta powiedziała CBS News, że ma nadzieję, że Bóg powie coś o Rosji.

Przekazując w środę odpowiedzi na pytania Rosji, Stany Zjednoczone poinformowały, że piłka wróciła na moskiewski dwór. Kreml wyraził rozczarowanie, ale nie porzucił dyplomacji, przez co jeszcze trudniej było przewidzieć kolejny ruch.

READ  Palo Alto Networks, Mosaic i wiele innych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.