Reporter CNN opisuje wyzwania związane z relacjonowaniem konfliktu na Ukrainie

Dalekowschodni region Ukrainy obejmuje separatystyczne prorosyjskie separatystyczne republiki, a tamtejsi mieszkańcy opisują sceny masakry z pocisków rzekomo wystrzelonych przez ukraińskie wojsko.

Ale udowodnienie bombardowania jest znacznie trudniejsze. „Nie widzieliśmy niczego, co by to wspierało w jakikolwiek sposób”, powiedział Ward o próbach weryfikacji tych raportów.

W piątek Ward obejrzał nagranie wideo z przywódcy separatystów, który twierdzi, że nieuchronny atak ze strony ukraińskiego wojska zawiera nagrania autobusów ewakuowanych.

Ale kiedy pracownicy CNN przestudiowali metadane w filmie, zdali sobie sprawę, że został on już nagrany wcześniej w tym tygodniu.

„Fakt, że został nagrany, a następnie wydany w określonym czasie, naprawdę sugeruje, że istnieje tu jakiś rodzaj spisku z premedytacją” – powiedział Ward reporterowi CNN, Brianowi Stelterowi, w niedzielnym programie Trusted Sources. Ward dodał, że podobne, potencjalnie wymyślone sceny są pokazywane w rosyjskiej telewizji, w tym ujęcia starszych kobiet, które płaczą, uciekając z obszarów separatystów.

Niektóre przebłyski tego, co naprawdę dzieje się w regionie, można uzyskać za pośrednictwem mediów społecznościowych – w tym filmów TikTok. Ale dziennikarze są szkoleni, aby nie traktować żadnej narracji za dobrą monetę.

„Obecnie musimy użyć wielu różnych narzędzi, aby przeprowadzić ten proces weryfikacji” – powiedział Ward. „Wszystko to sprawia, że ​​zadanie jest nieco bardziej skomplikowane”.

Ekipa CNN eskortuje ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych Zostałem zbombardowany pociskami moździerzowymi wczoraj. Ward powiedział, że byli w stanie zebrać nagrania wideo, a następnie zostali szybko ewakuowani przez ukraińskie wojsko.

„To, co widzisz w ciągu ostatnich kilku dni… wielka eskalacja, ogromna eskalacja” – powiedział Ward. „Zwłaszcza, gdy widzisz pociski spadające na budynki cywilne”.

Czy media opowiadają się za wojną?

Stelter zauważył, że wielu krytyków na Twitterze i innych platformach twierdzi, że media opowiadają się za wojną.

READ  Budżet Bidena jest skierowany do Chin z miliardami na wyspy Pacyfiku

Analityk mediów CNN, David Zurawick, powiedział, że oskarżenie było „irytujące”, zwłaszcza że widział reporterów relacjonujących konflikt z linii frontu.

„Wojna nie jest potężnym motorem finansowym, przynajmniej w branży telewizyjnej” – powiedział Zurawick. „Wielu klientów nie chce wystawiać swoich towarów podczas wojny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.